Dollma me Lakër të Bardhë të Pjekura në Furrë

Mos i humb

Korea e Jugut përballet me një kllaster të ri infeksionesh me COVID-19

Një kllaster infeksionesh përreth zonës së Seulit të Madh i ka shkaktuar Koresë së Jugut edhe një sfidë tjetër për të luftuar...

Gjykimi i shkurtuar për Dajtin/ Shtyhet për të disatën herë seanca ndaj 3 gjyqtarëve

Shtyhet për të disatën herë seanca ndaj 3 gjyqtarëve që pranuan gjykimin e shkurtuar për Dritan Dajtin. SPAK ka...

Kosovë : Janë regjistruar 205 raste të reja me covid-19 dhe tre persona kanë humbur jetën në 24 orët e fundit.

62 TË SHËRUAR DHE 205 RASTE ME COVID-19! Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në...

Forcat turke arrestojnë 33 të dyshuar të FETO-s në gjithë vendin

Forcat turke të sigurisë arrestuan sot 33 persona nën dyshimin për lidhje me organizatën terroriste FETO, grupi që qëndron pas grushtit të...

Edhe pse receta tradicionale nuk përfshin pjekjen e dollmave në furrë, AgroWeb.org ju sugjeron që ta provoni këtë mënyrë të përgatitjes së tyre.

Të mbushura me mish të grirë e oriz, gjethet e lakrës kthehen në një vakt plot shije dhe vlera.

Ajo çka ndryshon tek receta e AgroWeb.org është shtresa e salcës së domateve e cila mbështjellë dollmatë.

Salca krijon shtratin perfekt për t’i ruajtur dollmatë e buta dhe u jep një shije akoma dhe më të mirë.

Ndiqni hapat e përgatitjes dhe provojeni që sot shijen e tyre të mrekullueshme.

Përbërësit

1 lakër e plotë e bardhë

Gjysmë kg mish i grirë

Vaj ulliri

2 kokrra qepe

4 thelpinj hudhre

Dy filxhanë çaji me oriz

Piper i kuq

Piper i zi

2 gota e gjysmë uji me salcë domatesh

Përgatitja

Ndajmë të gjitha gjethet e lakrës së bardhë nga kërcelli.

I pastrojmë me ujë të bollshëm dhe i vendosim në një tas.

Qepën dhe hudhrat i grijmë hollë përmes një thike të mprehtë.

Në një tigan hedhim vajin e ullirit dhe e vendosim në zjarr.

Hedhim qepët dhe hudhrat dhe i kaurdisim për pak minuta derisa volumi i tyre të bjerë. Në këtë moment i heqim nga zjarri.

Hedhim mishin e grirë në një tas, hedhim gjithashtu qepët dhe hudhrat e kaurdisura, hedhim orizin, piperin e kuq dhe piperin e zi bashkë me kripën.

I përziejmë derisa të sigurohemi që masa është e njëtrajtshme.

AgroWeb.org ju këshillon që t’i skuqni derisa mishi të marri ngjyrën e tij karakteristike.

Mbushja e Gjetheve të Lakrës së Bardhë

Pasi kemi gati mbushjen, nisim përgatitjen e dollmave.

Hapim një gjethe lakër, në qendër të saj vendosim një lugë me mbushjen e përgatitur.

Kthejmë anët e lakrës duke mbështjellë mbushjen e më pas e paketojmë në formën e rolesë.

Vijojmë kështu edhe me gjethet e tjera duke ruajtur tre të tillë për më vonë.

Pasi kemi përgatitur të gjitha roletë e dollmave të mbushura lyeni tavën me vaj dhe hidhni aty gjysmën e salcës së domateve.

Mbi të nisim të vendosim me radhë roletë e dollmave. Pjesën tjetër të mbetur të salcës hidheni sipër dollmave.

Futeni tavën në furrë të parangrohur me 200 gradë dhe piqeni për 40-45 minuta.

Nëse nuk jeni të sigurt nëse dollmatë janë pjekur, mjafton që t’i shponi me një thikë dhe të shihni nëse orizi dhe mishi është gatuar.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

SHBA, thirrje udhëheqësve të Armenisë dhe Azerbajxhanit për ndërprerjen e luftimeve

Sekretari amerikan i Shtetit, Mike Pompeo u bëri thirrje Armenisë dhe Azerbajxhanit të arrijnë një zgjidhje diplomatike të konfliktit mbi rajonin e...

Karikatura e pazakontë e Erdogan/ Turqia akuzon Charlie Hebdon për “racizëm kulturor”

Pas publikimit të edicionit të së mërkurës, që tallet me presidentin truk, Recep Tayyip Erdogan, Turqia ka akuzuar revistën franceze Charlie Hedbo...

“Asociacioni i Komunave me shumicë serbe”/ Reagon BE: Statuti i Bashkësisë të jetë pasqyrim i ligjeve të Kosovës

KOSOVË- Bashkimi Europian ka reaguar pas cështjes së Asociacionit të Komunave me shumicë serbe në Kosovë. Zëdhënës i shefit të diplomacisë së Bashkimit...

Fushata e egër kundër Kosovës, Daçiç reagon pas lajmeve se u “dënua” me postin e kryeparlamentarit

Kryetari i Kuvendit të Serbisë, Ivica Dacic, kundërshtoi shefin e diplomacisë së BE-së Josep Borrell që kishte kërkuar që Kosova e Serbia...

Paralajmërimi në Zvicër: Pas 15 ditësh, të gjithë shtretërit e kujdesit intensiv do të jenë të zënë

Nëse nuk ndërmerret asnjë veprim, kapaciteti i shtretërve të ICU (njësive të kujdesit intensiv) në Zvicër do të plotësohet pas 15 ditësh,...