Meta: Ka muaj që në veshët e mi kumbon thirrja e 2 marsit “shpërndaje Kuvendin!”

Mos i humb

Autobusi merr flakë ecje në Tiranë

Një autobus ka marrë flakë në ecje në Tiranë. Automjeti urban i linjës së Paskuqanit ka pësuar një defekt teknik në pjesën...

Afganistan, të paktën 16 të vdekur nga përmbytjet

Të paktën 16 persona kanë humbur jetën nga përmbytjet në provincën Nangarhar në lindje të Afganistanit. Në një deklaratë...

Belgjika ndalon udhëtimin në tri kantone të Zvicrës

Belgjika ka ndaluar udhëtimet në kantonet Vaud, Valais dhe Gjenevë. Kantonet janë në listën e kuqe të Ministrisë së Punëve të Jashtme...

SHBA arrin një marrëveshje tjetër për sigurimin e 100 milionë dozave të vaksinës kundër koronavirusit

Dy kompani të mëdha farmaceutike do të furnizojnë qeverinë e SHBA-së me 100 milion doza të një vaksine eksperimentale kundër coronavirusit.

“Kam që në 2 mars që në veshët e mi kumbon thirrja e popullit “shpërndaje Kuvendin!”- kështu u shpreh Presidenti Meta në konferencën për mediat, ndësa kërkoi reflektim për ndryshimet kushtetuese në vend. Kreu i shtetit theksoi se nuk është kundër heqjes se koalicioneve, por ky vendim tha Meta i perket popullit, permes referendumit.

“Ndryshimet kushtetuese mund të bëhen vetëm me një dakordësi totale sic u bën kur ishte Presidenti me dakordësi totale me 140 vota.

E ka thënë qarte edhe ‘Venecia’ nëse duhen ndryshime për cështje që kanë të bëjnë me prekjen e paketës së reformës në drejtësi dhe për cdo cështje tjetër të rëndësishme kjo duhet bërë në mënyrën më konsensuale, sic e thotë raporti I Venecias. Ajo platformë u injorua se ju I dini zhvillimet me teatrin dhe estradat e tjera, por presidenti punon në rrethana që nuk I ka krijuar presidenti.

Unë nuk jam këtu për këtë cështje por për 15 pikat. Paralajmërimet kanë qenë të qarta por mund të jenë në interes të atyre që kërkojnë trazira në këtë vend. Nuk I ka thënë presidenti shqiptarëve ikni, edhe populli aty është në 2 mars, nuk më ikin thirrjet ‘shpërndaje parlamentin’ ndaj është moment që t’i thërrasin mendjes. Duan pa koalicione ta vendosin me referendum, patjetër por ta vendosë populi është thelbësore për demokracinë. Sovraniteti i përket popullit, e keni në pikën 6 të kushtetutës. Nuk do zgjedhim asnjë model Lindor, e kemi demokracinë tonë një herë e mirë, e kemi rrugën të përcaktuar, jemi anëtarë të NATOs dhe jemi drejt BE” tha Meta.

LIVE – Komunikimi javor me mediat

Gepostet von Ilir Meta am Donnerstag, 16. Juli 2020
- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Të tjera detaje dalin nga ngjarja makabre që ndodhi dje në fshatin Buçimas të Pogradecit

Të tjera detaje dalin nga ngjarja makabre që ndodhi dje në fshatin Buçimas të Pogradecit, ku 44-vjeçari Olsi Çekiçi vrau në mënyrë...

​303 raste të reja me COVID-19 dhe 9 të vdekur në Bullgari

Autoritetet shëndetësore në Bullgari kanë konfirmuar 303 raste të tjera të koronavirusit në 24 orët e kaluara, nga 5,701 testuar, sipas të...

Detyrimi i maskave, francezët hezitojnë, Parisi do të aplikojë mbajtjen e maskave në lagje të caktuara

Franca, Spanja, Greqia janë tri vende evropiane që po raportojnë një shpërthim të pandemisë brenda kufijve të tyre pas lehtësimit të karantinës...

Gjermani: Nga e shtuna, testimi i detyruar i të ardhurve nga zonat me rrezik

Në luftën kundër përhapjes së virusit të koronës, udhëtarët nga zonat e përcaktuara ndërkombëtarisht si të rrezikshme që vijnë në Gjermani, do...

Rritet përhapja e Covid19 në Evropë, frikë për një izolim të dytë

Teksa Spanja, Franca dhe Greqia përjetojnë një rritje të theksuar të numrit të të infektuarve nga Covid19, janë shtuar shqetësimet për një...