Teletransportimi i mundëson atomeve të komunikojnë në distancë

Mos i humb

Basha : Situata është jashtë kontrollit por qeveria hesht, e ka mendjen te tenderat

Kryedemokrati Lulzim Basha zhvilloi sot një takim me mjekë dhe specialistë të fushës së bashku me departamentin e shëndetësisë në PD, me...

Vetizolimi 10-ditor: Ata që kthehen nga udhëtimet, mund të mos paguhen

Një avokat i punës është duke paralajmëruar që kushdo që udhëton në njërën prej 28 vendeve në një listë karantine, mund të...

Koreja e Veriut refuzon mundësinë për bisedime me SHBA-në

Agjencia zyrtare koreano-veriore e lajmeve (KCNA) njofton se kreu i Departamentit për çështjet me SHBA-në në Ministrinë e Jashtme të Koresë së...

Shqipëri : Janë regjistruar dy vdekje dhe 74 raste pozitive me covid-19 gjatë 24 orëve te fundit.

Dy persona kanë humbur jetën, pasi ishin të prekur nga koronavirusi. Ministria e Shëndetësisë raporton se bëhet fjalë për një 45-vjeçare nga...

Realizohet në laborator teletransportimi i informacioneve mes dy atomesh në distancë me njëri tjetrin dhe ky rezultat mundëson që të bëjë edhe më të shpejtë kompjuterët kuantik në të ardhmen, sipas studimit të publikuar në revistën “Science” nga fizikanët e “National Institute of Standards and Technology” (NIST), agjencia e qeverisë amerikanë që merret me teknologjinë.

Studiuesit e NIST, të koordinuar nga Dietrich Leibfried, kanë arritur të transferojnë informacione mes joneve të beriliumit duke i mbajtur të ndarë në një distancë minimale prej 340 të mijtat e milimetrit.

“Transferimi i informacionit shfrytëzon një karakteristikë të veçantë në mekanikën kuantike. Aftësinë e grimcave që të qëndrojnë të lidhura në distancë, e ashtuquajtura korkolepsja kuantike”, shpjegon Leibfried.

Kompjuterët kuantikë bazohen në ligjet e çuditshme të botës së grimcave për të përpunuar shpjetë përllogaritje që kompjuterëve aktualë do u duhej një kohë e barabartë me moshën e universit.

Këta kompjuterë do i bëjnë shumë më të shpejtë mekanizmat e të mësuarit të sistemeve të inteligjencës artificiale dhe do të mundësojnë të përpunohen ilaçe të reja në pak orë. (Ata)

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Zviceranët nuk i nënshtrohen më karantinës në Mbretërinë e Bashkuar

Ata që udhëtojnë nga Zvicra nuk do të duhet më të izolohen për dy javë kur të arrijnë në Mbretërinë e Bashkuar,...

Zaev: Nuk pranoj një shqiptar për kryeministër pa marrë parasysh çmimin

Lideri i LSDM-së Zoran Zaev në një intervistë për TV Telma në lidhje me vijat e kuqe të BDI-së për  kryeministrin shqiptar...

Durrës: Rama tregon episodin me kryetaren Sako nis dhënia e granteve

Ka nisur dhënia e granteve për rikonstruksionin dhe riparimin e banesave individuale në Bashkinë Durrës, të dëmtuara nga tërmeti i 26 nëntorit.

Kurti: Në Srebrenicë ka ndodhur gjenocid, këtë e ka vërtetuar edhe GjND

Me rastin e 25 vjetorit të masakrës së Srebrenicës, ish-kryeministri Albin Kurti ka ndarë pjesë nga fjala e Fouad Riad – Gjyqtar...

Basha : Ndryshimin nuk ka forcë ta ndalë askush!

Lideri i Partisë Demokratike, Lulzim Basha vjen me një mesazh të fortë, ndërsa i bën të qartë rivalit të tij politik, Edi...