Ulen çmimet e perimeve/ Fermerët në Kosovë: Pandemia nuk e uli kërkesën

Mos i humb

Në samitin e G20-ës/ Merkel ngre shqetësime për vaksinën

Kancelarja gjermane Angela Merkel ngriti shqetësime në samitin e G20 –ës lidhur me qasjen e vendeve më të varfra të botës ndaj...

Spanja në janar fillon planin e vaksinimit

Sanchez theksoi se vaksinimi do të zbatohet në 13.000 lokacione në mbarë Spanjën, ndërsa "një pjesë e konsiderueshme e popullatës" mund të...

Lufta ndaj Covid-19 në SHBA, Biden: Nuk do të vendos bllokim total mbarëkombëtar

Edhe pse SHBA po shënojnë një rritje të konsideruar të rasteve me Covid-19, presidenti i zgjedhur Joe Biden deklaroi dje se ai...

Humbi dy familjarë, Basha viziton Bujar Çukën në Thumanë, apeli i vajzës: Një vit nga tërmeti asnjë masë s’është marrë, dua drejtësi për mamin...

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha në 1-vjetorin e tërmetit të 26 nëntorit të 2019 ka shkuar në Thumanë për të vizituar...

Liridon Bekteshi nga fshati Dumnicë e Vushtrrisë po bën vjeljen e parë të specave të rritur në serë, çmimi i të cilëve si pasojë e pandemisë ka shënuar rënie prej një euro për thes.

Ai tregon se po e shet me këtë çmim, edhe pse cilësia e tyre është më e mirë se vitin e kaluar për shkak të kushteve të favorshme klimatike.

Pas përkujdesjes dhe vjeljes, me shitjen në treg merret xhaxhai i Liridonit, i cili tregon se për fat të mirë pandemia nuk ka ndikuar në rënien e shitjes së specave, që në këtë sezon më së tepërmi blihen për përgatitjen e turshive.

Por, të njëjtin fat nuk e kishte dhe domatja, e cila më tepër blihet nga sektori i gastronomisë. Për ta rritur kultivimin e specit, domates, e trangujve, Ministria e Bujqësisë ka paraparë rritje të subvencionimit për 50 përqind.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Osmani merr një vendim tjetër, anulon të gjitha konkurset në kuadër të Zyrës së Presidentit

Ushtruesja e detyrës së Presidentes së Kosovës, Vjosa Osmani sot ka marrë edhe një vendim të ri. Osmani ka...

“E vuaj më shumë, sepse kam një përgjegjësi”/ Manastirliu: Politikanët të mos guxojnë të fyejnë mjekët

“Askush nga politikanët të mos guxojë të fyejë mjekët dhe të dalin e të bëjnë politikë me punën e tyre, sepse mjekët...

Bashkimi Evropian planifikon qasje në ilaçe me çmimet të përballueshme

Komisioni Europian miratoi dje një plan për të siguruar qasje në ilaçe, veçanërisht në ato të përgjithshme, në të gjithë BE dhe...

15 të vdekur dhe 775 raste të reja me COVID-19 në Kosovë

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1.903...

”Premtime boshe”, Basha nga Thumana: Sot në 1-vjetorin e tërmetit zotohem se do bëjmë gjithçka për t’i dhënë fund katastrofës

Kreu i PD, Lulzim Basha është zotuar nga Thumana në këtë 1-vjetor të tërmetit tragjik të 26 nëntorit të 2019 se do...