“Cakaj”, Mërtiri: Nuk ja ka fajin Meta se s’kishte certifikatë

Mos i humb

Këshilla nga mjeku shqiptar në Berlin

Koronavirusi vazhdon të përhapet në vendet e ndryshme botërore, por mjeku shqiptar Fahri Beqa, që punon në Berlin të Gjermanisë, ka disa...

Vaksina për Koronavirus: Kur do të mund ta kemi?

Çdo ditë ka të dhëna të reja nga laboratorët shkencorë që punojnë mbi vaksinën kundër Korona virusit,...

Spanjë, rritet në 3.434 numri i vdekjeve nga koronavirusi

Sipas të dhënave të publikuara nga Ministria e Shëndetësisë së Spanjës, ky vend ka tejkaluar Kinën sa i përket viktimave nga koronavirusi i...

Ekspertja amerikane parashikon rëndim të krizës nga COVID 2: Dy javë distancim social nuk mjaftojnë

Masat e distancimit social funksionojnë, por kjo nuk duhet të krijojë euforinë se pas disa javë distancimi, njerëzimi e ka mundur koronavirusin,...

Sociologu dhe aktivisti i shoqërisë civile, Ergys Mërtiri ka komentuar vendimin e Presidentit Ilir Meta për të mos dekretuar Gent Cakajn në postin e ministrit të jashtëm.

Përmes një postimi në facebook,  Ergys Mërtiri thotë se Gent Caka mund te jete një ministër i shkëlqyer, por fajin për mos aplikimin për certifikatën e sigurisë nuk ia ka Presidenti.

“Rama t’i kerkoje falje te gjithe shqiptareve ne Shqiperi e Kosove, per menyren sesi qeveris dhe per konsideraten qe ka per ligjet e shtetit”- thotë ndër të tjera Ergys Mërtiri.

Statusi i plotë:

Genti Caka mund te jete nje minister i shkelqyer, por fajin per mosaplikimin per certifikaten e sigurise nuk ia ka Presidenti. Keshtu Kryeministri, perpara te strehohet tek nacionalizmi (si te gjithe kopuket), duke i kerkuar Kosoves falje per mosdekretimin e ministrit te jashtem, le ti kerkoje falje te gjithe shqiptareve ne Shqiperi e Kosove, per menyren sesi qeveris dhe per konsideraten qe ka per ligjet e shtetit.

Mbi te gjitha Kosova nuk ka nevoje qe te kete dy ministra plus per ambalazh mediatik ne Shqiperi, por qe “vendi ame” te beje hapat e duhur qe forcojne pozitat e shqiptareve ne rajon, gje qe kjo qeveri, jo vetem nuk e ka bere, por e ka menderosur.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

SHBA, në 24 orët e fundit shënohen 410 vdekje të reja nga koronavirusi

Me 410 vdekje të reja të shënuara në 24 orët e fundit në SHBA ka arritur në 1.711 numri i të vdekurve...

Britani, arrin në 1.019 numri i të vdekurve nga COVID-19

Me 260 vdekje të reja të shënuara në një ditë në Britani të Madhe ka arritur në 1.019 numri i të vdekurve...

Maqedoni e Veriut, rritet në 4 numri i të vdekurve nga koronavirusi

Ministria e Shëndetësisë e Maqedonisë së Veriut konfirmoi vdekjen e 4 si pasojë e koronavirusit (Covid-19) në vend. “Mëngjesin...

Turqi, rritet në 108 numri i vdekjeve nga koronavirusi

Ministri turk i Shëndetësisë, Fahrettin Koca, ka konfirmuar 16 vdekje të reja nga koronavirusi në Turqi, me çka numri i përgjithshëm i...

Shkon në 91 numri i të prekurve me koronavirus në Kosovë

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike ka bërë të ditur se pas testimit të dytë edhe një person ka rezultuar pozitiv me virusin...