Kriza në Bjellorusi/ Liderja e opozitës: Jam kërcënuar me jetë nga autoritetet

Mos i humb

Zëvendësimi i gjyqtares Ginsburg/ Zbulohet emri, ja kandidatja e Trump për në Gjykatën Supreme

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump raportohet se dëshiron të dominojë gjyqtaren konservatore, Amy Coney Barrett në Gjykatën Supreme, vetëm disa...

1.674 raste aktive me COVID-19 në Kosovë

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës ka njoftuar se gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK...

Arrestohen dhjetëra qytetarë bjellorus gjatë Marshimit të Solidaritetit

BJELLORUSI - Me mijëra qytetarë bjellorus morën pjesë sot në “ Marshin e Solidaritetit” në Minsk, në një kohë kur kanë kaluar më...

Veliaj: Platforma jonë në këto 215 ditë është puna, Tirana nuk ka nevojë për programe mashtrimi

https://www.facebook.com/ErionVeliaj/videos/380574506470942 Kryebashkiaku Erjon Veliaj inspektoi sot punimet në bllokun e banimit në Njësinë 7 në Tiranë.

Liderja e opozitës bjelloruse ruse, Maryya Kalesnikava tha se autoritetet e rendit i vunë një qese mbi kokë dhe e kërcënuan se do ta vrisnin, kur u përpoqën ta deportonin me forcë jashtë vendit, në fillim të kësaj jave.

Kështu njoftoi faqja e internetit e pavarur e lajmeve Tut.by, duke cituar avokaten e saj.

Avokatja, Lyudmila Kazak, tha se Kalesnikava kishte paraqitur një deklaratë mbi incidentin dhe po kërkonte veprime ligjore kundër autoriteteve për trajtimin e saj, duke përfshirë Shërbimin e Inteligjencës (KGB) së Bjellorusisë.

Kalesnikava u rrëmbye nga rrugët e Minskut më 7 shtator nga njerëz të maskuar së bashku me dy bashkëpunëtorë të saj.

Të tre, u dërguan më 8 shtator për në kufi, ku autoritetet u thanë atyre të kalonin në Ukrainë.

Kur ata arritën në zonën neutrale midis dy vendeve, Kalesnikava grisi pasaportën e saj në copa të vogla për ta bërë të pamundur që autoritetet ta dëbojnë.

Ajo u dërgua në paraburgim në anën bjelloruse të kufirit. Dy bashkëpunëtorët e saj shkuan në Ukrainë.

Opozita bjelloruse po mbështet në presionin europian për të pasur sukses në dëbimin nga pushteti të Presidentit Lukashenko.

Në një forum online të organizuar nga Këshilli i Europës në lidhje me situatënb e krijuar në Bjellorusi, Svetlana Tikhanovskaya, ish-kandidate për zgjedhjet presidenciale, tani në mërgim në Lituani, e përshkroi me nota dramatike situatën në vendin e saj

“Protestuesit paqësorë janë rrahur dhe arrestuar. Anëtarët e opozitës po përballen me akuza të trilluara dhe kërcënohen me dëbim nga vendi. Ne kemi nevojë për presionin ndërkombëtar mbi regjimin dhe mbi Lukashenkon, i cili dëshpërimisht qëndron në pushtet,” – tha Tikhanovskaya

Në emër të qeverive europiane, Përfaqësuesi i Lartë për Politikën e Jashtme, Josep Borrell, është shprehur se “BE pret që autoritetet bjelloruse të garantojnë lirimin e menjëhershëm të të gjithë të arrestuarve për arsye politike para dhe pas zgjedhjeve të manipuluara presidenciale të 9 gushtit”.

Sipas Brukselit, “represioni i autoriteteve ndaj shoqërisë civile, demonstruesve paqësorë dhe aktivistëve politikë është i pashpjegueshëm, arbitrar dhe plotësisht i papranueshëm”.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Si të pastrojmë këpucët e bardha, 8 mënyra të thjeshta me produkte shtëpiake

Këpucët e bardha janë pjesë e garderobë së të gjithëve pothuajse. Fatkeqësisht, meqenëse ato bëhen...

“EBA i ka bërë kërkesë zyrtare SHBA-së për avionët luftarakë F-35”

Emiratet e Bashkuara Arabe (EBA) të cilat pak kohë më parë nënshkruan marrëveshjen e "normalizimit" me Izraelin, thuhet se i kanë bërë...

COVID-19, rritje rekord e infeksioneve të reja në Europën Qendrore

Sllovakia ka thyer rekordin e saj për rritjen ditore në numrin e rasteve të COVID-19 për të katërtën ditë radhazi, duke raportuar...

Katari refuzon presidencën e radhës në Ligën Arabe

Katari ka refuzuar të marrë presidencën e radhës në Ligën Arabe nga e cila u tërhoq Palestina. Sipas rregullores...

Virusi i ri ‘Alien’ mund të vjedhë kredencialet nga 226 aplikacione duke përfshirë Facebook, Gmail, Snapchat

Një ekip i studiuesve të sigurisë IT nga ThreatFabric kanë zbuluar një lloj të ri malware Android që vjen me një gamë...