Zvicra

Francezët duan të punojnë në Zvicër, arsyeja pagat e larta

Rreth 314,000 francez aktualisht punojnë në Zvicër dhe Ticino. Ndërsa vetëm në kufirin mes dy shteteve 177,000 punonjës. Kjo...

Zvicër: Janë regjistruar 108 raste të reja në 24 orët e fundit.

Në Zvicër dhe Lihtenshtajn, sot janë raportuar 108 infeksione të reja me virusin e koronës, njofton Zyra Federale e Shëndetit Publik (BAG)...

Zvicra do të ndërtojë dy qendra shëndetësore dhe një ambulancë në Shqipëri

Mbështetja e Zvicrës për përgjigjen ndaj dëmeve të shkaktuara nga tërmeti i Nëntorit duket se vazhdon, pavarësisht pandemisë,. Projekti...

Zviceranët nuk i nënshtrohen më karantinës në Mbretërinë e Bashkuar

Ata që udhëtojnë nga Zvicra nuk do të duhet më të izolohen për dy javë kur të arrijnë në Mbretërinë e Bashkuar,...

Zvicër : 1 në 4 raste të reja, të ardhur nga vendet “në rrezik”

Me 88 raste të reja të regjistruara të enjten, përhapja e koronavirusit “është stabilizuar pak”, tha zyrtari i lartë shëndetësor i vendit.

Zvicër : Janë regjistruar 129 raste të reja me Covid-19 gjatë 24 orëve të fundit .

Në Zvicër dhe Lihtenshtajn, brenda ditës së fundit janë raportuar 129 infeksione të reja me koronavirus. Kjo do të thotë që numri...

Ulje e befasishme e papunësisë në Zvicër në qershor

Shkalla e papunësisë në Zvicër ka rënë në 3.2 për qind në qershor, pas ngritjes në 3.4 për qind që kjo shkallë...

Zvicër: Maska falas për përfituesit e ndihmave sociale

Maskat mbrojtëse, bartja e të cilave në transportin publik është bërë e detyrueshme që nga fillimi i javës, kanë çmimin e tyre...

Sindikatat: Sigurimet shëndetësore të ndajnë nga 500 franga për të gjithë

Sipas shoqatës Santésuisse, fondi rezervë i të gjitha kompanive të sigurimeve shëndetësore aktualisht “peshon” 8.3 miliardë franga . Dhe, kjo rezervë është...

Pas rritjes fillestare, ulet numri i aplikacioneve SwissCovid

Aplikacioni SwissCovid funksionon në mbi një milion telefonë inteligjentë (smart) zviceranë. Pas një prirje të vazhdueshme të ngritjes, të...

Të fundit

Xhamitë nuk do të mbyllen, por obligohen disa masa shtesë

Xhamitë nuk do te mbyllen, ky është vendimi i kryesisë se Bashkësisë Islame te Kosovës: 1 Ndalen ligjëratat dhe...

Hoti thotë se Fitër Bajrami e protesta e VV-së rritën numrin e të infektuarve me COVID-19

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti rritjen e rasteve me Covid-19 ia ka atribuuar festës së Fitër Bajramit më 24 maj dhe tubimit...

Njihe Zotin

https://youtu.be/NZ-Pe-JIrQw Titulli: Njihe ZotinAutor: Dr. Mustafa MahmudPërkthyes nga gjuha boshnjake: Nexhat IbrahimiRedaktor profesional: Prof. Nuredin AhmetiRedaktor gjuhësor:...

Mosrespektimi i masave, dënimi deri në 12 vjet burgim e 8 mijë euro gjobë

Policia e Kosovës nga dita e martë do të nisë shqiptimin e gjobave për qytetarët që nuk respektojnë masat e dala nga...

Turqia regjistron 1,012 raste të reja me COVID-19 brenda 24 orësh

Turqia regjistroi 1,012 raste të reja të koronavirusit dhe 19 vdekje në 24 orët e kaluara, tha Ministri i Shëndetësisë, Fahrettin Koca.
- ISLAMSHOP.CH -