Do e prisni ‘Venecian’ në dhjetor? Balla: Nëse e rrëzojmë ligjin s’mund ta kalojmë në Kuvend për 6 muaj, këtë e di edhe Meta

Mos i humb

Lajm i mirë! Moderna aplikon sot për autorizim emergjent të vaksinës kundër COVID-19

Kompania Moderna.Inc tha se të hënën do të aplikojë për autorizim emergjent në SHBA dhe Evropë të vaksinës së saj kundër COVID-19.

Dëbimi i ambasadorëve reciprokë/ Serbia tërhiqet nga vendimi për të dëbuar diplomatin malazez

Serbia e ka tërhequr vendimin për të dëbuar ambasadorin e Malit të Zi. Një ditë më parë, Mali i Zi dhe Serbia...

Brenda spitalit Covid-4, mjekët tregojnë ç’ndodh nëse gjendja e pacientëve përkeqësohet

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, mëngjesin e sotëm e ka nisur duke postuar në rrjetet sociale një video ku tregohen pamjet e...

Çfarë Duhet të Hani Në Dhjetor – Më Të Shëndetshmet e Stinës

Në dhjetor duket sikur edhe ushqimet marrin ngjyra festive. Dhe nuk mund të mos mendosh për gjelin e detit të mbushur e...

Kreu i grupit parlamentar të PS-së, Taulant Balla deklaroi se zgjedhjet e 25 prillit janë test i rëndësishëm politik.

Gjatë një deklarate për mediat, socialisti Balla tha se Shqipërisë sot i duhet kodi zgjedhor në fuqi, në mënyrë që institucionet përgjegjëse të marrin kohë për përgatitjen e zgjedhjeve.

“Ajo që po ju them është tërësisht tjetër. Po them se Shqipërisë sot i duhet kodi zgjedhor në fuqi që institucionet të marrin gjithë kohës e përgatitjes së zgjedhjeve. Ju kërkova mirëkuptim për sot. Sa i përket se kush është me europian dhe kush e dëgjon më shumë Europën, mjafton që të kujtoni se si shprehej Ilir Meta për Venecian: “S’është bërë Venecia që të më mësojë kushtetutën e vendit tim”. Kështu shprehej Ilir Meta para ca kohësh. Hapini arkivat e shikoni. Pozicioni i PS, i grupit të saj, është në koherencë me partnerët e Shqipërisë. Edhe ky fakt, që në Kuvendin e Shqipërisë, kemi miqtë më primar të marrëdhënies sot me SHBA dhe BE, sekretari Pomepo dhe Sassolo, është kuptimplotë të mendojmë se në asnjë moment nuk jemi kundërvënie. Por jemi në kohë për të përgatitur në kohë zgjedhjet e 25 prilli. Zgjedhjet janë test politik. Kush ka ndërmend të vërë pengesa për realizimin e tyre në kohë, mendoj se njëherë e ka marrë përgjigjen dhe s’ka nevojë t’ja përsërisim.”, tha Balla.

Ndërkohë, Balla u pyet në lidhje me faktin nëse do maxhoranca do ta presë raportin e Komisionit të Venecias për këtë ligj dhe se sa shanse ka qe kodi i ri të implementohet për zgjedhjet e 25 prillit, tha tha se; “Kur ai ligj rrezohet, ai nuk mund të hyjë në një kohë 6 mujore në Kuvend. Këtë e di dhe Ilir Meta, pasi ai kaloi një pjesë të jetës politike në Kuvend. Spiralja dhe rrengjet që mundohet të krijojë për të gënjyer miqtë e Shqip, këto janë gjera të qarta. Mendoj se mund të jemi parlamentit i vetëm që e ka miratuar anti-semitizmin. E ka miratuar me 111 vota.”.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Kosova regjistron 14 viktima dhe 555 të infektuar me koronavirus në 24 orë

Autoritetet shëndetësore në Kosovë kanë regjistruar të mërkurën 555 raste të​ reja me koronavirus, pas marrjes së​ 1,340 mostrave.

Lleshaj njofton hapjen e 6 zyrave të reja të aplikimit për dokumente biometrike jashtë Shqipërisë. Ja çfarë duhet të dini

Ministri i Brendshëm Sandër Lleshaj ishte sot për inspektim në zyrën e aplikimit për dokumente biometrike, në Njësinë Administrative nr. 6, Kombinat.

Krim i organizuar dhe prodhimi e shitje droge, OFL ‘u shkon në shtëpi’ dy të dënuarve

Operacioni Forca e Ligjit u ka kërkuar deklarimin e pasurisë dy të dënuarve më parë. Ata janë Sh. L.,...

Batuta dhe debate te “Siguria”, Murrizi i kthehet Felajt dhe zbulon përvojën: Pusho se mezi e kalove Covid-in! Si e fitova gjyqin me policinë

Komisioni i Sigurisë, i mbledhur për të diskutuar “Ligjin për armët”, është shoqëruar me debate dhe batuta mes deputetëve.

Analiza e gazetës austriake: Thaҫi, Krasniqi, Veseli e Rexhepi akuzohen se vranë 416 persona, si i kërcënuan dëshmitarët

Gazeta prestigjioze austriake “Der Standard” ka publikuar një analizë rreth Gjykatës Speciale dhe gjykimit të katër pjesëtarëve të Ushtrisë Ҫlirimtare të Kosovës,...