“Na ndihmoni, po fundosemi!”/ Përmbyset anija me migrantë në Francë, humbin jetën 4 persona, në kërkim një foshnje

Mos i humb

Europol: Arrestohen 45 të dyshuar në një operacion antidrogë

Policia arrestoi 45 të dyshuar të premten gjatë një operacioni ndërkombëtar kundër një rrjeti të trafikut të drogës nga Brazili në Evropë,...

Itali, policia arreston 28 pjesëtarë të dyshuar të ”Camorra”-s

Policia italiane arrestoi të paktën 28 persona, të dyshuar si pjesëtarë të grupit të njohur mafioz ”Camorra”. Të arrestuarit...

Rama jep lajmin: Kolaudimi i kalon shtetit, ja risitë lehtësuse për drejtuesit e automjeteve

Kryemistri Edi Rama mëngjesin e sotëm ka dhënë lajmin se kontrollit teknik të mjeteve rrugore (kolaudimi) tashmë do të kryhet nga shteti....

160 kilometër në orë për vetëm 15 minuta, Gjermania drejt krijimit të trenave me hidrogjen

Drejtuesi i hekurudhës gjermane ka ndarë një lajm shumë surprizues për të gjithë. Ai tregoi se po punohet për krijimin e një...

Një anije u përmbys pranë bregdetit francez si pasojë e motit të keq dhe humbën jetën dy fëmijë të moshës pesë dhe tetë vjeçare dhe dy të rritur, si dhe është shpallur në kërkim një foshnje.

Anija me emigrantë po përpiqej të kalonte Kanalin e La Manshit për në Mbretërinë e Bashkuar. Zjarrfikësit dhe shërbimet e urgjencës mjekësore mbërritën menjëherë në vendin e ngjarjes pas një sinjali ndërkombëtar fatkeqësie ku dëgjoheshin thirrjet e furishme të migrantëve, teksa thoshin: “Na ndihmoni, po fundosemi!”, e u dëgjuan nga një jaht anglez aty pranë.Loon-Plage shtrihet në perëndim të qytetit Dunkirk në bregdetin verior.

Dy fëmijët humbën jetën së bashku me një grua pasi u nxorën nga deti, ndërsa një burrë u gjet pa shenja jete nën varkën e përmbysur.

Kërkimet rifilluan mëngjesin e sotëm për të gjetur një emigrantë të pestë, që besohet të jetë fëmija i mitur i gruas që humbi jetën.

Ndërkaq, pesëmbëdhjetë persona mundën të mbijetonin dhe konfirmuan se një foshnjë kishte rënë në ujë në momentin kur anija nisi të fundosej, pak pas orës 09:30 të ditës së djeshme.

Zëvendës ministrja e brendshme e Francës, përmes një shkrimi në “twitter” shkroi se numri i të vdekurve është “i rëndë dhe ende nuk dihet numri i sigurt”.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Rusia vendos raketa në ishujt e pretenduar nga Japonia

Ushtria ruse ka njoftuar për vendosjen e raketave të mbrojtjes ajrore në Ishujt Kurile mbi të cilat ka pretendime Japonia.

Jo ceremoni virtuale/ OSCAR 2021, ‘jo’ në streaming

Jo ceremoni në Zoom. Oskarët 2021 do të mbahen me publik dhe Live. Kjo është konfirmuar nga një zëdhënës i akademisë së...

Pse nuk duhet të vishni këpucë në ambiente të mbyllura

Ka nga ata që sigurohen të heqin këpucët para se të hyjnë në shtëpi, duke veshur pantoflat e tyre. Ndërsa ka nga...

666 shqiptarë gjobitën brenda 24 orëve për shkeljen e masave anti-Covid

Gjatë 24 orëve të fundit në kuadër të masave anti Covid janë ndëshkuar 666 qytetarë në të gjithë vendin.

Korrupsioni me lokalin në paraburgimin 313, SPAK merr të pandehur ish-drejtorin Eduard Strugajn, Ervin Kurtullën dhe Florin Ahmetajn

Prokuroria e Posaçme Kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar, Tiranë, ka përfunduar hetimet paraprake për procedimin penal nr.89 të vitit 2020.