Vdesin 20 banorë të shtëpisë së pleqve, 3 punonjës akuzohen për vrasje

Mos i humb

Kokë” e një bande kriminale, arrestohet fieraku i rrezikshëm me 4 emra, i shpallur në kërkim ndërkombëtar

Një tjetër person i shpallur në kërkim ndërkombëtar bie në prangat e policisë. Policia e Fierit në bashkëpunim me...

Tri gjëra në shtëpi me të cilat mund të pastrojmë celularin

Telefoni ynë celular është një nga sendet personale që është burim i mikrobeve dhe për këtë arsye duhet pastruar rregullisht.

Koronavirusi mbërthen sërish botën, Britania e Madhe vendos karantinë për udhëtarët nga Italia

Udhëtarët që mbërrijnë në Britaninë e Madhe nga Italia do të duhet t’i nënshtrohen një karantine dyjavore, për shkak të një ringjalljeje...

Sa i rrezikshëm mund të jetë zakoni i kërcitjes së qafës

Ka një lidhje konkrete mes kërcitjes së vazhdueshme të qafës dhe goditjes në tru nga sëmundje si ishemia, shprehen ekspertët.

Punonjës të një shtëpie të moshuarish në Ticino, dyshohen se kanë shkelur ligjin e epidemisë, shkruan Agjencia e Lajmeve e Zvicrës, SDA.

Pas vdekjeve të shumta nga koronavirusi në shtëpinë e të moshuarve në Sementina TI në pranverë, prokurori publik i Ticinos ka nisur procedimet penale.

Tre persona akuzohen për vrasje nga pakujdesia dhe shkelje të Aktit të Epidemive – përfshirë drejtorin e përgjithshëm dhe drejtorin mjekësor

Prokurori publik i Ticino dhe komuna Bellinzona e kanë bërë të njohur këtë lajm të martën në mbrëmje. Të akuzuarit tashmë janë marrë në pyetje.

Ata akuzohen, ndër të tjera, se kanë shkelur detyrimet e tyre zyrtare.

Të gjithë ata kanë punuar në shtëpinë e prekur në Sementina. Ndërkaq komuna e Bellinzonës shkruan për katër punonjës të prekur.

Prokurori publik ka hapur procedimet pasi ka shqyrtuar dokumentet e përpiluara nga shërbimi mjekësor kantonal.

Hetimi drejtohet nga Prokurori i Përgjithshëm Andrea Pagani dhe Prokurorja Pamela Pedretti. Prezumimi i pafajësisë vlen për të gjithë të akuzuarit.

Sipas raporteve të medias, mbi njëzet banorë kanë vdekur nga Covid-19 në shtëpinë në fjalë midis marsit dhe majit 2020.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

I frikshëm apo i mahnitshëm? Pamjet e hotelit më të veçantë

Nëse po kërkoni një vend pranë detit, dhe larg njerëzve, atëherë ky hotel në Suedi është i duhuri për ju.

Korea e Jugut përballet me një kllaster të ri infeksionesh me COVID-19

Një kllaster infeksionesh përreth zonës së Seulit të Madh i ka shkaktuar Koresë së Jugut edhe një sfidë tjetër për të luftuar...

Meksika miraton ligj për të siguruar qasjen e qytetarëve në plazhet e vendit

Meksika miratoi një ligj i cili kërkon që pronarët e tokave të lejojnë qasjen për qytetarët nëpërmjet tokave të tyre në plazhet...

Ministrja e Jashtme e Belgjikës në kujdes intensiv për shkak të COVID-19

Ministrja e Jashtme e Belgjikës dhe ish-kryeministrja, Sophie Wilmes është shtruar në spital në kujdesin intensiv për shkak të koronavirusit (COVID-19).

Byrek i Shijshëm me Gjizë dhe Petë Qumështi – Receta Fantastike

Padyshim që shija e kësaj recete do t’ju përfshijë tërësisht. Ky byrek përgatitet me peta të bëra vetë por...