Vlera e Kohës

Mos i humb

Tri gjëra në shtëpi me të cilat mund të pastrojmë celularin

Telefoni ynë celular është një nga sendet personale që është burim i mikrobeve dhe për këtë arsye duhet pastruar rregullisht.

Evropa drejt euros digjitale, a do jetë gati deri në fund të vitit 2025?

Derisa pandemia e koronavirusit po ndikon me shpejtësi te njerëzit që gjithnjë e më pak të përdorin para të gatshme, por edhe...

Shifra rekord edhe në Iran, arrin në 30 mijë numri i viktimave nga koronavirusi

Irani njoftoi të shtunën se vdekjet nga koronavirusi kanë kaluarën shifrën prej 30,000. Ky është shteti i goditur më së keqi nga...

Zgjedhjet në SHBA/ Trump akuza kundërshtarit, Biden premton më shumë mbështetje për Shqipërinë e Kosovën

Bëhet akoma më e ethshme gara presidenciale në SHBA. Dy kandidatë, presidenti aktual Donald Trump dhe kandidati demokrat Joe Biden kanë vijuar...

Titulli: Vlera e kohës
Autor: Dr. Jusuf Kardavi
Përkthyes: Alban Kodra
Redaktor: Bujar Vërbovci
Redaktor gjuhësor: Hysen Maloku
Kopertina: Bashkim Mehani
Përgaditi për shtyp: Bashkim Avdiu
Shtypi: FocusPrint – Shkup
Për botuesin: Bashkim Avdiu
Botues: Sira – Prishtinë

Duke ditur rëndësinë e madhe që i jep Islami kohës, vendosa të shkruaj këto faqe mbi vlerën e kësaj begatie në jeten e muslimanit dhe detyrën e tij ndaj saj. Ajo që kam vënë re tek muslimanët e parë, të cilët janë brezi mëi mirë i njerëzimit, është ajo se kujdesi që ata i kushtonin kohës, ia kalon kujdesit që muslimanët pas tyre ia kushtuan parave. Prandaj dhe frytet e kësaj ishin dija e dobishme, punët e mira, konkuistat e mëdha dhe një qytetërim me baza të forta.

Pastaj pashë prej muslimanëve dhe po shoh ende, një humbje kohe dhe shpërdorim të saj, që e kalojnë cakun e mendjelehtësisë deri në budallallëk, derisa mbetën në fund të karvanit, pasi kishin qenë dikur udhëheqësite tij. As punuan për ndërtimin e dynjasë së tyre, as për ndërtimin e ahiretit të tyre, ashtu siç bëjnë besimtarët e mirë. Nëse do ta kuptonin mirë fenë, do të punonin për këtë botë sikur do të jetonin përjetë në të dhe do të punonin për botën tjetër sikur do të vdisnin nesër.

MUND TA POROSISNI NË :www.islamshop.ch , www.fri.swiss/ ose ne numrin e telefonit :+41 79 469 50 36

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Rikthehet “Përbindëshi i Detit Kaspik”

Në brigjet perëndimore të Detit Kaspik shfaqet një relikt që ngjan me një përbindësh gjigant uji. Është e vështirë të imagjinosh që...

Mitsotakis: Jemi të gatshëm t’i drejtohemi Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë pë kufijtë detarë

Kryeministri grek Kyriakos Mitsotakis pas një takimi me presidentin qipriot Nicos Anastasiades dhe atë egjiptian Fatah al Sisi në Nikozia, kryeministri grek...

Frikë nga mbyllja? Rriten shitjet e letrës higjienike dhe dezinfektantët në Gjermani

Rriten sërish shitjet e letrës higjienike dhe dezinfektuesit në Gjermani. Kështu ka deklaruar zyra e Statistikave, teksa shteti me ekonominë më të...

Policia Rrugore me Lamborghini Huracàn: Padova-Romë në tre orë!

Policët Rrugorë në Sant’Agata Bolognese kanë transportuar një veshkë nga Padova në Rome për 3 orë, gjatësi e cila zakonisht përshkohet për 5...

I frikshëm apo i mahnitshëm? Pamjet e hotelit më të veçantë

Nëse po kërkoni një vend pranë detit, dhe larg njerëzve, atëherë ky hotel në Suedi është i duhuri për ju.