Çfarë i ndodhë organizmit nëse hani hurma çdo ditë?

Mos i humb

Studimi: Covid ka ndryshuar, qarkullon një version europian më shumë infektues por më pak vrastar

Sipas studiuesve, sot në botë po qarkullon një degëzim më infektues i Sars-Cov-2, një variant i ri në gjenomën virale të Covid-19,...

KPK s’mund të vlerësojë ish-kryetaren e Gjykatës së Lartë, Shpresa Beçaj. Avokati sqaron situatën

Ish- kryetarja e Gjykatës së Lartë Shpresa Beçaj, e cila sot mban detyrën e anëtares së Gjykatës së Apelit Tiranë, ka dalë...

Ndërron jetë në Infektiv mjeku hematolog, profesor i Fakultetit të Mjekësisë nga Covid-19

Ndërron jetë në spitalin Infektiv mjeku hematolog, Arjan Pushi, njëkohësisht profesor i fakultetit të Mjekësisë. Arjan Pushi, prej pak ditësh ishte shtruar...

Hapja e kufirit me 1 korrik, Greqia ndryshon mendim. Ja kush mund të kalojë

Megjithëse një ditë më parë zëdhënësi i qeverisë greke Stelios Petsas ka komunikuar se do të hapen në 1 korrik kufijtë me...

Hurmat janë shumë të shijshme dhe të ëmbla, por gjithashtu të mbushura me shumë vlera ushqyese, vitamina, antioksidantë, sheqerna që treten lehtë dhe mikronutrientë që na përmirësojnë shëndetin në mënyra të ndryshme.

Ato kultivohen në shtete përreth Mesdheut, Afrikës Veriore dhe Azisë, ndërkaq shumica e atyre që shiten në shtetet Perëndimore janë hurma të thara.

Hurmat e thara janë më të pasura me sheqer dhe përbërës felonik (antioksidantë bimor) sesa hurmat e freskëta.

Hurmat janë po ashtu të pasura me vitamina të grupit B, me vitaminë A dhe K, por edhe me minerale si kaliumi, magnezi, mangani, etj.

Gjithashtu, ato përmbajnë fluorin elementar i cili i mbron dhëmbët, dhe selen. Ndër tjerash janë të mbushura me proteina dhe i përmbajnë 23 amino acide të ndryshme.

Rrjedhimisht, hurmat janë të mbushura me përfitime shëndetësore. Disa prej përfitimeve shëndetësore që i gëzoni kur i konsumoni hurmat përditë, janë:

Hurmat janë dëshmuar se i parandalojnë sëmundjet neuro-degjenruese për shkak të sasisë së lartë të antioksidantëve që i kanë, të cilat i luftojnë inflamacionet dhe stresin oksidativ në tru. Ato e parandalojnë sëmundjen e Alzheimerit dhe i reduktojnë dëmet në memorie

Hurmat kanë efekte antipezmatuese të cilat i parandalojnë infeksionet dhe sëmundjet e ndryshme kronike, siç është kanceri, sëmundjet kardiovaskulare dhe diabeti

Ato janë të mbushura me fibra, prandaj e përmirësojnë sistemin e tretjes, e trajtojnë kapsllëkun, e rrisin numrin e baktereve të mira në lukth, etj.

Përbërësit e shumtë felonik në hurma i menaxhojnë nivelet e kolesterolit dhe triglicerideve për ta përmirësuar shëndetin vaskular

Hurmat janë të pasura me kalium, magnez dhe antioksidantë, prandaj e përmirësojnë shëndetin e zemrës dhe i zvogëlojnë rreziqet e ndryshme kardiovaskulare. Gjithashtu, ekstraktet që gjenden në hurma i riparojnë indet e zemrës pas sulmit

Antioksidantët që gjenden në hurma e përmirësojnë shëndetin dhe funksionin e mëlçisë, por edhe i riparojnë dëmet në mëlçi që shkaktohen nga toksinat

Hurmat mund të konsumohen nga personat me diabet, pasi që nuk e rrisin nivelin e sheqerit në gjak pas shujtave

Ju mbrojnë nga dëmtimet e nervave

Janë të mbushura me fibra dhe sheqerna të shëndetshëm që e mbushin trupin energji, ju ngopin dhe e promovojnë humbjen e peshës.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Kosovë : Vdesin edhe 6 persona në QKUK nga Covid-19

Qendra Klinike Universitare e Kosovës, përkatësisht klinikat e saj ku po trajtohen pacientët e prekur nga Covid-19 kanë njoftuar se gjatë ditës...

Hoti u bën thirrje grupeve parlamentare të mbajnë seancën për rishikim të buxhetit

Kryeministri Avdullah Hoti, u ka bërë thirrje grupeve parlamentare dhe deputetëve të Kuvendit të Kosovës që të gjendet një formë për mbajtjen...

Eurostat: Në dy muaj 140 mijë viktima, të përqendruara në 50 rajone

Sipas ‘Eurostat’, në vetëm dy muaj janë regjistruar 140 mijë viktima nga infeksioni I koronavirusit, të gjitha të përqendruara kryesisht në 50...

Irani merr një vendimin ndryshe për maskat , 2500 infeksione të reja

Presidenti i Iranit, Hassan Rohani deklaroi se të gjithë iranianët që nuk mbajnë maska, nuk do të kenë qasje në shërbimet shtetërore...

Australi, autoritetet fusin në karantinë 3000 banorë të Melburn-it

Përballë ringjalljes së infeksioneve të reja të shkaktuara nga Covid, në Melburn, në Australi, rreth 3000 persona i janë nënshtruar masave të...