Përfundon takimi i ambasadorëve të SHBA, BE dhe Britanisë me Lulzim Bashën

Mos i humb

Protesta para Parlamentit të Serbisë për shkak të orës policore

Ata protestues të cilët për një moment u futën në godinën e Parlamentit, u nxorrën jashtë nga forcat policore.

‘Lindi nga bashkimi i dy viruseve’! Misteri i origjinës së Covid-19

Origjina e Sars-CoV-2 mbetet ende një mister. Teoria më e mundshme është se virusi që shkaktoi pandeminë Covid-19 ka...

Brazili shënon mbi 1 mijë viktima të reja, Meksika dhe India disa qindra

Për shkak të koronavirusit të ri (COVID-19) në 24 orët e fundit në Brazil janë shënuar 1.254 vdekje, në Meksikë 895 dhe...

Kosovë : Mitrovicë digjet vetura nga zjarri ndërron jetë një 17 vjeçar .

Sot rreth orës 05;40, në rrugën rajonale Prishtinë- Mitrovicë, gjegjësisht në fshatin Shupkovc, ka ndodhur një aksident trafiku me fatalitet, ku i...

Ka përfundur pas rreth një ore takime mes 3 ambasadorëve dhe kreut të opozitës, Lulzim Basha në selinë Blu në lidhje reformën zgjedhore.

Ora 16:14 Përfundon takimi i ambasadorëve të SHBA, BE dhe Britanisë me Kreun e PD-së, Lulzim Basha.

Ora 15:09 Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha priti sot në një takim ekspertët e reformës zgjedhore.

Pas takimit me ekspertët, Basha u takua në selinë blu me aleatët.

Ndërkohë prej ores 15:00 në selinë blu mbërritur ambasadorët e ShBA, BE dhe Britanisë së Madhe.

Takimet vinë një ditë pasi pasi partitë parlamentare dhe jo parlamentare dështuan të gjejnë konsensusin për të përmbyllur reformën zgjedhore brenda 31 majit.

Ku ndahen palët?

Komisionet, Kolegji dhe Kryekomisioneri mbeten ende çështje të pazgjidhura.

“I gjithë debati lidhet me administratën zgjedhore, PS ka kërkuar depolitizim të plotë ndërsa PD ka pasur një formulë të mesme ku kryetari në komisionet zonale është i pavarur dhe 6 anëtarët e tjerë përfaqësues të partive politike. Kjo formulë nuk është pranuar nga PS dhe më pas është diskutuar një formulë kompromisi që rrit anëtarët e depolitizuar dhe minimizon përfaqësuesit politik në komisione duke i lënë ata vetëm si vëzhgues.

Ka qenë një formulë ku PD është afruar, edhe PS dhe ambasadorët. Pikë tjetër e rëndësishme është dhe KQZ. PD ka pranuar formulën që e ka propozuar mazhoranca, por ajo çka i ka ndarë palët është emri i kryekomisionerit dhe mbështetja që duhet të gëzojë. PD ka insistuar që emri të jetë konsensual pasi do të ketë mandat 7 vjeçar.

Nuk është dakordësuar as fati i Kolegjit Zgjedhor, PD ka kërkuar shkrirjen e tij dhe kalimit të kompetencave gjykatës Kushtetuese.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Publikohet tjetër përgjim i Zoran Zaevit, ja çfarë thotë për Ali Ahmetin dhe rastin që po hetohej

Një tjetër përgjim i ashtuquajtur ‘’bombë’’ është publikuar nga mediat në Maqedoninë e Veriut vetëm pak ditë para zgjedhjeve, pikërisht për ish=...

Zvicër: Janë regjistruar 108 raste të reja në 24 orët e fundit.

Në Zvicër dhe Lihtenshtajn, sot janë raportuar 108 infeksione të reja me virusin e koronës, njofton Zyra Federale e Shëndetit Publik (BAG)...

Iran, rritet në mbi 12.600 numri i viktimave nga COVID-19

Me 188 vdekjet e regjistruara gjatë 24 orëve të fundit nga koronavirusi i ri (COVID-19) në Iran është rritur në 12.635 numri...

Japoni, 63 të vdekur nga përmbytjet dhe rrëshqitjet e tokës

Numri i personave që kanë humbur jetën në përmbytjet dhe rrëshqitjet e tokës në rajonin Kyushu në jugperëndim të Japonisë është rritur...

Ushtria serbe nuk i bindet Vuçiç, kundërshton urdhërin për ndalimin e protestave

Ushtria serbe ka dalë kundër urdhërit të presidentit Aleksandër Vuçiç, për ndalimin e protestave në Beograd. Mësohet se refuzimi ka ardhur nga...