YPG/PKK liron terroristët e DEASH-it në Siri

Mos i humb

I dënuar në Italia/ Arrestohet 65-vjeçari me pistoletë me silenciator

Kavajë- Një 65-vjeçar është vënë në prangat e policisë së Kavajës, për shkak se është kapur me një pistoletë të pajisur me...

Osmani: BE-ja të kërkojë ndryshimin e Kushtetutës nga Serbia, e jo nga Kosova

Ushtruesja e detyrës së presidentit të Kosovës, Vjosa Osmani, i ka thënë shefit të zyrës së Bashkimit Evropian në Kosovë, Tomash Szunyog...

Deputeti nxehet në Kuvend, Vasilika Hysi e përjashton nga seanca: Fatkeqësi e madhe që vjen për të përfaqësuar qytetarët

Nënkryetarja e Kuvendit, Vasilika Hysi ka përjashtuar nga seanca ditën e sotme deputetin e Erion Piciri. Ky i fundit...

Kosnett: Amerika kurrë nuk do të heqë dorë nga Kosova

Maratonë diskutimesh, propozime dhe reflektime mbi angazhimin e diasporës nga profesionistë shqiptarë kudo në botë përmbyllën ditën e parë të konferencës Diaspora...

Grupi terrorist YPG/PKK liroi rreth 290 robër, duke përfshirë një numër të madh të terroristëve të DEASH-it dhe familjet e tyre, nga një kamp në Sirinë verilindore, njoftuan të hënën burimet lokale.

Sipas burimeve, rreth 70 familje u liruan nga kampi në qytetin Al-Hol pasi disa fise arabe u dhanë kaucion për terroristët.

Më parë, terroristët e YPG/PKK kanë liruar qindra pjesëtarë të DAESH-it nga kampet në rajon. Javën e kaluar, grupi terrorist njoftoi se kishte liruar rreth 631 terroristë. 

YPG/PKK ndërtoi kampin në prill të vitit 2017 në qytetin Al-Hol për të mbajtur civilët, të cilët kishin ikur nga përleshjet me DEASH-in në Deir-Ez-Zor, dhe gjithashtu disa anëtarë të DEASH dhe familjet e tyre. 

Civilët e ndaluar nga organizata terroriste po jetojnë në kushte çnjerëzore në kamp.

Kombet e Bashkuara dhe organizatat joqeveritare paralajmërojnë se situata humanitare në kamp po përkeqësohet nga dita në ditë, duke kërkuar qasje në qendrat ku po mbahen militantët e DEASH-it.

Sipas një zyrtari të OKB-së, kampi u ndërtua fillimisht për të strehuar deri në 10.000 njerëz të zhvendosur brenda vendit, por mbi 73.000 njerëz kanë mbetur aty.

Shumica dërrmuese e njerëzve në kamp janë gra dhe fëmijë nën moshën 12-vjeçare.

Kampi Al-Hol strehon mijëra luftëtarë të huaj terroristë nga rreth 50 vende, si dhe një numër të madh të terroristëve sirianë dhe irakianë.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

PD: Qeveria po e përdor fatkeqësinë për të vjedhur dhe për zgjedhje. Koha e Ramës ka mbaruar!

1 vit pas tërmetit shkatërrues që goditi vendin, ish-deputetë të Partisë Demokratike, pjesë e ekipit që kanë ndjekur nga afër procesin e...

Policia malazeze rrëzon dyshimet: Nuk ka të dhëna se Dritan Abazoviç po shantazhohet nga grupet kriminale

Prej dy ditësh tashmë në mediat malazeze qarkullon lajmi që lideri i lëvizjes URA, politikan shqiptar Dritan Abazoviç është kërcënuar me jetë...

MSH informacion për situatën: 656 raste të reja në 24 orët e fundit, 10 të vdekur nga COVID-19

Ka një rënie të rasteve ditore me COVID-19 që përkon me uljen e testimeve. Ndërkohë që raportohen 10 humbje jete në 24...

Osmani merr një vendim tjetër, anulon të gjitha konkurset në kuadër të Zyrës së Presidentit

Ushtruesja e detyrës së Presidentes së Kosovës, Vjosa Osmani sot ka marrë edhe një vendim të ri. Osmani ka...

“E vuaj më shumë, sepse kam një përgjegjësi”/ Manastirliu: Politikanët të mos guxojnë të fyejnë mjekët

“Askush nga politikanët të mos guxojë të fyejë mjekët dhe të dalin e të bëjnë politikë me punën e tyre, sepse mjekët...