Senegali lë prapa vendet e G20 në luftën kundër COVID-19

Mos i humb

Drafti i opozitës për Kodin Zgjedhor, Gjiknuri e-mail Vasilit dhe Bylykbashit, kërkon mbledhje të Këshillit Politik të enjten

Përfaqësuesi i maxhorancës në Këshillin Politik Damian Gjiknuri, iu ka dërguar një e-mail anëtarëve të Këshillit Politik, si kundërpërgjigje për argumentet e...

Studimi: Si ndikojnë kafshët në shëndetin e njeriut

Kafshët mund të kontribuojnë në përmirësimin e shëndetit. Një studim i ri i kryer nga Universiteti i Leeds në bashkëpunim me Western...

DHEMBSHURIA E PROFETIT (alejhi selam) PËR UMETIN E TIJ

I gjithë lavdërimi i takon Allahut të Lartësuar! Vetëm Atë e lavdërojmë dhe vetëm prej Tij kërkojmë ndihmë dhe falje! Allahut i...

OKB dërgon 26 maune me ndihma në Idlib

OKB-ja sot ka dërguar gjithsej 26 maune me ndihma humanitare për njerëzit në nevojë në qytetin Idlib të Sirisë veriperëndimore.

Lufta e Senegalit kundër koronavirusit të ri (COVID-19) është vlerësuar të jetë më e suksesshme sesa i atyre të vendeve me ekonomi të zhvilluar.

Sipas raportit “COVID-19 Global Response Index” të revistës Foreign Policy ku është vlerësuar trajtimi i COVID-19 në 36 vendeve, Senegali duke lënë pas vendet si SHBA, Franca është radhitur si vendi i dytë më i sukseshëm në luftën kundër pandemisë.

Në vendin e parë është Zelanda e Re tregon raporti i bazuar në të dhënat globale të 36 vendeve në mesin e të cilëve edhe shtete të G20, pas Senegalit radhiten Islanda dhe Danimarka.

Në raport Zelanda e Re ka 100 pikë, Sengali 89.3, Islanda 84 dhe Danimarka 82.7 pikë.

Raporti vlerëson vendet sipas politikave të tyre të testimit, pakot e mbështetjes financiare për popullatën gjatë pandemisë, izolimi, kontrolli kufitar dhe njoftimi i publikut.

Renditja interaktive që po përditësohet kohë pas kohe bazohet në të dhënat e vendeve për periudhën 31 dhjetor-31 gusht.

Deri më 10 shtator në Senegal kanë humbur jetën 293 persona nga COVID-19 ndërsa janë infektuar 14.150.

Fluturimet ndërkombëtare në këtë vend afrikan janë ndaluar nga 17 prilli deri më 31 qershor ndërsa masat e liruara më parë në gusht u vendosën sërish.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

“Kush pyet o vlla”, banesa iu shemb nga tërmeti, familja në Kurbin: A rrihet në çadër? Nuk dua luks, veç shtëpi të fus kokën...

Fillimi i sezonit të shirave dhe të ftohtit ka nxjerrë në pah situatën e vështirë që po kalojnë qindra familje, 10 muaj...

Të gjithë ‘vrapojnë’ në orët e fundit, shkon rreth 500 numri i aplikuesve për hetues në ‘FBI-në shqiptare’

Teksa mesnata e ditës së sotme mbyll aplikimet për hetues në Byronë Kombëtare të Hetimit apo siç është quajtur ndryshe FBI-ja shqiptare,...

Rama quajti Bashën ‘shalqi me provë’/ Reagon Salianji: Shqiptarët s’kanë çfarë të presin më, kryeministri është kungull që si hyri doli

Ish-deputeti i PD-së Ervin Salianji, ka reaguar në rrjetet sociale, pasi kryeministri Edi Rama e konsideroi liderin e opozitës Lulzim Basha “shalqi...

Makarona me Brokoli dhe Gjizë – Të Mrekullueshme për Darkë

Kjo është një recetë fantastike, e thjeshtë dhe e lehtë për t’u përgatitur. Kërkon vetëm pak minuta për t’u...

Presidenti serb, Vuçiç: Marrëveshjet me Kosovën duhet të zbatohen

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç deklaroi se e gjitha marrëveshjet me Kosovën, të nënshkruara në Bruksel, duhet të zbatohen. Sipas tij, ato...