Reporterja e PE për Shqipërinë thirrje politikës shqiptare: Dialogoni. Zgjedhje të parakohshme? Vendimi i takon partive

Mos i humb

Shënohet viktima e tretë nga koronavirusi në Maqedoninë Veriore

Shënohet viktima e tretë nga Virusi Korona në Maqedoninë Veriore. Gruaja nga fshati Ballancë e Qendër Zhupës ndërroi jetë...

Maqedoni e Veriut, rritet në 6 numri i të vdekurve nga koronavirusi

Ministri i Shëndetësisë i Maqedonisë së Veriut, Venko Filipçe ka njoftuar se Klinikën për sëmundje infektive nga koronavirusi i ri (Covid-19) kanë...

Shefi i FBI-së: Do të punojmë për zbardhjen e fatit të ish-agjentit në Iran

Shefi i Byrosë Federale të Hetimeve (FBI) Chris Wray, ka thënë se kjo agjenci për zbatim të ligjit nuk do të dorë...

“Virusi nuk përcillet përmes ushqimit”, mjeku apel qytetarëve: Izolohuni në shtëpi, zgjidhje distancimi social

Mjeku Arjan Ahmeti teksa deklaroi se COVID-19 është shumë agresiv, i bëri thirrje qytetarëve shqiptarë që të vetëizolohen dhe të respektojnë rregullat...

Reporterja e Parlamentit Europian për Shqipërinë, Isabel Santos ka dhënë një mesazh të qartë për klasën politike në vend, që në sajë të plotësimit të reformave, të ulen në një tryezë për dialog.

Në një konferencë të përbashkët me ambasadorin e BE-së në Tiranë, Luiggi Soreca, Santos tha se këto reforma janë disa nga kushtet për çeljen e negociatave me BE. Mes të tjerash ajo nënvizoi se nuk është vetëm përgjegjësi e BE-së fakti që Shqipërisë nuk iu çelën negociatat, por edhe e aktorëve politikë në vend.

Mes të tjerash Reporterja e PE për Shqipërinë u pyet nga gazetarët dhe në lidhje me kërkesën e opozitës për zgjedhje të parakohshme, ndërsa Santos tha se ky është një vendim që i takon klasës politike dhe se ajo nuk mund të komentonte çështjen në fjalë.

“Nuk është momenti për t’u ndarë. Jemi para një hapi të rëndësishëm për vendin. Ndaj i bëj thirrje aktorëve politikë, të gjithëve atyre ia kam shpjeguar këtë moment. Askush nuk mund të thotë se përgjegjësia është e BE. Është përgjegjësi e BE, por dhe e aktorëve politikë në këtë vend. Thirrja ime është vetëm një; të përballeni me këtë objektiv për të përmbushur kriteret për të plotësuar reformat, forca politike duhet të futen në dialog dhe të vijojnë përpara me reformat, për atë që është në interesat të popullit shqiptar. I bëj thirrje partive politike për dialog. Duhet të vijoni me reformën zgjedhore. Ky vend duhet të bëjë reformën zgjedhore, në bazë të rekomandimeve të OSBE/OHDIR. Sa i takon zgjedhjeve, ky është një vendim që duhet ta marrin aktorët politikë dhe s’më takon mua që të hyjë në këto diskutime të kësaj natyre.”, tha Santos.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Njoftim i rëndësishëm për “Leje Daljet”, Rama i “prerë”: Nga nesër…

Nga dita e hënë ka hyrë në fuqi rregulli i ri në kuadër të masave për frenimin e përhapjes së CoVid-19.

E konfirmuar: Shërohen 4 pacientë me koronavirus në Kosovë

Katër pacientë me koronavirus janë shëruar në Kosovë. Lajmin e ka konfirmuar minoatri i Shëndetësisë Arben Vitia. Katër pacientë...

SHBA/ Ja kur testohet vaksina për koronavirusin në njerëz, kompania: Prodhojmë mbi 1 miliard doza

Gjiganti farmaceutik amerikan Johnson & Johnson thotë se testimi tek njerëzit i vaksinës së tij eksperimentale për koronavirusin do të fillojë para...

Tjetër ditë e zezë në Itali/ Rritet sërish numri i vdekjeve

Italia ka publikuar bilancin e 24 orëve të fundit sa i përket të prekurve me Koronavirus. Numri i viktimave ka shkuar në...

Luftojnë çdo ditë vdekjen tek Infektivi, mjeku i njohur zbulon dhuratën që i la gojëhapur

TIRANE -Mjeku i njohur Tritan Kalo me anë të një postimi në rrjetet sociale ka zbuluar një dhuratë shumë të bukur që...