Vdes 54 vjecari sepse konsumonte çdo ditë karamele me mente dhe likuaricia

Mos i humb

Mesazhi i fortë i Ramës: Mos krijoni iluzione, nëse gjyqtarë e prokurorë të korruptuar s’shkojnë pas hekurave, s’do ndodhë dhe për zyrtarë të lartë

Kryeministri Edi Rama ka dhënë mesazhe të forta në drejtim të sistemit të drejtësisë në Shqipëri, teksa flet ende për gjyqtarë e...

Kundër izolimit në 41-BIS/ Shullazi dhe Gilmando Dani kallëzojnë Arta Markun dhe Donika Prelën për shpërdorim detyre

Emiljano Shullazi dhe shoku i tij, Gilmando Dani kanë kallëzuar penalisht ish-Prokuroren e Përgjithshme Arta Marku si dhe ish-Drejtuesen e Prokurorisë së...

Kryeministrja më e suksesshme në luftën ndaj pandemisë, siguron mandatin e dytë

Kryeministrja e Zelandës së Re Jacinda Ardern ka siguruar fitoren për mandatin e dytë në zgjedhjet e përgjithshme të vendit, me premtimin...

Bullgari, numër rekord infeksionesh të reja në 24 orët e fundit

Një rekord i ri infeksionesh dhe vdekjesh prej koronavirusit u regjistrua në Bullgari në 24 orët e fundit. Në...

Një punëtor ndërtimi në shtetin amerikan të Massachusetts vdiq për shkak të një zakoni të pashembullt – ai hante çdo ditë karamele me mente dhe likuaricia

BBC shkruan se një burrë 54-vjeçar hante çdo ditë rreth një qese e gjysmë me karamele me mente dhe likuaricia.

Gjithashtu thuhet se para se të hynte në restorantin e ushqimit të shpejtë dhe të pësonte një sulm në zemër.
Dr. Elazer R. Edelman tha se studimet kanë treguar që acidi glikirrizik mund të shkaktojë hipertension, hipokalemia, alkalozë metabolike (humbje të lartë të acidit ose rritje të bikarbonatit të lëngut jashtë-qelizor), dështim të veshkave dhe aritmi fatale.
Ai deklaroi se pacienti kohët e fundit kishte ndryshuar llojin e ëmbëlsirave që hante çdo ditë. Disa javë para vdekjes, ai kaloi te ëmbëlsirat e kuqe me aromë frutash.

Likuaricia ne gjuhen shqipe njihet si Jambull, bimë bishtajore si shkurre, me kërcell të gjatë, me gjethe vezake, me lule të mbledhura në vile dhe me rrënjë të fuqishme të drunjta, që ka një shije të ëmbël dhe që përdoret për të përgatitur barëra të ndryshme, pije.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Google Search tani ju lejon të kërkoni këngën tuaj të preferuar me një psherëtimë

Google sjellë për të gjithë përdoruesit e telefonave inteligjentë një risi të re. Ata mund të shtypin butonin e mikrofonit në aplikacionin...

Hekurosja e Mbathjeve – Këshilla e Nënave Shqiptare Sot Vlen Më Shumë Se Kurrë

Një herë e një kohë amvisat shqiptare kishin një rregullt strikt sa i përket larjes dhe hekurosjes së ndërresave dhe të mbathurave.

Studentja me aftësi të kufizuara ngjit majën më të lartë të Greqisë

Një studente greke me aftësi të kufizuara ka realizuar ëndrrën e saj për të ngjitur majën e malit Olimp. Eleftheria Tosiou, e...

Biskota me Xhenxhefil – Aromë dhe Shije Perfekte

Biskotat shkojnë me çdo gje, qumësht, çaj, kafe, lëng frutash e çdo gjë tjetër që mund t’ju vijë ndër mend.

NASA dhe Nokia po vendosin një rrjet 4G në Hënë

Shërbimi celular shumë shpejt mund të shkojë përtej kësaj bote. NASA ka firmosur një kontratë me Nokia prej 14.1 milionë dollarësh për...