Pse duhet t’i lini fëmijët të ecin zbathur?

Mos i humb

Konfirmohen 23 raste pozitive gjatë 24 orëve të fundit

Vijon të jetë i lartë numri i të infektuarve në vendin tonë. Ministria e Shëndetësisë raporton se...

Kina miraton ligjin e ri të sigurisë për Hong Kongun

Në seancën përmbyllëse të Kongresit Popullor të Kinës, organi më i lartë legjislativ i Kinës, u miratua zyrtarisht drafti i legjislacionit të...

Parlamenti shtyn tryezën e Reformës Zgjedhore, ja kur do mblidhen palët

Mbledhja e radhës së Këshillit Politik e cila ishte parashikuar të mbahej paraditen e nesërme, do të mbahet...

Iran, rritet në 7.734 numri i të vdekurve nga COVID-19

Në Iran, 57 njerëz kanë humbur jetën gjatë 24 orëve të kaluara si rezultat i koronavirusit të ri (COVID-19), duke e çuar...

Këpucët bllokojnë receptorët në këmbë përgjegjës për zhvillimin e rrugëve dhe lidhjeve të fuqishme neurologjike. Prindërit shpesh vënë këpucët e tyre në këpucë sapo të mësojnë të ecin, madje edhe para se ta bëjnë këtë.

Këpucë nuk lejojnë dërgimin e mesazheve të rëndësishme nga mjedisi në tru dhe në këtë mënyrë pengojnë zhvillimin e saj, thotë Dr. Kacie Flegal,.

Ai shton se foshnjat përdorin pesë shqisat bazë – prekje, shije, vizion, dëgjim dhe erë, që dërgojnë reagime nga mjedisi në trurin e tyre dhe ndihmojnë në zhvillimin e sistemit nervor.

Proprioception na jep mundësinë për të kuptuar lëvizjen dhe pozicionin e trupit në hapësirë, ndërsa sistemi vestibular është përgjegjës për bilancin dhe koordinimin. Zhvillimi i të dy këtyre sensorëve mbështetet shumë në inputin ndijor që marrim përmes gungave të këmbëve, sidomos gjatë fëmijërisë dhe rritjes.

Kur përfundimet nervore në këmbë (proprioceptorët) aktivizojnë duke shtypur dhe lëvizur, ata dërgojnë sinjale në tru duke thënë se trupi është i orientuar.

Doktori këshillon prindërit të kalojnë sa më shumë momente zbathur me fëmijët e tyre në terrene të ndryshme – tokë, bari, shkëmbinj, rërë, gjethe të lagështa …

“Kjo do t’u mundësojë atyre të sigurojnë një platformë të madhe për zhvillimin e qendrave të trurit më të lartë, përgjegjës për kontrollin emocional, zgjidhjen e problemeve, fjalën, aftësitë sociale dhe vetëbesimin”, thotë Dr. Flegal./Kosova Post/

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Zvicër: Prej sot lejohen tubimet me deri 30 persona

Në fundjavën e Rrëshajëve, pra, duke filluar nga sot, rregulli që ndalonte grumbullimin e më shumë se 5 personave, do t`i takojë...

Hajdari: Të punojmë pa pushim, të mos e mbyllim mbledhjen derisa të arrihet kompromisi

“Duke qenë se na ndajnë vetëm 24 orë nga mbarimi i afatit që kemi vendosur për të përfunduar reformën zgjedhore dhe ende...

VV nis peticion për zgjedhje të reja, paralajmëron veprime në seancën e votimit të qeverisë

Vetëvendosje ka mbajtur sot një konferencë për media, ku kanë bërë të ditur hapat e ardhshëm që do të ndërmarrin pas verdiktit...

Vasili: Asnjë lëshim Rilindjes për vjedhjen e zgjedhjeve!

Refuzimi nga Rilindja i propozimit të Opozitës së Bashkuar, i cili garanton votën e lirë, eviton mbushjen e kutive të votimit si...

Maqedoni e Veriut, 5 të vdekur dhe 35 raste të reja me COVID-19

Ministria e Shëndetësisë njoftoi se në 24 orët e fundit u regjistruan pesë raste të vdekjes nga virusi, me çka numri i...