Nafta e papërpunuar fillon javën e tregtimit me një çmim më të lartë

Mos i humb

Qeveria në detyrë shkarkon edhe bordin e ShKUK-së

Qeveria në detyrë ka njoftuar se e ka aprovuar vendimin për shkarkimin e Bordit Drejtues të Shërbimit Klinik Universitar të Kosovës për...

Në Qendrën Korrektuese për Femra në Lipjan ka filluar prodhimi i maskave kirurgjikale

Në kuadër të implementimit të Planit Operativ “Coronavirus”, me qëllim të mbrojtjes së të burgosurve dhe  punonjësve të Shërbimit Korrektuese të Kosovës...

COVID-19/ Banka e Shqipërisë pritet të ulë sot normën bazë të interesit, më të madhen në histori

Banka e Shqipërisë do të zhvillojë sot (e mërkurë) mbledhjen e radhës së Këshillit Mbikëqyrës, ku një ndër masat që pritet të...

Koronavirusi/ Rritet bilanci, 12 të infektuar vetëm sot, në gjithë Shqipërinë 186 raste. Kush është qyteti që i shtohet hartës së kuqe

Rritet bilanci i të prekurve me koronavirus në vendin tonë. Këtë e dëshmojnë edhe të dhënat e fundit të Ministrisë së Shëndetësisë.

Marka ndërkombëtare e naftës së papërpunuar Brent ka filluar javën e re të tregtimit me një çmim prej 68.81 dollarë për fuçi, ndërkohë që marka amerikane West Texas Intermediate (WTI) tregtohet me 63.45 dollarë për fuçi.

Çmimi më i ri i naftës Brent, paraqet një rritje të vogël nga çmimi me të cilin u mbyll tregtimi javën e kaluar, 68.50 dollarë për fuçi, ndërsa marka amerikane WTI mbylli javën e kaluar me 63.23 dollarë për fuçi.

Numri i platformave aktive të naftës në SHBA është zvogëluar për pesë këtë javë, flasin të dhënat e kompanisë Baker Hughes, që merret me mirëmbatjen e fushave të naftës. Sipas kësaj kompanie, numri i puseve aktive të naftës në SHBA është 747.

Ndërkohë, Organizata e Shteteve Eksportuese të Naftës (OPEC) bëri të ditur se është arritur niveli më i lartë i konformitetit, i cili aktualisht është në shkallën prej 129 për qind.

Në njoftimin e OPEC-ut thuhet se të dhënat e fundit tregojnë se rritja globale e kërkesës për naftë do të vazhdojë me një trajektore pozitive gjatë vitit 2018, e nxitur nga performanca e fortë e ekonomisë globale./Rtv islam/

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Vitia: Në rast neglizhence nuk do të mund t’i përballojmë fluksit me COVID-19

Ministria e Shëndetësisë u ka bërë serish thirrje qytetarëve që të vazhdojnë t’iu përmbahen rekomandimeve të dhëna nga institucionet shëndetësore në lidhje...

Kurti: Qeveria dhe Kryeministri janë në detyrë deri në zgjedhjet e reja

Përfundimisht, para se të kërkojë emrin e kandidatit nga Lëvizja VETËVENDOSJE!, Presidenti duhet të mendojë për datë të zgjedhjeve për të gjithë....

Tri raste të reja me koronavirus në Kosovë, shkon në 94 numri i të prekurve

Janë konfirmuar dhe tri raste të reja me koronavirus në Kosovë. Këtë e ka bërë të ditur IKSHPK përmes...

Australia planifikon “spital virtual” në luftën kundër COVID-19

Australia po përgatiet të zbatojë një plan-projekt që parasheh trajtimin e pacientëve me koronavirus në shtëpitë e tyre përmes një sistemi special...

Zvicra aplikon masa ndihmëse për biznesin, ndan 20 miliardë USD

Qeveritë e shteteve europiane po mendojnë si të ndihmojnë bizneset, që këta të fundit të kenë mundësi të ripërtërihen, për shkak të...