Mbretëria e Bashkuar pret Samitin Global të Vaksinave: Askush nuk mund ta prodhojë atë i vetëm

Mos i humb

Turqia shpëtoi 35 azilkërkues pas fundosjes së varkës

Rojet bregdetare turke shpëtuan 35 azilkërkues pasi varka e tyre ishte fundosur në Detin Egje, bënë të ditur burime të sigurisë.

Një zyrtar jemenas akuzon EBA-në për grabitje të parave të gatshme

Një zyrtar jemenas akuzoi forcat e Emirateve të Bashkuara Arabe (EBA) për marrjen e fondeve shtetërore në provincën lindore Hadhramaut.

Shtimi i rasteve në QSUT po rekruton 50 mjekë dhe infermierë staf shtesë në dy spitalet e tjera COVID.

Forcohen kapacitetet e pajisjeve jetëshpëtuese në terapinë intensive në spitale, me 265 monitorë të rinj, financim i qeverisë shqiptare, për t’ju përgjigjur...

Njohja reciproke duhet të jetë elementi kyç i marrëveshjes Kosovë-Serbi

Raporti i Komitetit të Senatit Amerikan për Shërbime të Armatosura për vitin fiskal 2021, thekson se normalizimi i marrëdhënieve në mes Kosovës...

Sot në Londër është mbledhur Samiti global i vaksinave i organizuar nga Gavi, aleanca globale për vaksinat dhe nga qeveria britanike.

Sfida, thotë Jill Morris, ambasadori britanik në Itali, është e dyfishtë: Ekziston një qëllim më i gjerë strategjik, i cili synon të organizojë një përgjigje globale shëndetësore, sepse pandemia e koronavirusit është emergjenca më e madhe shëndetësore e brezit tonë dhe asnjë vend, asnjë kompani farmaceutike nuk mund ta bëjë këtë e vetëm. Por ka edhe një qëllim më konkret: mbledhjen e të paktën 7.4 miliardë dollarëve në favor të Gavi për vitet 2021 deri në 2015 “.

Në samit marrin pjesë disa liderë ndërkombëtarë dhe Bill Gates, filantropi dhe sipërmarrësi amerikan, i cili ka kohë që është i përfshirë në luftën kundër sëmundjeve.

Pandemia ka ngadalësuar shumë programe të shëndetit publik, përfshirë ato që lidhen me vaksinimet, dhe në të njëjtën kohë ka dobësuar sistemet shëndetësore të disa vendeve.

Ka nevojë për burime, ky është qëllimi i parë i mbledhjes së fondeve për Gavi. Por është gjithashtu e nevojshme të “ndërtohet një partneritet global për të shmangur një skenar konkurrues” kur një vaksinë për Covid 19 është duke u zhvilluar, thotë Morris.

“Ne kemi nevojë për një vaksinë që të jetë e administrueshme  globalisht, për të gjitha vendet”. Për këtë arsye, zinxhirët e furnizimit dhe mekanizmat e shpërndarjes duhet të rishikohen dhe duhet të hartohet një politikë e qëndrueshme e çmimeve.

Në synimet e qeverisë britanike, samiti duhet të shërbejë për mbledhjen e bashkësisë ndërkombëtare rreth synimeve të përbashkëta, pas njoftimit të presidentit amerikan Donald Trump se SHBA kanë ndërprerë marrëdhëniet me OBSH.

“Nga këndvështrimi ynë, OBSH është një organizatë kryesore në një nivel shumëpalësh dhe Mbretëria e Bashkuar është ndër mbështetësit më të rëndësishëm të organizatës,” nënvizoi ambasadori. Me Italinë, Britania e Madhe ndan një angazhim konkret në kërkimin e një vaksine kundër koronavirusit: partneritetin midis Universitetit të Oksfordit dhe bioteknikes Irbm Pomezia në Rome. Vaksina tani po kalon provat klinike, por rruga mund të jetë akoma e gjatë.

Roma dhe Londra janë në lidhje, gjithashtu në nivelin politik: vitin e ardhshëm Mbretëria e Bashkuar merr presidencën e G7 dhe Italia presidencën e G20.

“Një fazë ndërkombëtare për të nxitur një përgjigje globale, si shëndetësore, ashtu edhe ekonomike dhe sociale, në një kuptim gjithëpërfshirës”- tha ambasadori britanik në Itali.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Eurostat: Në dy muaj 140 mijë viktima, të përqendruara në 50 rajone

Sipas ‘Eurostat’, në vetëm dy muaj janë regjistruar 140 mijë viktima nga infeksioni I koronavirusit, të gjitha të përqendruara kryesisht në 50...

Irani merr një vendimin ndryshe për maskat , 2500 infeksione të reja

Presidenti i Iranit, Hassan Rohani deklaroi se të gjithë iranianët që nuk mbajnë maska, nuk do të kenë qasje në shërbimet shtetërore...

Australi, autoritetet fusin në karantinë 3000 banorë të Melburn-it

Përballë ringjalljes së infeksioneve të reja të shkaktuara nga Covid, në Melburn, në Australi, rreth 3000 persona i janë nënshtruar masave të...

Të shtëna në një qendër tregtare në Alabama, vdes fëmija 8 vjeç

Një djalë 8-vjeçar u vra gjatë një shkëmbimi zjarri në një qendër tregtare në Alabama, Riverchase Galleria. Tre persona...

Katari përshëndet marrëdhëniet strategjike me Turqinë

Ministri i Jashtëm i Katarit, Mohamed bin Abdulrahman Al-Thani, ka përshëndetur marrëdhëniet strategjike të vendit të tij me Turqinë, (AA).