ALLAHU ZULLUMQARIT IA SHPEJTON DËNIMIN NË DYNJA

Mos i humb

“A mund të reduktojnë aftësinë e njerëzve për të përhapur virusin?”, ekspertja e OBSH-së bën thirrje për më shumë të dhëna për vaksinat e...

Ekspertja kryesore e vaksinave e Organizatës Botërore të Shëndetësisë thotë se agjencia duhet të vlerësojë vaksinat e koronavirusit dhe reagimet e tyre...

Europol: Arrestohen 45 të dyshuar në një operacion antidrogë

Policia arrestoi 45 të dyshuar të premten gjatë një operacioni ndërkombëtar kundër një rrjeti të trafikut të drogës nga Brazili në Evropë,...

Një vit nga tërmeti/ Kryemadhi: Zemrat tona u ndanë më dysh, shumë familje janë ende sot në mes të rrugës

Kryetarja e LSI, Monika Kryemadhi, kujton tërmetin tragjik të 26 nëntorit 2019, teksa shprehet se “një vit më parë zemrat tona u...

Irani kërcënon me hakmarrje për vrasjen e shkencëtarit

Presidenti Iranian Hassan Rouhani, e fajësoi Izraelin për vrasjen e shkencëtarit të njohur iranian në fushën e energjisë bërthamore, për të cilin...

Allahu zullumqarit ia shpejton dënimin prej në dunja ndërsa dënimi i ahiretit është edhe më i dhimbshëm

Allahu në Kur’an thotë:
“E ti kursesi mos e mendo All-llahun si të pakujdesshëm ndaj asaj që veprojnë zullumqarët. Ai vetëm është duke i lënë ata përderisa një ditë në të cilën sytë shtangen (mbesin të hapur).” Ibrahim 42

I Dërguari i Allahut thotë: “Allahu e afatizon zullumqarin mirëpo kur e kapë me dënimin e Tij nuk e lëshon.”

Pastaj e lexoi ajetin:
“Ja, kështu është ndëshkimi i Zotit tënd, kur dënon vendbanimet (njerëzit) që janë zullumqarë. Vërtetë, ndëshkimi i Tij është i dhimbshëm i ashpër.” Hud  102

Gjithashtu i Dërguari i Allahut thotë:
“Nuk ka ndonjë mëkat që Allahu do të i’a shpejton njeriut dënimin në dunja
madje edhe në ahiret do i’a përsërit dënimin sikurse që është padrejtësia (zullumi) dhe ndërprerja e lidhjes farefisnore.”

Regjistron Imam Ahmedi. Shejh Albani thotë hadithi është i vërtetë.

Hafidh ibn Haxher thotë: “Allahu i madhërishëm do të i’a shpejton dënimin zullumqarit në këtë botë. Ai zullumqarin e ndonjëherë e afatizon mirëpo asnjëherë nuk e harron, kur e kapë atë nuk e lëshon.”

Përshtati Hoxhë Ismail Asllani

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Bukëvale në Shtëpi – Ideale Për Një Darkë të Ngrohtë, të Shijshme

E ëmbël apo e kripur, bukëvalja mbetet përherë një nga gatimet më të hershme e të shijshme të kuzhinës tradicionale shqiptare.

A Duhet Ngrënë Banane Me Stomak Bosh – Përgjigjet

Nga të gjitha vaktet që konsumojmë në ditë, mëngjesi është absolutisht më i rëndësishmi. Këshillat e ekspertëve thonë se...

Facebook do të vë në qarkullim kriptovalutën e saj

Facebook dhe partnerët e saj po përgatiten të lëshojnë kriptovalutën qysh në janar të vitit të ardhshëm, raportoi Financial Times të premten,...

Situata në Afrikë/ Mbi 2,15 milionë raste me COVID-19

Numri i të infektuarve me koronavirusin e ri (COVID-19) në kontinentin e Afrikës ka shkuar në mbi 2 milionë e 150 mijë.

Kërkesat e avokatëve/ Haxhia: Do të reagojmë nëse nuk merren parasysh

Një drejtësi që i bindet vetëm prokurorisë dhe nuk merr parasysh kërkesat e avokatëve, që mbrojnë në fushëbetejën e gjyqësorit interesat e...