Merkel bën thirrje për luftë kundër punës së fëmijëve

Mos i humb

OBM: Temperatura mesatare globale pritet të rritet me 1,5 gradë

Temperatura mesatare globale pritet të tejkalojë nivelet paraindustriale, me 1,5 gradë, në të paktën një nga pesë vitet e ardhshme, sipas një...

Rusia ka regjistruar 6611 raste të reja të infeksionit

Në 24 orët e kaluara, Rusia ka regjistruar 6.611 raste të reja të koronavirusit. Sipas autoriteteve, numri i përgjithshëm...

Unioni Afrikan krijoi një konsorcium për provat e vaksinës kundër COVID-19

Unioni Afrikan njoftoi se ka krijuar një konsorcium për provat e vaksinës kundër koronavirusit të ri (COVID-19). Në njoftim...

Transporti publik: Veliaj na premtoi heqje taksash, pastaj na solli zarfin

Shoqata e Transportit Ndërqytetas ka dalë në një konferencë për media këtë të enjte, duke i kërkuar Bashkisë së Tiranës të heqë...

 

Kancelarja gjermane Angela Merkel ka kërkuar që të luftohet kundër punës së fëmijëve.

Në fjalimin e saj të mbajtur në takimin e 108-të të Organizatës Ndërkombëtare të Punës (ILO) në Gjenevë, Merkel tha se ILO për vite me radhë ka bërë përpjekje për t’i bërë kushtet e punës humanitare.

“Ekonomia duhet t’u shërbejë njerëzve”, tha Merkel e cila shtoi se kjo është shumë e rëndësishme në botën që globalizohet.

Ajo vuri në dukje se 12 qershori është Dita ndërkombëtare kundër punës së fëmijëve ndërsa ILO po zhvillon një fushatë me sloganin “Fëmijët nuk duhet të punojnë por duhet të ndjekin ëndrrat e tyre”. Merkel tha se fëmijët po përjetojnë një makth.

“Në botë janë 152 milionë fëmijë që detyrohen të punojnë. Gjysma e tyre janë nga 5-11 vjeç. Madje, 73 milionë prej tyre bëjnë punë të rrezikshme. Kjo është një situatë që nuk mund të pranohet në asnjë mënyrë. Ne duhet të luftojmë të gjithë së bashku”, tha Merkel.

Kancelarja gjermane tha se me rritjen ekonomike në botë duhet të sigurohet edhe progresi social ku fëmijët duhet të përfshihen në këtë. Merkel thekson se po shkohet në të kundërtën e zhvillimeve dhe se njerëzit kanë përshtypjen se “globalizimi po krijon shumë të pasur, por që po rrit pabarazinë sociale”.

Merkel ka tërhequr vëmendjen në migrimin e punësimit ku sipas parashikimeve të ILO-s rreth 232 milionë njerëz emigrojnë për të punuar.

Sipas saj, miliona njerëz janë shfrytëzuar dhe vazhdojnë të shfrytëzohen në sektorin e ndërtimit, bujqësisë dhe punës në familje ku shumica keqtrajtohen, jetojnë në kushte të ngjashme skllavërie dhe nuk i kundërshtojnë këto kushte.

Ajo nënvizon se rreth 700 milionë punonjës janë në varfëri dhe se lufta kundër vështirësive duhet të vazhdojë së bashku pa u lodhur në arenën ndërkombëtare.

 

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Publikohet tjetër përgjim i Zoran Zaevit, ja çfarë thotë për Ali Ahmetin dhe rastin që po hetohej

Një tjetër përgjim i ashtuquajtur ‘’bombë’’ është publikuar nga mediat në Maqedoninë e Veriut vetëm pak ditë para zgjedhjeve, pikërisht për ish=...

Zvicër: Janë regjistruar 108 raste të reja në 24 orët e fundit.

Në Zvicër dhe Lihtenshtajn, sot janë raportuar 108 infeksione të reja me virusin e koronës, njofton Zyra Federale e Shëndetit Publik (BAG)...

Iran, rritet në mbi 12.600 numri i viktimave nga COVID-19

Me 188 vdekjet e regjistruara gjatë 24 orëve të fundit nga koronavirusi i ri (COVID-19) në Iran është rritur në 12.635 numri...

Japoni, 63 të vdekur nga përmbytjet dhe rrëshqitjet e tokës

Numri i personave që kanë humbur jetën në përmbytjet dhe rrëshqitjet e tokës në rajonin Kyushu në jugperëndim të Japonisë është rritur...

Ushtria serbe nuk i bindet Vuçiç, kundërshton urdhërin për ndalimin e protestave

Ushtria serbe ka dalë kundër urdhërit të presidentit Aleksandër Vuçiç, për ndalimin e protestave në Beograd. Mësohet se refuzimi ka ardhur nga...