Nga Butani tek Armenia: Kush janë 5 vendet më të çuditshme në botë

Mos i humb

Policia Rrugore me Lamborghini Huracàn: Padova-Romë në tre orë!

Policët Rrugorë në Sant’Agata Bolognese kanë transportuar një veshkë nga Padova në Rome për 3 orë, gjatësi e cila zakonisht përshkohet për 5...

Rusi, arrin në afro 1.5 milionë numri i rasteve me COVID-19

Numri i rasteve me koronavirusin e ri (COVID-19) në Rusi ka arritur në 1.497.167 ndërsa bilanci i viktimave në 25.821.

Putin: Kam ndihmuar liderin opozitar Aleksei Navalny të largohet nga Rusia për të marrë mjekimin e duhur

Presidenti rus, Vladimir Putin  deklaroi të enjten se ai  ka ndërhyrë personalisht në mënyrë që lideri opozitar rus, Aleksei Navalny të dërgohej...

Sa vlen atëherë vaksina? Studimi më i fundit: Antitrupat bien për 4 muaj!

Studiuesit kanë zbuluar se nivelet e antitrupave të krijuara te njerëzit pas infektimit me koronavirus bien shumë shpejt. Ekipi...

Çdo vend ka gjërat e tij të çuditshme. Dhe ndërsa nuk ka ndonjë parametër për të matur çuditshmërinë e një vendi, është e sigurt se 5 vendet e renditura më poshtë janë ndër më të çuditshmit në botë.

  1. Butani

“Ne nuk besojmë tek Prodhimi i Brendshëm Bruto. Më e rëndësishme është Lumturia Kombëtare Bruto”. Kështu deklaroi në vitin 1979, mbreti asokohe ende adoleshent i Butanit. Që atëherë, Lumturia Kombëtare Bruto është bërë një filozofi e këtij vendi.

Ajo është e sanksionuar në kushtetutën e vendit, dhe qytetarët në këtë vend kanë shumë arsye për të qenë të lumtur. Shtatëdhjetë për qind e mbretërisë është pyll, ndërsa midis tij gjenden male gjigantë, manastire dhe fshatra antikë.

Butani ka prirje për të veçantën. Simbolet e stërmëdha dekorojnë tempujt, shtëpitë dhe godinat qeveritare, ku speci djegës konsiderohen si një vakt i plotë ushqimor, dhe ndërsa orizi shërbehet i kuq. Të gjithë turistët duhet të paguajnë 250 dollarë për person në ditë. Kjo shifër mund të duket e lartë, por përfshin akomodimin, transportin, një guidë, ushqimin dhe tarifat e qasjes nëpër tempuj.

  1. Kazakistani

Borati, personazhi i luajtur nga aktori Saha Baron Kohen, e “vendosi” Kazakistanin në hartë në vitin 2006, dhe bëri që shumë njerëz të habiteshin me vendin e çuditshëm në Azinë Qendrore. Ndërsa personazhi komik nuk përfaqëson saktësisht një banor kazak, nuk mund

të mohohet që ky vend ka shumë çudira.

Kështu, pija kombëtare bëhet me qumështin e thartë të kalit, dhe një nga pjatat më të njohura të Kazakistanit, Kazi, është një suxhuk me mish kali të tymosur. Ndërsa në sporti më  popullor në vend, “Buzkashi”, që do të thotë fjalë për fjalë “kapja e dhisë së ngordhur”, disa lojtarë të hipin mbi kuaj për të kontrolluar “topin”, që siç sugjeron edhe emri, është trupi pa kokë i një dhie. Dhe pas një loje, të gjithë lojtarët festojnë. Kazakistani është vendi i nëntë më i madh në tokë nga sipërfaqja, dhe popullsia përbëhet nga mbi 130 kombësi.

  1. Koreja e Veriut

Mënyra e vetme që turistët perëndimorë hyjnë në këtë vend është përmes Kinës. Dhe pasi të hyjnë brenda, duhet të mos shkelin në asnjë mënyrë rregullat e qeverisë komuniste. Këtu do të shoqëroheni kudo nga 2 guida të punësuar nga shteti, dhe do të dëgjoni një version disi të dyshimtë të historisë së Koresë së Veriut. Ndërkohë, ngado që shkoni do të jeni të survejuar nga shërbimi sekret i vendit komunist. Vizat për në Korenë e Veriut, lëshohen vetëm në Pekin.

  1. Bjellorusia

Pas rënies së Bashkimit Sovjetik, një grup vendesh të Evropës Lindore u joshën  t’i bashkohen BE-ë. Por Bjellorusia, e vendosur midis Rusisë dhe Polonisë, zgjodhi izolimin dhe veçimin, duke i kthyer shpinën Evropës së bashkuar.

Kryeqyteti i saj, Minsk, është djegur 18 herë gjatë historisë. Nëpër sheshe ndodhen ende përmendoret e epokës sovjetike. Prej 26 vitesh vendi drejtohet nga autokrati Aleksandër Llukashenko, ndërsa muajt e fundit pushteti i tij po sfidohet nga mbështetësit e opozitës.

  1. Armenia

Armenia, është një vendi ku shahu është një lëndë e detyrueshme në shkollë. Ai është pjesë e kurrikulës së shkollës fillore, dhe vlerësohet po aq sa matematika dhe historia. Plot histori dhe kulturë, ky vend pa dalje në det kufizohet në veri nga Gjeorgjia, dhe në jug nga Irani dhe Turqia.

Kryeqyteti i tij, Jerevani, njihet gjithashtu si “qyteti rozë” për shkak se ndërtesat e tij antike janë ndërtuar me gurët e nxjerrë nga një shkëmb i kuq vullkanik. Shumë armenë janë ende të bindur se Arka e famshme e Noes, është e ngulitur në majën e malit Ararat.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

SHBA, thirrje udhëheqësve të Armenisë dhe Azerbajxhanit për ndërprerjen e luftimeve

Sekretari amerikan i Shtetit, Mike Pompeo u bëri thirrje Armenisë dhe Azerbajxhanit të arrijnë një zgjidhje diplomatike të konfliktit mbi rajonin e...

Karikatura e pazakontë e Erdogan/ Turqia akuzon Charlie Hebdon për “racizëm kulturor”

Pas publikimit të edicionit të së mërkurës, që tallet me presidentin truk, Recep Tayyip Erdogan, Turqia ka akuzuar revistën franceze Charlie Hedbo...

“Asociacioni i Komunave me shumicë serbe”/ Reagon BE: Statuti i Bashkësisë të jetë pasqyrim i ligjeve të Kosovës

KOSOVË- Bashkimi Europian ka reaguar pas cështjes së Asociacionit të Komunave me shumicë serbe në Kosovë. Zëdhënës i shefit të diplomacisë së Bashkimit...

Fushata e egër kundër Kosovës, Daçiç reagon pas lajmeve se u “dënua” me postin e kryeparlamentarit

Kryetari i Kuvendit të Serbisë, Ivica Dacic, kundërshtoi shefin e diplomacisë së BE-së Josep Borrell që kishte kërkuar që Kosova e Serbia...

Paralajmërimi në Zvicër: Pas 15 ditësh, të gjithë shtretërit e kujdesit intensiv do të jenë të zënë

Nëse nuk ndërmerret asnjë veprim, kapaciteti i shtretërve të ICU (njësive të kujdesit intensiv) në Zvicër do të plotësohet pas 15 ditësh,...