Paqartësi për kolaudimet/Firmës koncensionare i mbaron kontrata në shtator

Mos i humb

Turqi, rritet në 108 numri i vdekjeve nga koronavirusi

Ministri turk i Shëndetësisë, Fahrettin Koca, ka konfirmuar 16 vdekje të reja nga koronavirusi në Turqi, me çka numri i përgjithshëm i...

Maqedonia e Veriut zyrtarisht anëtare e NATO-s, të hënën ngritet flamuri i vendit në selinë në Bruksel

Maqedonia e Veriut është bërë anëtarja e 30-të e NATO-s pas deponimit të instrumentit të anëtarësimit në Traktatin e Atlantikut të Veriut në...

Vulin: Nëntë ushtarë në Serbi të infektuar me koronavirus

Nëntë ushtarë janë infektuar me koronavirus, por të gjithë ndihen mirë dhe me sukses po rikuperohen, deklaroi sot ministri i Mbrojtjes i...

Basha: Është kohë sakrificash, respektoni me përpikmëri udhëzimet e këshillat

Përmes një video sensibilizuese të publikuar në facebook, kryedemokrati Lulzim Basha i është drejtuar sot shqiptarëe lidhur me situatën e koronavirusit në...

Shtatorin e këtij viti përfundon marrëveshja e koncesionare 10-vjeçare me kompaninë  SGS, për shërbimin e kontrollit teknik të mjeteve, apo siç njihet ndryshe kolaudimi.

Sipas kontratës që është miratuar nga palët, të paktën 6 muaj përpara përfundimit të afatit qeveria shqiptare përmes Ministrisë se Infrastrukturës duhet të fillojë procedurën me marrjen në dorëzim të aseteve të koncesionit, si qendrat e kontrollit teknik dhe pajisjet që janë vendosur.

Por deri më tani ky proces dorëzimi asetesh nuk ka filluar. Kjo ka shtuar paqartësitë se si do procedohet me shërbimin e kontrollit të detyrueshëm teknik të mjeteve në Shqipëri. Kohë më parë nga Ministria e Infrastrukturës është deklaruar se do shkohet drejt një liberalizimi të tregut, ndërkohe deri më tani nuk ka lëvizur asgjë dhe nuk ka nisur ndonjë procedure licencimi.

Nga ana tjetër përfaqësues të kompanisë zvicerane SGS kanë zhvilluar muajt e fundit takime me autoritetet shqiptare duke i kërkuar zgjatjen e periudhës koncesinare ashtu siç parashikohet në një nen të kontratës ekzistuese si dhe kanë premtuar me shume investime për të qendrat e kontrollit teknik.

Sot për sot nuk ka një vendimmarrje zyrtare, por deri në ditët e para të shtatorit çështja duhet të marrë zgjidhje.

Opsionet janë të paktën katër, i pari është marrja e këtij shërbimi në dorë nga shteti dhe largimi i kompanisë SGS, i dyti është liberalizimi i sherbimit duke licencuar disa kompani, i treti merr në konsiderate vazhdimin e operimit të SGS në mjediset që ka, por në një treg ku veprojnë edhe shoqëri të tjera, dhe i opsioni i katër është shtyrja e aftit të kontratës ekzistuese duke ia lënë monopolin e kolaudimit të mjeteve edhe për disa vite kompanisë SGS.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

“Ekonomia e Kosovës do të shënojë rënie prej 2 deri në 4 për qind për shkak të COVID-19”

Prishtinë Banka Qendrore e Kosovës (BQK) konsideron se pandemia e koronavirusit (COVID-19) e përhapur edhe në Kosovë do...

Iran, rritet në 3.294 numri i vdekjeve nga COVID-19

Irani ka raportuar 134 vdekje të reja nga koronavirusi i ri (COVID-19), duke e çuar në 3.294 numrin e përgjithshëm të vdekjeve...

Stafi i Spitalit të Traumës dhuron gjak për pacientët që kanë nevojë

Stafi i Spitalit Universitar të Traumës, në këtë kohë të vështirë për vendin, shkaktuar nga pandemia Covid-19, është bërë pjesë e nje...

Rreziqet shëndetësore që vijnë nga mizat që prekin ushqimin

Deri më tani kemi menduar se mizat që prekin ushqimin nuk janë të dëmshme por vetëm bezdisëse. Por studimet, të cilave i...

Ardi Veliu falenderon policët: Detyrat janë përmbushur, ju kërkoj ta përballoni këtë sfidë me shpirt grup

Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit, Ardi Veliu ka falenderuar gjithë policët për angazhimin e tyre në luftën kundër koronavirusit.