Vetizolimi ka filluar, por sa po respektohet?

Mos i humb

Mjekët italianë mbërrijnë te Spitali Infektiv, do të ndihmojnë në luftën kundër koronavirusit

Shtatë mjekë e infermierë italianë kanë ardhur vendin tonë për të ndihmuar në luftën kundër koronavirusit. Ata janë parë...

Tropojë/ Punonjësi shkoi në spital pa shenja jete, arrestohet pronari i biznesit ku punonte

Specialistët e Seksionit për Krimet në Komisariatin e Policisë Tropojë arrestuan shtetasin Sh. M., 48 vjeç, banues në fshatin Bujan, pronar i...

Situatë kaotike në spitalet e Bejrutit/ Bilanc tragjik nga shpërthimi, shkon në 27 numri i viktimave, mbi 2500 të plagosur

Një shpërthim masiv tronditi të martën kryeqytetin e Libanit, Bejrut, ku mijëra njerëz janë plagosur dhe raportohet për viktima.

Maqedoni: Gjashtë viktima dhe 88 raste të reja me Covid-19 në 24 orët e fundit

Ministria e Shëndetësisë njofton se nga gjithsej 1507 testime të realizuara brenda 24 orëve të fundit, 88 kanë rezultuar pozitivë me Covid-19.

Vetëm disa ditë pasi filloi karantina e koronavirusit në Zvicër, gjithnjë e më shumë detaje po bëhen të qarta.

Për dallim nga vendet e tjera, si Australia, Koreja e Jugut, Tajvani dhe Zelanda e Re, ku karantinat monitorohen gjerësisht – ndonjëherë duke përfshirë përcjelljen e telefonit celular dhe kontrollet e policisë – karantina e Zvicrës duket se bazohet kryesisht në pajtueshmërinë personale.

“Përgjegjësia personale”

Kur udhëtarët arrijnë përsëri në Zvicër, ndërsa atyre u kërkohet të karantinojnë – zbatimi bazohet kryesisht në përgjegjësinë personale.

Ndërsa udhëtarët tregojnë në aeroplanin e tyre, trenin ose autobusin mbi kërkesën – ose të mësojnë për këtë në portin e tyre të hyrjes – i takon individit të kontaktojë autoritetet kantonale dhe t’i informojë ata që janë kthyer.

Ndërsa Zyra Federale e Shëndetit Publik i tha gazetës Tages-Anzeiger të Zvicrës, “ne kryesisht mbështetemi në pjesëmarrjen dhe përgjegjësinë personale të udhëtarëve për të parandaluar që virusi të përhapet më tej”.

Kontrolli social është gjithashtu i rëndësishëm, sipas FOPH.

“Për më tepër, nuk duhet të nënvlerësohet efekti i kontrollit shoqëror. Një person që kthehet nga një zonë rreziku zakonisht nuk është i vetmi që e di këtë. Familja, rrethina juaj dhe punëdhënësi juaj mund të informohen gjithashtu për këtë”.

Autoritetet thanë që pasi të arrijnë në Zvicër nga një prej vendeve me rrezikshmëri të lartë, njerëzit duhet të regjistrohen tek “autoritetet kompetente” në kantonin e tyre të vendbanimit.

Zëdhënësi i FOPH-së, Daniel Dauwalder i tha “The Local” se zyra “kompetente” për çështjet në lidhje me karantinën është zyra e shëndetit publik (Kantonsarztamt / Office Cantonal de la Santé Publique / Medico Cantonale) e një kantoni të caktuar.

Siç është raportuar në Tages Anzeiger, duket se nuk ka asnjë mënyrë të përmbarimit nëse një ardhje e re nga një vend me rrezik të lartë vendos të mos regjistrohet tek autoritetet përkatëse.

E gjithë ajo që kërkohet do të jetë që personi të sigurojë autoritetet kantonale se karantina do të respektohet.

Gundekar Giebel, zëdhënësi i mediave për Drejtorinë e Shëndetit në Bernë, i tha gazetës se grupet në Facebook tashmë kanë filluar që diskutojnë mënyrat për të marrë kërkesë për karantinë.

Gjobat deri në 10,000 CHF

Siç është raportuar në “The Local” të Martën, gjobat deri në 10,000 franga mund të lëshohen për ata që nuk respektojnë rregullat.

Njerëzit të cilët nuk arrijnë të respektojnë kushtet e karantinës – për shembull, duke dalë ose duke pasur mysafirë – mund të pësojnë një gjobë deri në 10,000 franga.

Njerëzit që e bëjnë këtë nga pakujdesia, d.m.th. duke mos qenë në dijeni të kërkesës për karantinë, do të përgjigjen për një gjobë deri në 5000 franga.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

​303 raste të reja me COVID-19 dhe 9 të vdekur në Bullgari

Autoritetet shëndetësore në Bullgari kanë konfirmuar 303 raste të tjera të koronavirusit në 24 orët e kaluara, nga 5,701 testuar, sipas të...

Detyrimi i maskave, francezët hezitojnë, Parisi do të aplikojë mbajtjen e maskave në lagje të caktuara

Franca, Spanja, Greqia janë tri vende evropiane që po raportojnë një shpërthim të pandemisë brenda kufijve të tyre pas lehtësimit të karantinës...

Gjermani: Nga e shtuna, testimi i detyruar i të ardhurve nga zonat me rrezik

Në luftën kundër përhapjes së virusit të koronës, udhëtarët nga zonat e përcaktuara ndërkombëtarisht si të rrezikshme që vijnë në Gjermani, do...

Rritet përhapja e Covid19 në Evropë, frikë për një izolim të dytë

Teksa Spanja, Franca dhe Greqia përjetojnë një rritje të theksuar të numrit të të infektuarve nga Covid19, janë shtuar shqetësimet për një...

Austria sërish me numër të lartë të rasteve të reja

Në Austri, pas pesë ditësh me radhë, numri i rasteve të reja me koronavirus përsëri ka arritur në shifra të larta, pasi...