GJNP dënon kryekomandantin e Kongos me 30 vjet burg

Mos i humb

Covid, 6.5 milionë raste infeksioni nga koronavirusi në botë

Numri i rasteve të infeksionit nga koronavirusi në botë ka tejkaluar pragun e 6.5 milionë. Të dhënat deri më...

Rama për ”Le Monde”: Informacioni i cunguar pashmangshmërisht shndërrohet në një gënjeshtër të madhe

Prishja e ndërtesës së vjetër dhe të shkatërruar të Teatrit Kombëtar, në zemër të Tiranës, për t’u zëvendësuar nga një ndërtesë e...

Punonjëset e fasonerive në Durrës kërkojnë të paguhen

Punonjëset e një fasonerie kanë protestuar të premten para Drejtorisë Rajonale të Tatimeve në Durrës. Ato kanë kërkuar pagën...

Qytetarët të kënaqur me punën e Osmanit e Kurtit, bie besueshmëria te presidenti

Qytetarët e Kosovës kanë kthyer besimin në institucionet e vendit sidomos në Qeveri e Kuvend. Kështu tregojnë gjetjet e anketës së Pulsit...

Gjykata Ndërkombëtare Penale (GJNP) në Hagë ka dënuar me 30 vjet heqje lirie kryekomandantin kongolez, Bosco Ntaganda, i njohur po ashtu si “Terminatori”.

“Koha që z. Ntaganda ka kaluar në paraburgim në GJNP, nga 22 marsi i vitit 2013 deri më 7 nëntor të vitit 2019, do të hiqet nga ky dënim”, tha GJNP.

Më 8 korrik, GJNP fajësoi Ntaganda-n me 18 akuza për krime të ndryshme kundër njerëzimit dhe për krime lufte në vitet 2002-2003 në Republikën Demokratike të Kongos.

Ky aktgjykim aktualisht është subjekt i ankesave.

Në vitin 2013, Ntanganda iu dorëzua Ambasadës së SHBA-ve në Kigali të Ruandës dhe u kërkua transferimi i tij në GJNP në Hagë.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Lista me ushqimet e përditshme që treten shpejt dhe mbajnë trupin në formë

Humbja e peshës së tepërt mund të kthehet në një sfidë të vërtetë nëse nuk kujdeseni rreptësisht për ushqimet tuaja. Në shumë...

Nuk ka asnjë sekondë për humbje: Duhet menjëherë të veproni kështu nëse fëmija fillon të ngufatet!

Lodrat e imëta apo objektet të cilat vogëlushët i fusin në gojë janë shkaktare madje për vdekjen e një të tretës së...

Xiaomi Mi CC 10 vjen me një zmadhim optik 12x

Sipas informatave të reja, telefoni i mençur i radhës nga Xiaomi do të bëjë përshtypje me kamerën e tij.

Gjuha shqipe, një ndër gjuhët më të vështira për t’u mësuar nga të huajt

Përvetësimi i gjuhës shqipe është mjaft i vështirë dhe kërkon një sforcim të madh për ta mësuar. Ky është...

ISLAMI DHE MBROJTJA NGA SËMUNDJET

Dr. Amel Kurtishi Islami është një fe që e konsideron dhe e vlerëson shëndetin...