Zvicra vendos Spanjën në listën e karantinës

Mos i humb

Putin nominohet për çmimin Nobel për Paqe

Presidenti rus Vladimir Putin është nominuar për çmimin “Nobel për paqe”. Një grup shkrimtarësh rus të udhëhequr nga Sergey...

VV dhe LDK nuk e votojnë, dështon sërish projektligji për vlerat e UÇK-së

As sot nuk është votuar në Kuvendin e Kosovës Projektligji për Vlerat e UÇK-së. Projektligji në fjalë në Kuvendin...

1.674 raste aktive me COVID-19 në Kosovë

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës ka njoftuar se gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK...

Maqedonia e Veriut drejt hapjes së kufijve pa kushte, pritet vendimi nga qeveria

Maqedonia e Veriut pritet të hapë kufijtë e saj pa tampon të detyrueshëm. Me rënien e rasteve të COVID-19 ditët e fundit,...

Pjesa kontinentale e Spanjës, duke filluar nga e shtuna do të jetë në listën e zonave të rrezikut, të përpiluar nga Zyra Federale e Shëndetit Publik (BAG).

Njerëzit që vijnë nga atje dhe hyjnë në Zvicër duhet të mbajnë pastaj karantinën.

Por, Ishujt Baleariküe dhe Ishujt Kanarie janë të përjashtuara nga kjo masë, u bë e ditur nga BAG.

Lista e re vlen nga mesnata e së shtunës, 8 gusht.

46 vende dhe rajone janë tani në listën e rrezikut. Karantina për njerëzit që kthehen nga një vend ose rajon me  rrezik të rritur të infeksionit është në fuqi që nga fillimi i korrikut.

Ata që kanë mbërritur nga vendet përkatëse duhet të raportojnë pranë autoriteteve kantonale brenda dy ditëve.

Këto të fundit kontrollojnë mbajtjen e karantinës, me mostra të rastit.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Egjipt, shtohen thirrjet për protestat e së premtes kundër regjimit

Thirrjet për pjesëmarrje në protestën kundër regjimit të premten po rriten në Egjipt pasi një i ri u qëllua për vdekje nga...

Gjermania largon kantonin zviceran nga lista paralajmëruese e udhëtimit

Fribourg ishte shtuar në listë në fillim të shtatorit, por u hoq më 1 tetor. Kantonet perëndimore të Gjenevës...

’Miratojmë ligjin që na leverdis’’, Vasili: Ja çfarë na tha Gjiknuri, provoi haptazi që PS nuk i do listat e hapura 100%

Nënkryetari i LSI, Petrit Vasili ka folur pas mbledhjes së Këshillit Politik për ndryshimet në Kodin Zgjedhor duke saktësuar se ajo përfundoi...

‘T’i drejtohemi ODHIR’/ Përfundon mbledhja e Këshillit Politik, Gjiknuri-opozitës: Hajdeni me një produkt fillimisht

“Thirrja ime publike është se nëse dëshiron konsensus hajde me një produkt me një model Evropian. Nëse nuk e pranojmë hajde ta...

BERZH: Ekonomia e Kosovës pritet të tkurret për 5 përqind si pasojë e pandemisë

Ekonomia e Kosovës pritet të tkurret rreth 5 për qind këtë vit si pasojë e pandemisë me koronavirus, mirëpo vitin e ardhshëm...