Dorëzohet Suedia? Covid-19, kryeministri Löfven: Të përgatitemi për mijëra të vdekur!

Mos i humb

Akar: BE nuk ka kompetenca të ndryshojë rregullat apo të përcaktojë kufijtë

Ministri i Mbrojtjes së Turqisë, Hulusi Akar lidhur me zhvillimet në Mesdheun Lindor tha se "I nderuari Macron po hedh benzinë mbi...

Shugurimi ipeshkvnor i Imzot Arjan Dodaj bën bashkë politikën në katedralen “Shën Pali”

Shugurimi i peshkvnor i Imzot Arjan Dodaj ka mbledhur bashkë figurat kryesore të politikës shqiptare. Në katedralen katolike “Shen...

Lista e policëve që u arrestuan në aksionin e Karaçevës

Zyrtarët policorë që u prangosën sonte, në vend që të pengonin veprimtaritë ilegale si Zyrtarët policorë që u prangosën...

Pandemia nxit mjekësinë në distancë, 11 % e konsultave u kryen online në 7-mujor

Mjekët e familjes në të gjithë vendin në 7-mujorin e parë të vitit kryen 3,2 milionë konsulta në të gjithë vendin dhe...

Suedia, thotë “Corriere della Sera” përgatitet të ndryshojë strategji.

Përmes një interviste shokuese të stilit “Boris Johnson”, kryeministri suedez Stefan Löfven paralajmëroi qytetarët atje “ të përgatitemi për mijëra të vdekur”, duke i kujtuar se “ është e rëndësishme të kenë disiplinë”. Lajmin e përcjell e përditëshmja Dagens Nyheter, që thotë se kriza mund të zgjasë për “muaj të tërë”.

Megjithatë, Löfven shtoi se “ kushdo e vendos vetë se si procedon për distancimin social dhe për forcimin e sistemit imunitar. Ne e bëjmë ndryshe. Ndonjëherë varet dhe nga fakti që jemi në fazë tjetër”, duke treguar kështu se pavarësisht se po “dorëzohet”, sërish nuk dëshiron të heqë dorë plotësisht nga linja e butë e adoptuar në kundërshtim me emergjencën sanitare, me bare, restorante e zyra të hapura.

Ai rekomandon kufizimin e kontakteve, duke i besuar më shumë ndjenjës individuale të përgjegjësisë. Aktualisht në Suedi ndalohen rreptësisht vetëm grumbullimet e më shumë se 50 personave, kampionati I futbollit dhe eventet sportive, ndërsa mësimi po bëhet online. Një strategji e tillë ka ngjallur kritika edhe mes vetë suedezëv, teksa vihet re një trend i rritjes së numrit të infektimeve, që gjatw javws sw fundit thuajse janë dyfishuar. Suedia numëron deri tani 6.442 të prekur dhe 373 vdekje nga koronavirusi.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Maskat transparente dhe ato me valvule, të rrezikshme për përhapjen e coronavirusit

Njerëzit që mbajnë maska plastike në fytyrë, ose edhe ato që janë të pajisura edhe me një valvul, mund të shpërndajnë spërkla...

Danimarka shtrin kufizimet antiCOVID-19 në të gjithë vendin! Rekord infeksionesh në Holandë

Danimarka do të shtrijë kufizimet antiCOVID-19, tashmë të vendosura në zonën e Kopenhagës, në të gjithë vendin dhe do të vendosë masa...

Vazhdon të rritet bilanci i viktimave nga COVID-19 në Indi, Brazil dhe Meksikë

Për shkak të koronavirusit të ri (COVID-19) në 24 orët e fundit në Indi janë shënuar 1.247 vdekje, në Brazil 858, ndërsa...

Kryevirologu amerikan gati të vërë bast: Vaksina e sigurt në nëntor, por nuk përjashtohet edhe në tetor

Kryevirologu amerikan Anthony Fauci është gati të vërë bast për një vaksinë efektive që do të jetë gati në nëntor ose dhjetor...

Facebook akuzohet se “po i vëzhgon” përdoruesit e Instagram-it përmes kamerave

Facebook Inc. përsëri po paditet për gjoja spiunim në përdoruesit e Instagram, këtë herë përmes përdorimit të paautorizuar të kamerave të tyre...