Dita e 14-të e grevës/ Naftëtarët thirrje Kuvendit: Lini mënjanë Kodin Zgjedhor, diskutoni për problemet tona

Mos i humb

Numri i viktimave nga COVID-19 në Afrikën tejkalon shifrën 52 mijë

Qendra Afrikane për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) ka njoftuar se numri i viktimave nga koronavirusi i ri (COVID-19) në Afrikë...

Si Të Ulni Nivelet e Larta Të Yndyrnave Në Gjak

Trigliceridet janë një tip yndyre që gjendet në gjak. Ato i duhen trupit për energji. Por duhet të keni kujdes me nivelet...

Miratohet Ligji për rimëkëmbjen ekonomike, i hapet rrugë tërheqjes së 10 për qindëshit nga Trusti

Kuvendi i Kosovës miratoi sot Projektligjin për rimëkëmbje ekonomike, me 72 vota për, asnjë kundër dhe asnjë abstenim. Miratimi...

Zvicra fut në karantinë Ballkanin, jashtë listës Kosova dhe Shqipëria

Nga Zvicra vjen një lajm i cili me gjasë do të prishë shumë plane udhëtimi për shumë njerëz, pak para pushimeve të...

Naftëtaret e Ballshit kanë hyrë në ditën e 14-të të grevës teksa vijojnë rezistencën e tyre për plotësimin e kërkesave.

Gratë që tashmë mbushin dy javë në grevë thonë se nuk dorëzohen derisa të marrin lekët. Ato theksojnë se kryeministri Edi Rama duhet ta harrojë se do të dalin nga greva pa u plotësuar kërkesat.

”Ne po kërkojmë djersën tonë dhe jo lëmoshë. Kryeministri ta harrojë që dalim nga greva pa marrë lekët.
Në datë 2 nëntor fillojnë shkollat e larta dhe nuk kemi me çfarë t’i dergojmë fëmijët, do t’i mbajmë në shtëpi. Duam zgjidhje sa më shpejte, por nuk dorëzohemi.”- thonë naftëtaret.

Ato janë në gjendje të rëndë shëndetësore teksa thonë se po presin ilaçe nga fëmijët që i kanë lënë jashtë.

”Jemi në gjendje shumë të rëndë shëndetësore, na dhemb zemra. Presim ilaçe nga fëmijët që kemi jashtë.”-shtojnë ato.

Mbrëmjen e kaluar disa naftëtarë nga Kuçova i janë bashkuar dhe solidarizuar me kolegët e Ballshit.

Ndërkaq një prej naftëtarëve i ka bërë një thirrje të veçantë Kuvendit dhe Gramoz Ruçit që të lënë mënjanë Kodin Zgjedhor dhe të diskutojnë në seancë për problemet e naftëtarëve.

”Lini mënjanë Kodin Zgjedhor, diskutoni në seancë për naftëtarët dhe problemet e tyre. Nuk kemi marrë dot leje për tubim për shkak dhe të pandemisë, por greva dhe protesta vazhdojnë.”- tha naftëtari që u prononcua për mediat.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Galaxy S20 FE do të marrë One UI 3.0 (Android 11) më shpejt sesa pritej

Në fillim të kësaj jave, Samsung ka publikuar udhërrëfyesin për azhurnimin One UI 3.0, duke konfirmuar planet për azhurnimin e mbi 40...

Presidenti Vuçiç paralajmëron vazhdimin e dialogut me Kosovën

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, ka paralajmëruar vazhdimin e dialogut mes Kosovës dhe Serbisë, i cili ndërmjetësohet nga Bashkimi Evropian. Në një...

Shpërthim në qendër të Beogradit, raportohet për një të vdekur, dy të plagosur

Një shpërthim është regjistruar sot në Beograd, ku për pasojë një person ka humbur jetën. Ngjarja ndodhi rreth orës 10:00 në qendër...

Facebook do të fshijë lajmet e rreme për vaksinën kundër COVID-19

Facebook tha se do të hiqte postimet që përmbajnë pretendime të rreme për vaksinën kundër COVID-19. Këto masa merren në kuadër të...

Pas 40 vitesh banim në shtëpinë e tij, i moshuari bën zbulimin e pazakontë

Mund të duket e pabesueshme, por është e vërtetë. Një 68-vjeçar ka zbuluar një bodrum që shërbente si strehë të sulmeve ajrore...