Europa

Athina, notë proteste Gjermanisë: Grekët po lihen jashtë “Schengen”-it

Vendosja e “karantinës” ndaj pasagjerëve grekë në aeroportet e Gjermanisë, që në thelb interpretohet si përjashtim i Greqisë nga marrëveshja e “Schengen”-it, ka marrë...

Kush e fitoi garën për ​Agjencionin Europian të Medikamenteve?

Amsterdami fitoi sot garën për të pritur Agjencinë Europiane të Medikamenteve (EMA), që do të largohet nga Londra për shkak të Brexit, njoftoi presidenca...

Macron konsultohet me rivalët politik për të ardhmen e BE-së

Presidenti francez, Emmanuel Macron filloi sot takimet me liderët e partive politike franceze, për të diskutuar për çështjen e zgjedhjeve europiane të vitit 2019...

Gjermani, dështojnë bisedimet për koalicionin

Bisedimet për krijimin e një qeverie koalicioni në Gjermani dështuan, pas tërheqjes së liberalëve të FDP-së, gjë që fanit për Merkelin fantazmën e përsëritjes...

Britani, nxënëset do të pyeten përse mbajnë mbulesë

Nxënëset me mbulesë të shkollave fillore në Britaninë e Madhe do të merren në pyetje për veshjet e tyre. Kryeinspektorja, përgjegjëse për inspektimin e shkollave...

Francë, polici vret tre persona dhe më pas vetëvritet

Një zyrtar i policisë u vetëvra pasi vrau tre persona në komunën periferike Sarcelles të kryeqytetit të Francës, Paris. Njoftohet se personat e vrarë...

Gjermani, numri i personave të pastrehë rritet për 150 për qind

Numri i personave të pastrehë në Gjermani është rritur në përmasa serioze, njoftoi Shoqata Gjermane për Ndihmë për të Pastrehët. Thomas Specht, drejtori i shoqatës,...

Ministri belg propozon ekip policor për migrantët

Ministri belg i Azilit dhe Migrimit, Theo Francken, ka propozuar ngritjen e një "ekipi të shpejtë policor" për intervenim të shpejtë kundër migrantëve ilegalë...

Peter Szijjarto: Hungaria nuk do të lejojë ndërhyrjen e vendeve tjera në çështjet e saj

Peter Szijjarto, ministri i Jashtëm hungarez, ka thënë se David Kostelancik, ushtrues detyre i ambasadorit të SHBA-së në Budapest, është thirrur në ministri për...

BE premton vende akomodimi për refugjatët e Libisë

Vendet e BE-së premtuan rreth 34400 vende për të akomoduar refugjatë që vijnë drejtpërdrejtë nga vendet e Afrikës dhe të Lindjes së Mesme, kryesisht...

Të fundit

- ISLAMSHOP.CH -spot_img