ATK: T’i stimulojmë qytetarët që t’i bëjnë pagesat në mënyrë vullnetare

Mos i humb

Mësoni të piqni pogaçe të shijshme me sodë bikarbonati

Me ndihmën e udhëzimeve do të gatuani pogaçe të shkëlqyeshme të cilën familjarët tuaj do ta adhurojnëPër të dalë pogaçja e mirë,...

Rritet bilanci, shkon në 35 numri i viktimave në Greqi nga Covid-19

Është rritur numri i viktimave në Greqi nga koronavirusi (Covid-19) në 35 dhe numërohen gjithsej 1,061 raste me pacientë të infektuar, ku...

Britani, 13 të vdekur në shtëpi kujdesi, dyshohet për COVID-19

Trembëdhjetë banorë të moshuar të një shtëpie të kujdesit në Skoci kanë vdekur brenda një jave gjatë shpërthimit të koronavirusit të ri,...

Limaj: Zgjedhjet duhet të shmangen, Nisma mund të jetë pjesë e qeverisë

Kryetari i Nismës Socialdemokrate, Fatmir Limaj ka folur pas takimit që ka pasur me presidentin Thaçi, për t’u konsultuar me të për...

Administrata Tatimore e Kosovës, në bashkëpunim me organizatën GIZ, ka mbajtur një konferencë, me ç’rast kanë prezantuar rezultatet e anketës me tatimpagues për vitin 2017 lidhur me “transparencën, efikasitetin, korrektësinë dhe shërbimet e ATK-së”.

Raporti tregon se në përgjithësi tatimpaguesit janë të kënaqur me disponueshmërinë dhe cilësinë e informacionit nga ATK-ja.

Ne kemi krijuar kushte brenda ATK-së për të bërë përmbujshen më të lehtë dhe po bëjmë përpjekje të vazhdueshme që të sillemi në atë mënyrë qe të fitojmë besimin e publikut për të administruar sistemin tatimor në mënyrë të drejtë dhe transparente,kështu u tha në konferencë nga drejtori i përgjithshëm i ATK-së Sakip Imeri.

Ai shtoi duke thënë se ATK është duke punuar në atë drejtim që të lehtësojë përmbushjen e vullnetarëve të tatimpaguesve që shmangin pagesën e tatimeve.

“ATK është e orientuar drejt ofrimit të shërbimeve elektorale, krijimit të aplikacioneve që e lehtësojnë përmbushjen e vullnetarëve të tatimpaguesve,përsosjes së analizës së riskut në përzgjedhjen e tatimpaguesve që potencialisht shmangin pagesën e tatimeve dhe perdorimi i forcës së Ligjit ndaj atyre që bëjnë evazion fiskal duke rrezikuar konkurrencën e drejt të tatimpaguesve të ndershëm. Prioritet është luftimi i informalitetit në Ksovovë, posaqërisht të ekonomisë së hirtë ku ka përgjegjësi ATK” , tha Imeri.

Ndërkaq Kadir Jogiste udhëheqëse e GIZ Projektit për Reformë në Sistemin e Financave Publike në Kosovë, tha se sa i përket ankesës së tatim paguesve jemi të kënqur që ATK po bënë përpjekje drejt përmirësimit të raportit në mes ATK-së dhe Tatimpaguesve që ka të bëjë me lidhjen e besimit ndërmjet tyre.

“Në 2011 kemi filluar bashkëpunimin me ATK dhe dua të them që do të vazhdojmë bashkëpunimin me partnerët aktual në vitin 2019-20 dhe sa i përket ankesës së tatimpaguesëve jam e kënaqur që ATK po bënë përpjekje drejt përmirësimit të raportit në mes Administratës Tatimore dhe Tatimpaguesëve ka të bëjë me ndërtimin e besimit në marrëdhëniet e tatimpaguesëve sepse nuk jemi për t’i zënë ata që të mos t’i paguajnë tatimet, por t’i stimulojmë që t’i bëjnë pagesat në mënyrë vullnetare, gjithashtu kjo anketë tregon për shërbime të përmirësuara nga ana e ATK-së”, tha Jogiste”, u shpreh Jogiste.

Sipas anketës këto janë disa nga aspektet që ndikojnë në mos përmbushjen e obligimeve tatimore

  1. Menagjimi i dobët i parave të tatimpaguesve nga qeveria
  2. Mospagesa e tatimeve nga konkurrenca
  3. Perceptimi i evazionit në shkallë të lartë nga të pasurit dhe të fuqishmit
  4. Sistemi aktual tatimorë
  5. Normat e interesit për tatimet e vonuara

/Kosova Post/

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Itali, konfirmohen 681 vdekje të reja nga COVID-19

Italia ka raportuar 681 vdekje të reja nga koronavirusi i ri (COVID-19), duke e çuar në 15.362 numrin e përgjithshëm të vdekjeve...

Apeli i ri i IKShP-së: E kemi ende situatën nën kontroll, ju lutem rrini në shtëpi

Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik ka lëshuar një apel tjetër sa i përket gjendjes me koronavirusin në Kosovë, specifikisht respektimit të masave...

Kosova me më së paku të prekur me Covid-19 në rajon, prin Serbia

Republika e Kosovës po del të jetë vendi me më së paku persona të infektuar më koronavirus në rajon.

Publikohet një sondazh që Vetëvendosjes e vë të parën me 52%

Nga Vetëvendosje po janë shumë optimistë sa i përket mundësisë së organizimit të zgjedhjeve të reja, dhe rezultatit që do të merrte...

Vdes në punë saldatori i pusit të naftës në Kuçovë, arrestohet shefi i ndërmarrjes

Një saldator i moshës 60-vjeçare ka humbur jetën ditën e djeshme teska punonte në një pus nafte në Kuçovë.