Ahmetaj i përgjigjet Valterit: Rindërtimi proces unik, po ecim me ritme të shpejta. Sot u hap edhe “Sami Frashëri”

Mos i humb

E lindur nga marrëdhënia me sanitaren, kush është vajza ‘sekrete’ e Vladimir Putin?!

Vladimir Putin thuhet se ka një vajzë ‘të fshehtë’ adoleshente, nëna e së cilës është një punonjëse sanitare e kthyer në milionere,...

Koreja e Jugut në valën e tretë nga COVID-19? Shteti aziatik raporton shifrën më të lartë të infektimeve ditore prej marsit

Koreja e Jugut ka dhënë alarmin se ka hyrë në një valë të tretë nga COVID-19. Shteti aziatik, një prej të parëve...

OFL zbarkon sot në 5 qytete, u dërgon formularin 7 të dënuarve për vrasje, drogë e vjedhje me armë

Operacioni Forca e Ligjit në prag të përfundimit të tij nga afati ligjor ka intensifikuar aktivitetin. 7 të dënuarve...

Qyteti pa mjekë e mësues/ Shumë të infektuar me koronavirus

Pas Tiranës, një tjetër qytet është kthyer në vatër e rrezikshme e koronavirusit. Në Berat, mësues, edukatore, mjekë dhe punonjës institucionesh janë...

I thirrur në interpelancë nga deputeti Halit Valteri, ministri për Rindërtimin, Arben Ahmetaj dha llogari në lidhje me procesin e Rindërtimit, ku ndryshe nga Valteri tregoi se procesi i Rindërtimit po ecën me ritme të shpejta. Ai tha se sot ka nisur Rindërtimi për dy pallate në Durrës, po avancon rindërtimi në Lac, si dhe është hapur ndërtimi te gjimnazi “Sami Frashëri” në Tiranë.

“E vlerësoj shqetësimin tuaj legjitim dhe të vërtetë për cka po ndodh me procesin e rindërtimit, familjet që kanë nevojë për mbështetje. Kam detyrim t’ju jap informacion të detajuar.

Dua të ndaj me ju, pavarësisht cinizmit jashtë këtyre mureve, programi i Rindërtimit është unik. Italia, një nga 7 vendet më të zhvilluara ka nga 4 në 10 vite vonesë për procese të tilla.

Të katër programeve, në shumë pak vende në botë programi është kaq social sa shteti vendos të rindërtojë shtëpi. Italia jep për banorët e dëmtuar kredi të buts, ne hoqëm dorë nga kjo formulë, shteti mori përsipër ndërtimin që nga infrastruktura deri te pallatet.

Nga krahu tjetër na thoshin jepeni me qera ose të mos kenë të drejtë ta sheshin kurrë. Të gjithë cinikëve që pretendonin këto ne i kthyem përgjigje këtu në parlament. Nuk po them që gjërat janë berë perfekte, por po punohet me përgjegjshmëri. 34 miliard lekë janë për rindërtimin, nga të cilat janë alokuar 32 miliard lekë në 4 programe. 9,818 miliardë lekë është fondi për çdo bashki dhe është disbursuar 6 miliardë lekë 27 mijë e 594 familje përfituese vetëm nga një program.

Objektet arsimore, kemi 167 objekte për tu rindërtuar, sot u hap edhe Sami Frashëri, urime për nxënësve. Kam një dosje të detajuar. Familja Gjonkolaj për të cilën ke pyetur, trajtohet me bonus qeraje, i paguhet për 2+1. Janë paraqitur strukturat e PD,-së, por rasti në fjalë është trajtuar konform të gjitha procedurave, marrëdhënia ka qënë tepër korrekte me qytetarin. Kujtim Leti për të cilin pyetët, unë i kam dokumentet është gjithë zona jashtë zonës që përfiton nga gjendja e jashtëzakonshme”,- tha Ahmetaj.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Rusia vendos raketa në ishujt e pretenduar nga Japonia

Ushtria ruse ka njoftuar për vendosjen e raketave të mbrojtjes ajrore në Ishujt Kurile mbi të cilat ka pretendime Japonia.

Jo ceremoni virtuale/ OSCAR 2021, ‘jo’ në streaming

Jo ceremoni në Zoom. Oskarët 2021 do të mbahen me publik dhe Live. Kjo është konfirmuar nga një zëdhënës i akademisë së...

Pse nuk duhet të vishni këpucë në ambiente të mbyllura

Ka nga ata që sigurohen të heqin këpucët para se të hyjnë në shtëpi, duke veshur pantoflat e tyre. Ndërsa ka nga...

666 shqiptarë gjobitën brenda 24 orëve për shkeljen e masave anti-Covid

Gjatë 24 orëve të fundit në kuadër të masave anti Covid janë ndëshkuar 666 qytetarë në të gjithë vendin.

Korrupsioni me lokalin në paraburgimin 313, SPAK merr të pandehur ish-drejtorin Eduard Strugajn, Ervin Kurtullën dhe Florin Ahmetajn

Prokuroria e Posaçme Kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar, Tiranë, ka përfunduar hetimet paraprake për procedimin penal nr.89 të vitit 2020.