Zarif: Jemi të gatshëm për bisedime me Arabinë Saudite

Mos i humb

Mianmar, Këshilli i Çështjeve Islame propozon “përdorimin e xhamive në luftën kundër Covid-19”

Sekretari i përgjithshëm i Këshillit të Çështjeve Islame në Mianmar, Tin Maung Than i propozoi qeverisë përdorimin e xhamive në luftën kundër...

Vendi i parë në botë për të infektuar, Trump mendon të karantinojë disa pjesë të 3 shteteve vatra të koronavirusit në SHBA

SHBA është vendi i parë në botë sa i përket të infektuarve duke kaluar edhe Kinën, Italinë për të regjistruar një rekord...

’Viti shkollor nuk do të përfundojë më herët’’, Shahini: Po përgatitemi për mësim online edhe pas 6 prillit

Në fillim të video-mesazhit të saj, Ministrja Besa Shahini gjen rastin të adresojë një shqetësim në lidhje me një video të rreme,...

Itali, rriten në 11.591 numri i vdekjeve nga koronavirusi

Italia ka raportuar 812 vdekje të reja nga koronavirusi i ri (COVID-19), duke e çuar numrin e përgjithshëm të viktimave në vend...

Ministri i Jashtëm i Iranit Javad Zarif tha të shtunën se janë të gatshëm për bisedime me Arabinë Saudite dhe se ka shumë mënyra nëse vendet fqinje duan me të vërtetë të ulin tensionet në rajon,  (AA).

Zarif po merr pjesë në Konferencën e 56-të të Sigurisë në Mynih (MSC 2020), kurse në një intervistë për BBC tha se nga Arabia Saudite kishin marrë një mesazh se ky vend ishte mbështetës i bisedimeve pas vrasjes së gjeneralit iranian Qasem Soleimani në një sulm amerikan me dron në Bagdad në fillim të janarit.

Ai potencoi se Teherani ishte përgjigjur pozitivisht ndaj propozimit të tyre, por se asnjë reagim nga Riadi zyrtar nuk kishte mbërritur pas kësaj.

“Arabia Saudite dhe Emiratet e Bashkuara Arabe duan tensione në rajon. Teherani është i gatshëm të negociojë me Arabinë Saudite dhe fqinjët e tjerë. Irani e sheh sigurinë e fqinjëve si sigurinë e tij. Nëse fqinjët tanë dëshirojnë të zbusin tensionet, ka shumë mënyra për ta bërë këtë. Me rëndësi është që ata me të vërtet të duan dhe të kenë vullnet”, tha Zarif.

Konferenca e 56-të e Sigurisë në Mynih (MSC 2020) nisi të premten, në të cilin çdo vit politikanë dhe ekspertë më të fuqishëm të sigurisë diskutojnë çështjet e paqes dhe sigurisë globale.

Rreth 30 kryeministra dhe krerë të shteteve, si dhe 70 ministra të jashtëm dhe mbrojtës, marrin pjesë në konferencë, e cila mbledh së bashku zyrtarët më të lartë politikë, ekonomikë dhe ushtarakë në botë. Në konferencë, e cila zgjat deri më 16 shkurt, marrin pjesë gjithashtu më shumë se 500 përfaqësues të kompanive të njohura, profesionistë të sigurisë dhe përfaqësues të sektorit civil.

Temat kryesore të konferencës së këtij viti janë rendi ndërkombëtar liberal, mbrojtja e Bashkimit Evropian (BE), konfliktet globale të tregtisë, ndryshimet klimatike, siguria kibernetike dhe konkurrenca ekonomike dhe teknologjike midis vendeve.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Pendarovski: Shpresoj të gjejmë zgjidhje me Turqinë për respiratorët

Pas mbledhjes së Këshillit të Sigurise së Maqedonisë së Veriut, presidenti Stevo Pendarovski është shprehur se beson që vendi i tij do...

Para mesnatës hiqet taksa 100 për qind, fillon reciprociteti me Serbinë

Kryeministri në detyrë, Albin Kurti, ka thënë se sot është një ditë e veçantë pasi që nga sot taksa 100 për qind...

Njoftim i rëndësishëm për “Leje Daljet”, Rama i “prerë”: Nga nesër…

Nga dita e hënë ka hyrë në fuqi rregulli i ri në kuadër të masave për frenimin e përhapjes së CoVid-19.

E konfirmuar: Shërohen 4 pacientë me koronavirus në Kosovë

Katër pacientë me koronavirus janë shëruar në Kosovë. Lajmin e ka konfirmuar minoatri i Shëndetësisë Arben Vitia. Katër pacientë...

SHBA/ Ja kur testohet vaksina për koronavirusin në njerëz, kompania: Prodhojmë mbi 1 miliard doza

Gjiganti farmaceutik amerikan Johnson & Johnson thotë se testimi tek njerëzit i vaksinës së tij eksperimentale për koronavirusin do të fillojë para...