Muslimanët në dy qytete të Sirisë shënojnë në paqe Bajramin

Mos i humb

Erdoğan: Prioriteti ynë në Siri, ruajtja e unitetit politik dhe integritetit territorial

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan tha se është prioritet i tyre ruajtja e unitetit politik dhe integritetit territorial të Sirisë.

DW: Tri elementet që e panalizuan Shqipërinë. Paralajmërimi i OBSH

Komisioni Evropian vendosi që të mos hapë kufijtë me katër vende të Ballkanit Perëndimor, ndonëse rekomandimet e mëparshme ishin pozitive. Serbia dhe...

Kosovë : Janë regjistruar 114 raste të reja me Covid-19 dhe 117 të shëruar gjatë 24 orëve të fundit.

Në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 304 mostra të marra nga Klinika Infektive dhe gjurmimi...

Deklarata e përbashkët e samitit trepalësh Turqi-Rusi-Iran

Në deklaratë, presidentët e samitit trepalësh trajtuan gjendjen aktuale në Siri dhe përsëritën vendosmërinë e tyre për të rritur koordinimin trepalësh.

Mijëra njerëz u kthyen në Tal Abyad dhe Ras al-Ayn, dhe derisa ka shtëpi dhe biznese që u dëmtuan rëndë nga lufta civile, në rrugë kishte një gjallëri.

Përveç ushtarëve turq, ushtarët e Ushtrisë Kombëtare Siriane janë duke garantuar sigurinë në qytete.

“Ne e festojmë këtë Bajram me një lumturi tjetër. Allahu na dha një Ramazan paqësor pas nëntë viteve luftë”, tha Mosa Homaini nga Tal Abyad, duke nënvizuar mbështetjen e Turqisë për të vendosur paqen në rajon.

Ndërkaq, Halil Askah tha se ai plotësoi nevojat e familjes së tij 12-anëtarëshe gjatë Ramazanit me ndihmën e dërguar nga Turqia.

“Ne besojmë se do të kemi festë të mirë pas një muaji të agjërimit paqësor, sepse rajoni ynë tani është i sigur”, tha ai, duke falënderuar Turqinë për mjedisin paqësor.

Osman Taacci, i cili u kthye në Ras al-Ayn pasi qëndroi gjashtë vjet në Turqi, tha se ata kanë pasur një Ramazan të qetë për herë të parë në vite dhe janë duke festuar Bajramin me dashuri dhe entuziazëm.

Tal Abyad dhe Ras al-Ayn u pastruan nga terroristët gjatë operacionit “Burimi i Paqes”, i cili u nis më 9 tetor të vitit 2019.

Aksioni ushtarak u iniciua për të eleminuar terroristët e YPG/PKK-së nga veriu i Sirisë në lindje të lumit Eufrat, për të siguruar kufijtë e Turqisë, për të ndihmuar kthimin e sigurt të refugjatëve sirianë dhe për të siguruar integritetin territorial të Sirisë.

Në fushatën e saj terroriste mbi 30-vjeçare kundër Turqisë, PKK, e cilësuar si organizatë terroriste nga Turqia, SHBA dhe Bashkimi Evropian, ka qenë përgjegjëse për vdekjen e 40.000 njerëzve, përfshirë gra, fëmijë dhe foshnja. YPG është dega e saj në Siri.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Përmbytet një varkë në Nigeri, humbin jetën 21 persona

Të paktën 21 persona e kanë humbur jetën si pasojë e përmbytjes së një varke pasagjerësh në jug të shtetit afrikan Nigeri.

Gjermania regjistron 4 të vdekur nga Covid-19 në 24 orët e fundit, 219 raste të reja

Katër persona kanë humbur jetën në Gjermani për shkak të koronavirusit në 24 orët e fundit. Po ashtu mësohet...

Rusia ka regjistruar 6611 raste të reja të infeksionit

Në 24 orët e kaluara, Rusia ka regjistruar 6.611 raste të reja të koronavirusit. Sipas autoriteteve, numri i përgjithshëm...

Bardh Spahia pyetje të hapur kryeministrit Rama: Na trego

Ish-deputeti i PD-së, Bardh Spahia përmes një statusi në Facebook thotë se qeveria Rama nuk ka asnjë strategji për të vënë nën...

CNN: Në veriun e Kinës po shpërthen murtaja bubonike!

Burime spitalore atje njoftuan me urgjencë autoritetet lokale të cilat kanë lëshuar një alarm të nivelit të tretë për parandalimin e murtajës....