President apo Perandor i Kinës?

Mos i humb

Preket nga koronavirusi deputeti shqiptar. Alimadhi i shtrirë në krevat: Dola pozitiv

Një deputet i Kuvendit të Shqipërisë preket nga koronavirusi. Lajmi bëhet i ditur përmes një statusi nga vetë Adriatik Alimadhi, i cili...

Gjashtë prej të infektuarve me koronavirus në Kosovë janë në gjendje të rëndë

Në Kosovë janë regjistruar 61 raste me virusin COVID-19. Në tërë territorin e Kosovës deri më tani janë regjistruar...

Gjendja shëndetësore e të prekurve me koronavirus në Vrapçiq të Gjilanit

Komuna e Gjilanit, më të gjitha kapacitetet e saj të shëndetësisë primare e profesionale, në vazhdimësi po i del në ndihmë të...

OKB thirrje vendeve të “zvogëlojnë numrin e njerëzve në burgje”

Komisionerja e Lartë e OKB-së për të drejtat e njeriut, Michelle Bachelet, në kuadër të luftës kundër koronavirusit të ri (Covid-19) u...

Heqja e kufirit të mandatit për udhëheqësin e vendit komunist i jep praktikisht liderit të tij, Xi Jinping të drejtën të mbetet president përjetë.

Ndryshimet kushtetuese u miratuan gjatë kongresit të përvitshëm të popullit në vazhdën e një votimi ku nga 2,964 vota, vetëm dy ishin kundër dhe tre abstenime.

Kina pati vendosur që në vitet 1990 një afat prej dy mandatesh për postin e presidentit me qëllim të parandalohej dalja në skene e një kryetari tjetër shteti të nivelit të Mao Cedunit, duke përkrahur më tepër lidershipin kolektiv sesa sundimin e një njeriu të vetëm dhe kultin e personalitetit.

Por tani, pozicioni i presidentit grumbullon një fuqi që nuk ishte parë prej dekadash të tëra. Vete Xi e sfidoi traditën që në muajin tetor, gjatë kongresit të partisë komuniste, kur ndryshe nga sa pritej prej tij, nuk shpalli një pasardhës.

Në vend të kësaj, udhëheqësi kinez e konsolidoi më tepër pushtetin e vet politik ndërsa partia votoi për ta kaluar emrin e tij dhe ideologjinë politike në statutin e partisë, duke e ngritur kështu ne nivelin e themeluesit te saj, Mao.

Në fund të shkurti, Partia Komuniste propozoi heqjen e limitit të mandatit të presidentit nga kushtetuta e vendit. Xi duhet të ishte larguar nga posti në vitin 2023. Në letër, kongresi është organi më i fuqishëm legjislativ i Kinës, i ngjashëm me parlamentet e vendeve të tjera, por besohet gjerësisht se ai votoi ashtu sic i ishte kërkuar të bënte.

Top Channel

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Rastet globale të koronavirusit tejkalojnë 800,000 persona

Numri i përgjithshëm i rasteve të konfirmuara nga koronavirusi sot ka tejkaluar 800,000, sipas shifrave të përpiluara nga Universiteti Johns Hopkins me...

Gazetari i Mianmarit përballet me burgim të përjetshëm për një intervistë

Autoritetet e Mianmarit kanë arrestuar një gazetar nën ligjin e diskutueshëm kundër-terrorizmit rreth një raporti lajmesh në lidhje me grupin rebel etnik...

British Airways pezullon të gjitha fluturimet e saj në Gatwick

Avikompania British Airways ka pezulluar të gjitha fluturimet e saj në aeroportin Gatwick pas rënies së kërkesës për shkak të shpërthimit të...

Rreth 1600 persona do të kthehen në Kosovë, të gjithë do të përfundojnë në karantinë

Qindra shtetas të Republikës së Kosovës janë kthyer tashmë në vendlindje, dhe disa qindra të tjerë do të kthehen gjatë ditëve në...

Hollandë, mbi 1 mijë të vdekur nga COVID-19

Numri i të vdekurve nga koronavirusi i ri (COVID-19) në Holandë është rritur 1.039, pasi në 24 orët e fundit jetën kanë...