Disa kantone shkojnë një hap më tej: Nuk lejojnë mbi 100 veta në klube

Mos i humb

Liban, në Bejrut shpallet gjendje e jashtëzakonshme dyjavore

Pas shpërthimit të ndodhur dje në portin e Bejrutit në Liban, Këshilli i Lartë i Mbrojtjes shpalli gjendje të jashtëzakonshme dyjavore në...

Meta: Askush të mos mendojë se me forma të reja shantazhi e presioni mund të rikthejë nenin e ‘Agjitacionit dhe Propagandës’!

Presidenti i Republikës, Ilir Meta, reagon për situatën aktuale të lirisë së medias në Shqipëri, duke u shprehur se faktet tronditëse të censurës dhe...

Të dënuar për vjedhje me dhunë, OFL iu con formular për deklarim pasurie 3 personave në Tiranë

OFL vazhdon të dërgojë formularë për deklarim të pasurisë tek personat e dënuar për vepra të rënda kriminale. Këtë...

Ky është bilanci aktual i infektimeve në Zvicër

Statistikat e fundit tregojnë se në Zvicër që nga fillimi i pandemisë e deri tani ka gjithsej 35,927 infeksione me koronavirus.

Kantonet Bazel-Stadt, Basel-Landschaft, Aargau dhe Solothurn kanë forcuar rregullat ndaj virusit korona.

“Për të mbajtur nën kontroll përhapjen lokale të virusit, janë vendosur masa mbrojtëse të mëtejshme”, thuhet në një mesazh nga kantoni Basel-Stadt.

Masat e reja janë marrë për restorante dhe kompani të ngjarjeve publike dhe private. Gjithashtu për bare dhe klube. Në vend të 300, tani vetëm 100 persona do të lejohen të qëndrojnë në secilin sektor.

Sidoqoftë, kufizimi i ri vlen vetëm nëse nuk mund të respektohen rregullat e distancës dhe nuk sigurohen masa mbrojtëse, siç janë maskat.

Shtrëngimi do të hyjë në fuqi të enjten dhe do të zbatohet deri në fund të vitit.

Siç thuhet në komunikatë, vendimet mbi kufizimet e reja u diskutuan me përfaqësuesit e institucioneve hotelierike dhe ato të klubeve.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

​303 raste të reja me COVID-19 dhe 9 të vdekur në Bullgari

Autoritetet shëndetësore në Bullgari kanë konfirmuar 303 raste të tjera të koronavirusit në 24 orët e kaluara, nga 5,701 testuar, sipas të...

Detyrimi i maskave, francezët hezitojnë, Parisi do të aplikojë mbajtjen e maskave në lagje të caktuara

Franca, Spanja, Greqia janë tri vende evropiane që po raportojnë një shpërthim të pandemisë brenda kufijve të tyre pas lehtësimit të karantinës...

Gjermani: Nga e shtuna, testimi i detyruar i të ardhurve nga zonat me rrezik

Në luftën kundër përhapjes së virusit të koronës, udhëtarët nga zonat e përcaktuara ndërkombëtarisht si të rrezikshme që vijnë në Gjermani, do...

Rritet përhapja e Covid19 në Evropë, frikë për një izolim të dytë

Teksa Spanja, Franca dhe Greqia përjetojnë një rritje të theksuar të numrit të të infektuarve nga Covid19, janë shtuar shqetësimet për një...

Austria sërish me numër të lartë të rasteve të reja

Në Austri, pas pesë ditësh me radhë, numri i rasteve të reja me koronavirus përsëri ka arritur në shifra të larta, pasi...