Vazhdon trendi i rritjes: 1172 infeksione të reja në Zvicër

Mos i humb

Po ngjiste malin me të atin, 12-vjeçari zbulon skeletin e dinosaurit të rrallë

Mund të duket e pazakontë, por është e vërtetë. Një 12 vjeçar ka bërë një ndër zbulimet më të rëndësishme të historisë...

Kush është Jacinda Ardern, kryeministrja e Zelandës së Re që me thjeshtësinë e saj ka fituar simpatinë e botës

Ardern doli në skenën globale në vitin 2017 kur, në moshën 37 vjeçare, u bë kryeministrja më e re në botë. Shumë...

Coronavirusi – udhëheqësit e BE-së do të zhvillojnë video-konferenca javore, për shkak të situatës aktuale në Evropë

Udhëheqësit e Bashkimit Evropian kanë rënë dakord të mbajnë video-konferenca pothuajse në baza javore për t’u koordinuar për sa i përket masave...

“Merrni atlete e pije freskuese”, 403 kandidatë do i nënshtrohen testit të dytë për hetues të BKH, ja këshillat e institucionit

BKH vijon me procedurat e përzgjedhjes së hetuesve të rinj të institucionit teksa në fazën e Testit të Arsyetimit Logjik, pati vetëm...

Zyra Federale e Shëndetit Publik (BAG) ka raportuar sot 1172 raste të reja pozitive me koronavirus.

Ky numër është pak më i madh se ai i raportuar një ditë më parë, kur për herë të parë nga fundi i marsit, kishte kaluar mbi shifrën 1000, (1077).

Mesatarja e 7 ditëve të fundit është 584 ose 87 për qind më shumë se në javën e kaluar. Trendi i rritjes është shumë i shpejtë, thonë në BAG.

Shkalla mesatare e trasteve pozitive në 7 ditët e fundit ka qenë 6 për qind.

Kjo i bie, mesatarisht rreth 6 në 100 teste ishin pozitive.

Kjo do të thotë se pragu kritik prej 5 për qind është tejkaluar.

Nëse numri i rasteve të raportuara vazhdon të rritet ndërkohë që nuk testohet më shumë, ka mundësi të ketë një numër më të lartë të rasteve të pa raportuara.

Numri i testimeve të realizuara në mesataren 7 ditore është 10,104 teste në ditë dhe kështu është rritur me 4 për qind në krahasim me javën e mëparshme.

BAG raporton po ashtu edhe 2 raste të reja të vdekjes.

Numri i pranimeve në spital ka qenë 9 persona me një mesatare 7-ditore. Kjo është 5 për qind më shumë se në javën e kaluar.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Rikthehet “Përbindëshi i Detit Kaspik”

Në brigjet perëndimore të Detit Kaspik shfaqet një relikt që ngjan me një përbindësh gjigant uji. Është e vështirë të imagjinosh që...

Mitsotakis: Jemi të gatshëm t’i drejtohemi Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë pë kufijtë detarë

Kryeministri grek Kyriakos Mitsotakis pas një takimi me presidentin qipriot Nicos Anastasiades dhe atë egjiptian Fatah al Sisi në Nikozia, kryeministri grek...

Frikë nga mbyllja? Rriten shitjet e letrës higjienike dhe dezinfektantët në Gjermani

Rriten sërish shitjet e letrës higjienike dhe dezinfektuesit në Gjermani. Kështu ka deklaruar zyra e Statistikave, teksa shteti me ekonominë më të...

Policia Rrugore me Lamborghini Huracàn: Padova-Romë në tre orë!

Policët Rrugorë në Sant’Agata Bolognese kanë transportuar një veshkë nga Padova në Rome për 3 orë, gjatësi e cila zakonisht përshkohet për 5...

I frikshëm apo i mahnitshëm? Pamjet e hotelit më të veçantë

Nëse po kërkoni një vend pranë detit, dhe larg njerëzve, atëherë ky hotel në Suedi është i duhuri për ju.