Zvicër : Nga 6 qershori, floktoret do të punojnë me kapacitet të plotë

Mos i humb

Yuri Kim: Urime SPAK, vijoni me punën e jepni më shumë rezultate

Ambasadorja amerikane në Tiranë Yuri Kim, ka reaguar përmes një statusi në rrjetet sociale lidhur me operacionin mes SPAK dhe anti-mafias italiane,...

Greqi, rriten rastet e reja ‘të importuara’ me infeksionin Covid

Në Greqi po rritet frika përsa i përket numrit të rasteve të reja të infeksionit nga koronavirusi, të cilat duket se janë...

Zemaj: Do të veprojmë me forcën e ligjit!

Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj, ka paralajmëruar të gjithë ata që shkelin rekomandimet e dhëna. Duke e parë rritjen...

Vdesin edhe dy persona me COVID-19 në Kosovë, shkon në 51 numri i përgjithshëm

Ka shkuar në 51 numri i viktimave nga COVID-19 në Kosovë. Gjatë ditës QKUK-ja nuk ka raportuar për ndonjë të vdekur, mirëpo...

Nga 6 qershori, lokalet e parukerisë në Zvicër mund të përdorin përsëri kapacitetin e tyre të plotë.

Sigurisht, edhe pas kësaj do të duhet të merren masat mbrojtëse të BAG për të siguruar mbrojtjen e punonjësve dhe klientëve.

Kjo u bë e njohur nga Coiffure Suisse të Mërkurën në mbrëmje.

Nga 27 prilli, kur është bërë zbutja e parë e masave, floktoret kanë punuar me kapacitet të zvogëluar, gjegjësisht, në çdo 3 karrige për klientët, njëra duhej lënë e zbrazët.

Coiffure Suisse është e bindur se sallonet tani duhet të përdoren plotësisht, për të shmangur kështu pushimin e punonjësve nga puna dhe falimentimet e mundshme.

Pas konsultimeve me partnerët socialë, koncepti i mbrojtjes është përshtatur në këtë drejtim, thuhet në një komunikatë të përbashkët e Coiffure Suisse me sindikatat Syna dhe Unia.

Koiffure Suisse konfirmon me këtë rast se do të vazhdojë zbatimin e të gjitha masave shëndetësore, duke filluar me mbajtjen e distancës sociale prej dy metrash.

Nëse kjo nuk është e mundur, atëherë duhet të merret në konsideratë ndarja hapësinore e vendeve të punës.

Përveç kësaj, maska mbetet e detyrueshme si për floktarët ashtu edhe për klientët.

Masat higjenike siç janë larja e duarve dhe dezinfektimi i mjeteve dhe zonës së punës para secilit klient, etj. janë gjithashtu të detyrueshme.

Për të lehtësuar punonjësit që duhet të mbajnë maska ​​gjatë gjithë ditës, punëdhënësit inkurajohen të sigurojnë pushime të rregullta në ajër të pastër për punonjësit e tyre.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Eurostat: Në dy muaj 140 mijë viktima, të përqendruara në 50 rajone

Sipas ‘Eurostat’, në vetëm dy muaj janë regjistruar 140 mijë viktima nga infeksioni I koronavirusit, të gjitha të përqendruara kryesisht në 50...

Irani merr një vendimin ndryshe për maskat , 2500 infeksione të reja

Presidenti i Iranit, Hassan Rohani deklaroi se të gjithë iranianët që nuk mbajnë maska, nuk do të kenë qasje në shërbimet shtetërore...

Australi, autoritetet fusin në karantinë 3000 banorë të Melburn-it

Përballë ringjalljes së infeksioneve të reja të shkaktuara nga Covid, në Melburn, në Australi, rreth 3000 persona i janë nënshtruar masave të...

Të shtëna në një qendër tregtare në Alabama, vdes fëmija 8 vjeç

Një djalë 8-vjeçar u vra gjatë një shkëmbimi zjarri në një qendër tregtare në Alabama, Riverchase Galleria. Tre persona...

Katari përshëndet marrëdhëniet strategjike me Turqinë

Ministri i Jashtëm i Katarit, Mohamed bin Abdulrahman Al-Thani, ka përshëndetur marrëdhëniet strategjike të vendit të tij me Turqinë, (AA).