Bota

Rekord të infektuarish me Covid në Holandë

Holanda ka raportuar 35,000 raste në 24 orë, numri më i lartë i të infektuarve që nga fillimi i pandemisë. Rritja e testeve pozitive vjen...

Gjermania Lindore përgjoi Olaf Scholz gjatë viteve 1970 dhe ‘80

Shërbimi sekret i Gjermanisë Lindore përgjoi nga afër kancelarin gjerman Olaf Scholz kur ai ishte një anëtar i lartë i forumit rinor të Partisë...

“Omicron”, varianti dominues dhe në Gjermani

Edhe në Gjermani, “Omicron” është tashmë varianti dominues i virusit Covid 19. Instituti Robert Koch (RKI) bën të ditur në raportin e fundit javor, se...

Gruaja e parë me ngjyrë në një monedhë amerikane

Shtetet e Bashkuara kanë hedhur në treg një monedhë me imazhin e Maya Angelou. Poetja dhe aktivistja, Maya Angelou, është gruaja e parë me...

Australia përfshihet nga i nxehti ekstrem, temperaturat arrijnë në 50.7 gradë Celsius

Temperaturat në Onslow, një qytet i largët bregdetar në Australi kanë shënuar një rekord prej 50.7 gradë Celsius. Temperatura e së enjtes është e...

Gjermania pritet të aprovojë dozën përforcuese për grupmoshën 12-17 vjeç

Komiteti i Përhershëm i Gjermanisë për Vaksinimin ka rekomanduar që të gjithë fëmijët nga mosha 12 deri në 17 vjeç të vaksinohen me dozën...

Suedia rrit aktivitetet e saj ushtarake në ishullin Gotland

Forcat e Armatosura të Suedisë, njoftuan se kanë rritur aktivitetet e tyre ushtarake në Ishullin Gotland në Baltik për shkak të tensionit në rritje...

U shpall non grata nga SHBA/ Eurodeputetët akuzojnë Oliver Varhelyi për bashkëpunim me liderin serb Milorad Dodik: Mbështeti idenë për shpërbërjen e Bosnje dhe...

Presidentes së Komisionit Evropian Ursula von der Leyen i kërkohet të hetojë rolin e dyshuar të një zyrtari të BE-së në ndihmën për përshkallëzimin...

Shkon mbi 842 mijë numri i viktimave nga COVID-19 në SHBA

Ka shkuar mbi 842 mijë numri i viktimave nga COVID-19 në SHBA. Sipas universitetit John Hopkins me 2 mijë e 822 viktimat gjatë 24...

Britania e Madhe shkurton kohën e izolimit për të vaksinuarit, ja sa ditë duhet të karantinoheni

Periudha e izolimit për ata që rezultojnë pozitivë po reduktohet në pesë ditë të plota në Angli nga e hëna, ka njoftuar sekretari i...

Të fundit

- ISLAMSHOP.CH -spot_img