Parlamenti francez nis debatin mbi projekt-ligjin për reformën e pensioneve

Mos i humb

Kryeministri Johnson dhe zyrtarë të mjekësisë me koronavirus; kritikohen se nuk mbajtën distancë

Kryeministri britanik, Boris Johnson dhe sekretari i Shtetit për Shëndetin dhe Kujdesin Social, Matt Hancock u përballën me akuzën se ata nuk...

Dy infermiere kosovare infektohen me koronavirus

Janë testuar pozitiv edhe dy infermiere të Klinikës Infektive në QKUK me koronavirus Covid-19. Lajmin e ka konfirmuar sot...

British Airways pezullon të gjitha fluturimet e saj në Gatwick

Avikompania British Airways ka pezulluar të gjitha fluturimet e saj në aeroportin Gatwick pas rënies së kërkesës për shkak të shpërthimit të...

Apeli i IKSHP-së: Shikoni çka po ndodhë në Evropë, ju lutemi qëndroni në shtëpi

IKSHP me anë të një komunikate për media kanë thënë se në Prishtinë po vërehen dalje masive në orët e lira të...

Asambleja Kombëtare e Francës ka filluar me debatin për projekt-ligjin e diskutueshëm të reformës së pensioneve që me muaj ka nxitur greva në vazhdim në kryeqytetin Paris dhe në mbarë Francën, (AA).

Një “ditë e vdekjes” u propozua 17 shkurti për të gjitha format e transportit në mbarë vendin, të thirrur nga sindikatat të cilat janë aktive në greva të shumta që nga 5 dhjetori.

Deri pasdite janë parë pak pengesa, shumica në metro, në shërbimin hekurudhor RER, tramvajin dhe në shërbimet e autobusëve po funksiononin si zakonisht, veçanërisht në Paris.

Sindikatat rezervojnë përpjekjet e tyre për ditën më të madhe ndër-profesionale të mobilizimit, të enjten. Greva për reformën e pensioneve i ka kushtuar hekurudhës SNCF 1 miliard euro gjatë muajve dhjetor dhe janar.

Projekt-ligji, i paraqitur fillimisht në Parlament më 24 janar, por i propozuar nga presidenti Emmanuel Macron shtatorin e kaluar, do të debatohet për 15 ditë para se të kalojë në votim më 3 mars.

Projekt-ligji kërkon konsolidimin e 42 skemave të veçanta të pensioneve në një plan të bazuar në pika, diçka që protestuesit pretendojnë se do t’i detyrojnë punëtorët të punojnë më gjatë për një pagim më të ulët në fund.

Teksti i projekt-ligjit përmban 65 nene dhe 29 dekrete së bashku me 41 mijë amendamente nga opozita. Shpresa është që të shmanget një përsëritje e diskutimit të zgjatur të prolonguar të projekt-ligjit në Senat, pasi kaloi 10 ditë të plotë debati që përfunduan më 11 shkurt, ku duhej të diskutoheshin 22 mijë amendamente.

Deputetët nuk arritën në një përfundim deri në fund të seancës dhe u debatuan vetëm 5.566 amendamente.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Njoftim i rëndësishëm për “Leje Daljet”, Rama i “prerë”: Nga nesër…

Nga dita e hënë ka hyrë në fuqi rregulli i ri në kuadër të masave për frenimin e përhapjes së CoVid-19.

E konfirmuar: Shërohen 4 pacientë me koronavirus në Kosovë

Katër pacientë me koronavirus janë shëruar në Kosovë. Lajmin e ka konfirmuar minoatri i Shëndetësisë Arben Vitia. Katër pacientë...

SHBA/ Ja kur testohet vaksina për koronavirusin në njerëz, kompania: Prodhojmë mbi 1 miliard doza

Gjiganti farmaceutik amerikan Johnson & Johnson thotë se testimi tek njerëzit i vaksinës së tij eksperimentale për koronavirusin do të fillojë para...

Tjetër ditë e zezë në Itali/ Rritet sërish numri i vdekjeve

Italia ka publikuar bilancin e 24 orëve të fundit sa i përket të prekurve me Koronavirus. Numri i viktimave ka shkuar në...

Luftojnë çdo ditë vdekjen tek Infektivi, mjeku i njohur zbulon dhuratën që i la gojëhapur

TIRANE -Mjeku i njohur Tritan Kalo me anë të një postimi në rrjetet sociale ka zbuluar një dhuratë shumë të bukur që...