Arrestohen dy të dyshuar për spiunazh për Rusinë

Mos i humb

Dy shtetas gjermano-rusë janë arrestuar në Gjermaninë Jugore me dyshimin se kanë spiunuar për Rusinë, me një të dyshuar të akuzuar edhe për diskutimin e akteve të mundshme të sabotimit, thanë sot prokurorët.

”Dy burrat, të identifikuar vetëm si Dieter S dhe Alexander J për shkak të ligjeve të rrepta të privatësisë së Gjermanisë, u arrestuan nën dyshimin për spiunazh të mërkurën në qytetin bavarez të Bayreuthit”, tha zyra e Prokurorit të Përgjithshëm Publik Federal.

Dieter S akuzohet se ka shkëmbyer informacione për akte të mundshme sabotimi në Gjermani me një person të lidhur me një agjenci të shërbimit sekret rus të paktën nga tetori i vitit të kaluar.

Prokurorët thanë se veprimet kishin për qëllim veçanërisht të minonin mbështetjen ushtarake të ofruar nga Gjermania për Ukrainën.

Dieter S thuhet se i kishte thënë bashkëbiseduesit të tij se ishte i përgatitur të kryente sulme me eksplozivë dhe zjarrvënie, kryesisht në infrastrukturën ushtarake dhe objektet industriale në Gjermani.

”Ai mblodhi informacion rreth objektivave të mundshëm për sulme, duke përfshirë objektet e forcave të armatosura të SHBA-së”, sipas deklaratës nga zyra e prokurorit.

Dieter S thuhet se ka vëzhguar dhe fotografuar disa nga objektet e synuara, si transportet ushtarake.

I akuzuari i dytë, Alexander J, akuzohet se e ka ndihmuar më së voni nga marsi i vitit 2024.

- ISLAMSHOP.CH -spot_img
- ISLAMSHOP.CH -spot_img

Të fundit