Belgjika, me rekomandime për të mos udhëtuar në shumë kantone zvicerane

Mos i humb

Përvetësoi pronën përmes falsifikimit dhe ia shiti një tjetri, pranga ish-futbollistit

Goditet një tjetër rast i veprimtarisë kriminale në fushën e falsifikimit të dokumentave dhe mashtrimit, ndersa ne pranga ra nje 38-vjecar.Behet fjale...

Vijon greva në Ballsh, përkeqësohet gjendja shëndetësore. Gratë: Nuk tërhiqemi, shteti rregullatori i vetëm

Vijon greva e grave të naftëtarëve të Ballshit, të cilat janë në ditën e 9 të protestës së tyre brenda ambienteve të...

“Prindërit e mi kanë qenë arsimtar”, Meta dekoron mësuesen në Devoll që humbi jetën në aksident me titullin “Naim Frashëri”

Presidenti Ilir Meta dekoroi mësuesen e shkollës 9-vjeçare “Selami Kodra” të fshatit Arrëz në Devoll, Luiza Dule me Titullin “Naim Frashëri”, e...

Filipinet liruan afro 82 mijë të burgosur mes pandemisë së COVID-19

Filipinet liruan pothuajse 82 mijë të burgosur që nga mesi i marsit për të shkarkuar burgjet e mbipopulluara në vend mes pandemisë...

Belgjika së fundmi ka zgjeruar rekomandimin për të mos udhëtuar – dhe për të bërë testin e koronavirusit gjatë kthimit – në tri kantone zvicerane.

Belgjika shtrihet me rekomandime ‘mos udhëtoni’ për më shumë kantone zvicerane

Veçmas ndalimit të plotë kundër udhëtimit në Gjenevë.

Kantonet e Graubünden, Schaffhausen dhe Zug janë shtuar në listën ‘portokalli’.

Qeveria e Belgjikës rekomandon kundër udhëtimit në vende ose rajone në listën e portokalltë dhe bën thirrje për një provë koronavirus pas kthimit, megjithatë kjo nuk është e detyrueshme.

Ndalim i plotë për Gjenevën

Për dallim nga Graubünden, Schaffhausen dhe Zug ku këshillat janë rekomandime, Gjeneva është në listën e ndaluar.

Vendimi u mor të mërkurën nga qeveria belge. Sipas ndalimit, banorët e Belgjikës nuk lejohen në zona të caktuara.

Kushdo që ka qenë në një zonë të ndaluar duhet të karantinojë dhe të kryejë një test coronavirus pas mbërritjes në Belgjikë.

Më parë, kantoni jugor i Ticino – së bashku me Vaud dhe Valais – u shtuan dhe u larguan nga lista e qeverisë belge për shkak të niveleve të larta të infeksionit.

Siç është raportuar nga Zvicra Lokale, shkalla e infeksionit të Gjenevës aktualisht është në më shumë se 100 infeksione të reja për 100,000 banorë (regjistruar gjatë 14 ditëve të fundit).

Shenja është shumë mbi klasifikimin e rrezikut të lartë të Qeverisë zvicerane prej 60 në 100,000 – që do të thotë se nëse Gjeneva do të ishte një vend i veçantë, banorët do të detyroheshin të karantinohen kur të hyjnë në pjesën tjetër të Zvicrës.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Britania refuzon bllokimin kombëtar për shkak të COVID-19

Qeveria e Britanisë së Madhe po këmbëngul që një bllokim kombëtar nuk do të ishte mënyra e duhur për të përballur ringjalljen...

Reduktohen trenat e natës nga Austria për në Zvicër e Gjermani

Për shkak të infektimeve në rritje të koronavirusit dhe kufizimeve të udhëtimit, ÖBB (Österreiche Bundesbahnen) (Hekurudhat Federale të Austrisë) do të zvogëlojnë...

Mbyllje e dytë e përgjithshme për Greqinë? Rekord infektimesh me Covid-19, ja cilat qytete hyjnë sot në karantinë

Kryeministri grek Kyriakos Mitsotakis ne një mbledhje urgjente te kabinetit ka deklaruar se prej se premtes do te shpalle masa te reja...

Fier, arrestohet pas 12 vitesh 47 vjeçari i dënuar për shfrytëzim prostitucioni

Policia e Fierit kap dhe ndalon një shtetas të shpallur në kërkim për veprën penale “Shfrytëzim prostitucioni”, i dënuar me 4 vjet...

Faktori Që Ndikon Në Shtimin Në Peshë – Këshillat Që Ju Duhen

Ushqyerja e keqe dhe shtimi në peshë janë pjesë e një cikli vicioz që rrezikon shëndetin jo vetëm të të rriturve por...