Francë, Qeveria paraqet planin urgjent për të qetësuar revoltën e spitaleve publike

Mos i humb

12 shtetet që nuk janë prekur fare me COVID-19

Ka disa shtete në të cilat koronavirusi nuk ka arritur të depërtojë ende që prej fillimit të pandemisë. Sipas...

Kosovë : Mitrovicë digjet vetura nga zjarri ndërron jetë një 17 vjeçar .

Sot rreth orës 05;40, në rrugën rajonale Prishtinë- Mitrovicë, gjegjësisht në fshatin Shupkovc, ka ndodhur një aksident trafiku me fatalitet, ku i...

Iran, 179 të vdekur nga COVID-19 në 24 orët e fundit

Në Iran 179 njerëz kanë humbur jetën gjatë 24 orëve të kaluara si rezultat i koronavirusit të ri (COVID-19), duke e çuar...

Zvicër : Janë regjistruar 129 raste të reja me Covid-19 gjatë 24 orëve të fundit .

Në Zvicër dhe Lihtenshtajn, brenda ditës së fundit janë raportuar 129 infeksione të reja me koronavirus. Kjo do të thotë që numri...

Pas tetë muajsh krize në spitalet publike franceze, e shkaktuar nga mungesa e personelit dhe mbingarkesa e punës, qeveria paraqiti sot një plan urgjent, që përfshin shpërblime për personelin spitalor, një buxhet shtesë prej 1,5 miliardë euro dhe një rikuperim të pjesshëm të borxhit të institucioneve.

Revolta e spitaleve nisi me shërbimin e urgjencës, që filloi një grevë para tetë muajsh në Paris. Më pas kjo lëvizje u përhap në të gjithë vendin, duke bashkuar tërë personelin shëndetësor, i sfilitur nga mungesa e burimeve financiare dhe e mirënjohjes.

Buxheti i spitalit do të rritet me 1,5 miliardë euro për tre vjet, duke filluar me një rritje prej 300 milionë eurosh që nga viti 2020.

Shteti  do të marrë përsipër edhe 10 miliardë euro të borxhit të spitaleve për tre vjet (gjithsej 30 miliardë euro), me qëllim lehtësimin e barrës së interesave të huamarrjes./ATSH

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

BE: Nisni vaksnimin për gripin sezonal që tani në verë

Komision Europian ka këshilluar vendet anëtare të BE të nisin sa më shpejt vaksinimin për gripin sezonal të vjeshtës që tani në...

Me më shumë se 13 milion të infektuar në të gjithë botën, Amerika po mbyllet përsëri

Numri i rasteve të raportuara të infeksionit me koronavirus në botë tejkaloi 13 milion. Në vetëm pesë ditë, nga 8 korriku deri...

Në Rusi regjistrohen mbi 746 mijë raste infeksioni dhe më shumë se 11700 viktima Covid

Numri i rasteve me koronavirus deri më tani në Rusi është rritur në 746.369 ndërsa ai i të vdekurve në 11.770.

Iran, 199 vdekje nga COVID-19 në 24 orët e fundit

Me 199 vdekjet e regjistruara gjatë 24 orëve të fundit nga koronavirusi i ri (COVID-19) në Iran është rritur në 13.410 numri...

Kinë: Në ashensor gruaja pa simptoma Covid infekton 71 persona në 60 sekonda

Një grua asimptomatike në ashensor arriti të infektonte rreth shtatëdhjetë njerëz. Gruaja ishte kthyer nga Shtetet e Bashkuara dhe...