BE bën thirrje për ndalimin e konflikteve në Idlib

Mos i humb

Mbi 1000 vdekje në SHBA, gati 70 mijë të infektuar

Rusia ka vendosur të ndalojë të gjitha fluturimet ndërkombëtare për të frenuar përhapjen e Coronavirus. Kjo u njoftua nga...

Lufta kundër koronavirusit, Mali i Zi i kërkon ndihmë NATO-s

Në një kohë lufte si kjo në të cilën ndodhet e gjithë bota, Qeveria e Malit të Zi i ka dërguar lutje...

Turqi, neutralizohet një terroriste e lartë e PKK/KCK-së

Turqia të hënën neutralizoi Nazife Bilen, një terroriste e rangut më të lartë në PKK/KCK, sipas burimeve të sigurisë, (AA).

Ndërron jetë në spitalin infektiv 67-vjeçari, viktima e 10 me COVID-19 në Shqipëri

Mëngjesin e sotëm ka ndërruar jetë në spitalin Infektiv një pacient 67-vjeçar nga Tirana, i konfirmuar me COVID-19. 67-vjeçari...

Bashkimi Evropian (BE) ka theksuar se janë të papranueshme sulmet ushtarake të ndërmarra në Idlib nga regjimi i Asadit dhe mbështetësit e tij dhe i ka bërë thirrje të gjitha palëve që të ndalojnë menjëherë konfliktet e armatosura, (AA).

Këshilli i BE-së ka publikuar një deklaratë lidhur me situatën e fundit në qytetin Idlib të Sirisë ku i bën thirrje të gjitha palëve që të ndalojnë menjëherë konfliktet e armatosura.

“Sulmi i ri ushtarak në Idlib nga regjimi i Asadit dhe mbështetësit e tij shkakton dhimbje të mëdha njerëzore dhe janë të papranueshme”, thuhet në deklaratë.

Ndër të tjera në deklaratë, nga të gjitha palët kërkohet që t’i përmbahen ligjeve ndërkombëtare si dhe të lejohen pa pengesë dhe në mënyrë të drejtpërdrejtë ndihmat humanitare për personat në nevojë.

BE përsërit mbështetjen e saj për procesin politik të zhvilluar në prani të Kombeve të Bashkuara (OKB) thuhet në deklaratën në të cilën i bëhet thirrje të gjitha palëve për sigurimin e armëpushimit të vazhdueshëm, mbrojtjen e civilëve dhe zbatimin e plotë të angazhimeve në kuadrin e marrëveshjes së Soçit.

Ndër të tjera në deklaratë kërkohet që situata në Siri të referohet në Gjykatën Ndërkombëtare Penale.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Kosovë, rritet në 112 numri i rasteve të konfirmuara me COVID-19

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike në Kosovë (IKSHPK) ka konfirmuar se katër persona të tjerë janë diagnostikuar pozitiv me koronavirusin e ri (COVID-19),...

Turqia, i vetmi vend që ndihmon Shqipërinë me materiale shëndetësore kundër Covid-19

Fundjavën e kaluar mbërriti në Rinas nga Stambolli me “Air Albania” një sasi e re prej 8 tonësh pajisje të mbrojtjes personale...

Turqi, rritet në 214 numri i vdekjeve nga koronavirusi

Ministria e Shëndetësisë së Turqisë ka informuar se numri i vdekjeve në nga koronavirusi i ri (COVID-19) në vend është rritur në...

Pendarovski: Shpresoj të gjejmë zgjidhje me Turqinë për respiratorët

Pas mbledhjes së Këshillit të Sigurise së Maqedonisë së Veriut, presidenti Stevo Pendarovski është shprehur se beson që vendi i tij do...

Para mesnatës hiqet taksa 100 për qind, fillon reciprociteti me Serbinë

Kryeministri në detyrë, Albin Kurti, ka thënë se sot është një ditë e veçantë pasi që nga sot taksa 100 për qind...