Gjykata cakton masë të re për Vladimir Gjutën.

Mos i humb

Në 24 orët e fundit në Brazil shënohen 1.154 vdekje dhe në Meksikë 857 nga covid-19

Për shkak të koronavirusit të ri (COVID-19), në 24 orët e fundit në Brazil janë shënuar 1.154 vdekje, ndërsa në Meksikë 857.

“41 bis”/ 5 nga 7 bosët e krimit kundër vendimit: I kundra ligjshëm dhe abuziv

Avokati i Emiliano Shullazit ka kundërshtuar në gjykatën e Posaçme vendimin për klientin e tij që t’i nënshtrohet regjimit 41 bis.

Ky shtet anulon procesin mësimor për tërë vitin 2020, s’ka as mësim online

Bolivia ka marrë vendim që procesi mësimor të anulohet për tërë vitin kalendarik për shkak të përhapjes së koronavirusit.

Basha uron Kurban Bajramin: S’ka sprovë që nuk kalohet me besim te Zoti, ua lehtësoftë ditët e vështira!

Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, uron të gjithë besimtarët myslimanë për festën e Kurban Bajramit. Teksa thekson se...

Në burg që prej 10 shkurtit me akuzën se tentoi të hynte në selinë e PS, Vladimir Gjuta u njoh sot me masën e re nga gjykata për dy akuza të tjera, ‘goditje për shkak të detyrës’ dhe kanosje.

Kujtojmë se apo Vladimir Gjuta u kyç në qeli vendosi t’i dërgonte një letër kërcënuese drejtorit të burgut 313, ku i kujtonte se ishte “më i forti”.

Për këtë shkak, u dërgua në izolim dhe me urdhër të drejtuesit të burgut duhet të dilte përpara komisionit të disiplinës, që do të shqyrtonte shkeljet e kryera prej tij.

Në dosje thuhet pasi komisioni i sqaroi arsyet përse ndaj tij po zhvillohet një proces disiplonor, e pyeti në lidhje me letrën kërcënuese drejtuar titullarit të institicionit. Në këtë moment Gjuta ka reaguar në mënyrë të befasishme duke goditur me shkelm tavolinën ku ishin ulur anëtarët e komisionit dhe ka vazhduar me ferje, sharje e kërcënime për jetën e tyre.

I paraburgosuri është dërguar në izolim, por edhe aty nuk i ndali aktet e dhunës. Autoritetet e burgut i kanë vënë në dispizicioon prokurorisë disa raporte shërbimi, ku pasqyrohen shkeljet e kryera nga ai në ambientet e burgut.

Me 21 janar 2020, ai akuzohet se goditi punonjësin e shërbimit, pasi vonoi pak minuta t’i hapte derën e qelisë, në pritje të grupit të sigurisë….

“I paraburgosuri Vladimir Gjuta me kërkoi të vënte telefonatat. I thashë “prit të vijë grupi I sigurisë dhe pastaj do të nxjerr të flasësh në telefon”. Grupi i sigurisë nuk vonoi dhe unë i hapa derën të paraburgosurit. Ai me goditi direkt në mjekër. Ndërhynë forcat që e futën në izolim”.

Më tej në dosje thuhet se me 31 janar 2020, i paraburgosuri ka tentuar të godasë me grusht shefin e regjimit, por duke qene se ai është shmangur, Gjuta e ka kafshuar në dorë. oficeri i policisë shpjegon se Gjuta i kishte kërkuar takim pasi donte te dinte se kush i kishte dërguar ushqime si dhe një kartë telefoni. Me të hyrë në regjim shpjegon ai – i paraburgosuri reagoi ashpër dhe tentoi të më godiste. Ai sqaron se i paraburgosuri ndodhet në sektorin e observimit, pasi është problematik si me bashkëvuajtësit ashtu edhe me punonjësit e policisë.

Pas muajsh hetime, prokuroria e Tiranës vendosi ti komunikojë Vladimir Gjutës dy akuza të reja, kanosje dhe goditjes për shkak të detyrës. Me kërkesën e institucionit të akuzës, gjykata e Tiranës caktoi një masë të re sigurisë “arrest me burg” për të paraburgosurin.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

​303 raste të reja me COVID-19 dhe 9 të vdekur në Bullgari

Autoritetet shëndetësore në Bullgari kanë konfirmuar 303 raste të tjera të koronavirusit në 24 orët e kaluara, nga 5,701 testuar, sipas të...

Detyrimi i maskave, francezët hezitojnë, Parisi do të aplikojë mbajtjen e maskave në lagje të caktuara

Franca, Spanja, Greqia janë tri vende evropiane që po raportojnë një shpërthim të pandemisë brenda kufijve të tyre pas lehtësimit të karantinës...

Gjermani: Nga e shtuna, testimi i detyruar i të ardhurve nga zonat me rrezik

Në luftën kundër përhapjes së virusit të koronës, udhëtarët nga zonat e përcaktuara ndërkombëtarisht si të rrezikshme që vijnë në Gjermani, do...

Rritet përhapja e Covid19 në Evropë, frikë për një izolim të dytë

Teksa Spanja, Franca dhe Greqia përjetojnë një rritje të theksuar të numrit të të infektuarve nga Covid19, janë shtuar shqetësimet për një...

Austria sërish me numër të lartë të rasteve të reja

Në Austri, pas pesë ditësh me radhë, numri i rasteve të reja me koronavirus përsëri ka arritur në shifra të larta, pasi...