COVID-19, numri i rasteve në mbarë botën tejkalon 19 milionë

Mos i humb

Bota shënon Ditën e AIDS-it, në kohën e pandemisë së koronavirusit

Dita Ndërkombëtare e AIDS-it është duke u shënuar më 1 dhjetor, në kohën kur një pandemi krejt tjetër ka përfshirë botën.

Macron nuk i lejon skiatorët francezë të udhëtojnë në Alpet zvicerane

Franca do të zbatojë masa për të shkurajuar banorët të udhëtojnë në vendpushimet e huaja të skive gjatë Krishtlindjes, në një përpjekje...

Belgjika gjykon diplomatin iranian për komplotin e sulmit me bombë

Në Belgjikë të premten fillon gjykimi ndaj një diplomati iranian, i akuzuar për komplot të një sulmi me bombë, në një tubim...

“Nëse SHBA ndërhyn për sulm…”, Irani kërcënon se do të kundërpërgjigjet ndaj Emirateve të Bashkuara Arabe

Irani i ka dërguar një mesazh kërcënues Emirateve të Bashkuara Arabe. Siç raportojnë mediat e huaja, mësohet se Teherani ka kërcënuar princin...

Numri i të prekurve nga koronavirusi i ri (COVID-19) në mbarë botën ka tejkaluar shifrën 19 milionë.

Sipas faqes së internetit “Worldometer”, e cila përpilon të dhënat në lidhje me pandeminë, deri më tani në mbarë botën janë regjistruar gjithsej 19.614.000 raste të koronavirusit.

Numri më i madh i të infektuarve është regjistruar në SHBA, me gjithsej 4.973.741 raste deri më tani.

Pas SHBA-së renditen Brazili (2.862.761), India (1.967.700), Rusia (871.894), Afrika e Jugut (529.877), Meksika (456.100), Peru (447.624), Kili (364.723), Spanja (352.847), Kolumbia (345.714), Irani (317.483), Britania (307.184), Arabia Saudite (282.824), Pakistani (281.863), Bangladeshi (249.863) dhe Italia (248.803).

Ndërkaq, në Turqi, numri i të diagnostikuarve me COVID-19 ka arritur në 236.112.

Vendet e tjera me mbi 100 mijë të infektuar janë Argjentina (220.682), Gjermania (214.104), Franca (194.029), Iraku (137.556), Filipinet (119.460), Indonezia (118.753), Kanada (118.187) dhe Katari (111.805).

Pas shfaqjes për herë të parë në Wuhan të Kinës në dhjetor të vitit të kaluar, koronavirusi është përhapur në mbarë botën, ndërsa deri më tani jetën e kanë humbur 711.622 persona. Ndërkaq, 12.188.295 milionë njerëz janë shëruar nga virusi, ndërsa ende vazhdojnë trajtimin 6.100.493 raste aktive.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Gjykata e Korçës shpall moskompetencë për çështjen e Zani Caushit, avokati: Do e çojmë në Strasburg

Avokati i Zani Caushit ka zbuluar se tashmë që Gjykata shpalli moskompetencë çështja do të shkojë në Gjykatën e Strasburgut.

Kek Bakllava me Shurup Mjalti dhe Arra – Shije Mahnitëse

Përgatitja e bakllavasë është një proçes shumë i dashur dhe i komplikuar njëkohësisht në përgatitje për çdo amvisë. Shija...

Lufta ndaj COVID-19, Gjermania zgjat kufizimet, Austria dhe Spanja planifikojnë t’i lehtësojnë ato

Në përpjekje për të mbajtur nën kontroll valën e re të infeksioneve me Covid-19, Gjermania vendosi që masat kufizuese të vijojnë të...

COVID-19/ Zinxhiri ndërkombëtar i furnizimit me vaksina, pre e spiunazhit kibernetik

Zinxhiri ndërkombëtar i furnizimit me vaksina është shënjestruar nga spiunazhi kibernetik, bën të ditur korporata ndërkombëtare e pajisjeve të biznesit IBM.  Kompania...

Grabitet banesa në Tiranë, morën biizhuteri e sende me vlerë. Ja sa para vodhën hajdutët

Policia e Tiranës ka arrestuar 6 persona në orët e fundit, pasi akuzohen për vepra të ndryshme penale. Uniformat...