Vetëm një e pesta e të sëmurëve me Covid-19 nuk kanë simptoma

Mos i humb

Kërcënon me jetë Joe Biden dhe Kamela Harris, arrestohet 42 vjeçari në SHBA, si u tradhëtua nga kamerat

SHBA– Një rezident i shtetit Meriland është arrestuar nën akuzat se ka bërë kërcënime ndaj kandidatit demokrat për president, Joe Biden.

Vijon greva në Ballsh, përkeqësohet gjendja shëndetësore. Gratë: Nuk tërhiqemi, shteti rregullatori i vetëm

Vijon greva e grave të naftëtarëve të Ballshit, të cilat janë në ditën e 9 të protestës së tyre brenda ambienteve të...

Lulet mbeten trend dhe në vjeshtë: Modelet e fustaneve që do t’i dashuroni

Sezoni i vjeshtës dhe dimrit imponon një prani masive të veshjeve shumëngjyrëshe. Dhe, padyshim që lulet janë një nga tendencat që vazhdojnë...

Shqipëri : Sërisht numri i të infektuarve nga covid-19 është i rritur, janë regjistruar 297 raste të reja dhe 4 humbje jete në 24...

Ministria e Shëndetësisë njofton se jane regjistruar 297 raste të reja dhe 4 humbje jete në 24 orët e fundit.

Në një studim të gjerë, të realizuar nga studiues të Universitetit të Bernës është arritur të përcaktohet përqindja e njerëzve të infektuar me Covid 19 te të cilët nuk ka shpërthyer sëmundja.

Kjo arrin në rreth njëzet për qind, është raportuar në revistën e specializuar “PLOS Medicine”

Nëse numri i njerëzve pa simptoma do të ishte i lartë, i ashtuquajturi “imunitet i tufës” duhet të arrihet së shpejti, sipas një teze.

Por duket se ka shumë mundësi që kjo të mos jetë kështu.

Deri më tani, ekspertët nuk kanë rënë dakord për shkallën e infektimeve pa simptoma.

Kjo, për faktin se: nëse një person të infektuar, testimi i bërë e nxjerr si njeri pa simptoma, tek ai përsëri mund të zhvillohen simptomat.

Në këtë rast bëhet fjalë për pacientë para-simptomatikë.

Ekipi deri tani ka vlerësuar 79 studime që kanë testuar njerëzit e infektuar për simptoma për periudhën midis marsit dhe qershorit.

Nga 6616 njerëz, vetëm 1287 kanë mbetur asimptomatike gjatë gjithë kohëzgjatjes së sëmundjes.

Në rreth 80 për qind të rasteve simptomat megjithatë janë shfaqur, herët ose vonë.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Covid-19 hyn në KPK, pozitiv një komisioner, pritet përgjigja e tamponit për 11 të tjerë

Një nga anëtarët e Komisionit të Pavarur të Kualifikimit ka rezultuar me koronavirus. Duke marrë shkas nga rasti në...

Musaka me Presh dhe Krem Qumështi – Shije Speciale

Kuzhina shqiptare është fantastike në shijet e larmishme që ofron. Receta të ëmbla dhe të kripura, shije plota e...

Jakup Krasniqi e pranon: Dy personat në arrati për 2 milionët e Thesarit janë anëtarë të Nismas

Kosova para dy ditësh është tronditur nga lajmi se një punëtor i Thesarit të Kosovës me iniciale L.G. dyshohet se, përmes katër...

COVID-19/ Dy kompani farmaceutike rifillojnë testimin e vaksinës

Dy kompani prodhuese barnash njoftuan të premten rifillimin e testimit në Shtetet e Bashkuara të vaksinave të tyre për COVID-19.

“Kemi 3-4 muaj sfidë”, ndalohet qarkullimi tek ish-sheshi Shqiponja. Ja si do të devijohet trafiku

Qarkullimi i mjeteve tek ish-sheshi Shqiponja, në Tiranë do të ndalohet. Shkak janë bërë punimet për ndërtimin e Unazës së Madhe tek...