Domatja është frut apo perime? Shkencëtarët thonë si qendron e vërteta

Mos i humb

Nëse Kushtetuesja sot e rrëzon Hotin, Kurtit i jepet mundësia të bëhet sërish kryeministër

Gjykata Kushtetuese sot mund të vendos për rrëzimin e Qeverisë së udhëhequr nga Avdullah Hoti, në rast se gjyqtarët e këtij organi,...

Mbi 62 milionë të prekur nga COVID-19 në mbarë botën

Numri i të prekurve nga koronavirusi i ri (COVID-19) në mbarë botën ka shkuar në mbi 62 milionë. Gjithsej...

Eksperti i PD: 6 ambulanca në rresht me pacientë duke pritur shtrimin e tyre në spital

Eksperti i shëndetësisë në PD, Gazment Koduzi ka publikuar pamje nga spitali COVID 2 ose ndryshe Sanatoriumi ku disa ambulanca me pacientë...

Shifra alarmante, mbi 400 mijë viktima nga koronavirusi në Europë

Europa ka regjistruar më shumë së 400.000 viktima nga koronavirusi që nga fillimi i pandemisë sipas autoriteteve të shëndetësisë në Francë.

Shkenca thotë që domatja është një frut. Të gjitha frutat kanë një ose disa fara në brendësi të tyre dhe rriten nga lulja e një bime.

Si çdo frut tjetër, domatja formohet nga lulet e vogla të verdha në vreshta dhe përmban fara të shumëta.

Këto fara mund të përdoren për mbjelljen e bimëve të tjera të domateve.

Disa varietete të tjera moderne domatesh janë kultivuar në mënyrë të atillë që të mos prodhojnë fara.

Pavarësisht varietetit, në aspektin botanik domatja vazhdon të konsiderohet një frut.

Sipas agroweb.org, në kuzhinë nga ana tjetër, domatja renditet krahas perimeve dhe kjo i ka dhënë asaj reputacionin e një perimeje.

Çështja në fjalë ka përfunduar edhe në Gjykatën Supreme të Shteteve të Bashkuara.

Në vitin 1893, një importues domatesh iu drejtua gjykatës me pretendimin se domatja duhet klasifikuar si frut dhe kërkoi uljen e tarifës së importit.

Gjykata vendosi që domatja të klasifikohej si perime në bazë të përdorimit në kuzhinë dhe jo klasifikimit botanik.

Domatja, nuk është i vetmi ushqim që vazhdon të vuajë një krizë identiteti.

Fruta të tjera që konsiderohen si perime janë: kastraveci, kungulli, speci, patëllxhani, bamja.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Lufta ndaj COVID-19, Gjermania zgjat kufizimet, Austria dhe Spanja planifikojnë t’i lehtësojnë ato

Në përpjekje për të mbajtur nën kontroll valën e re të infeksioneve me Covid-19, Gjermania vendosi që masat kufizuese të vijojnë të...

COVID-19/ Zinxhiri ndërkombëtar i furnizimit me vaksina, pre e spiunazhit kibernetik

Zinxhiri ndërkombëtar i furnizimit me vaksina është shënjestruar nga spiunazhi kibernetik, bën të ditur korporata ndërkombëtare e pajisjeve të biznesit IBM.  Kompania...

Grabitet banesa në Tiranë, morën biizhuteri e sende me vlerë. Ja sa para vodhën hajdutët

Policia e Tiranës ka arrestuar 6 persona në orët e fundit, pasi akuzohen për vepra të ndryshme penale. Uniformat...

Ushqimet e Darkës Që Ju Fryjnë Pa E Ditur

Darka, si vakti i fundit i ditës, luan një rol të rëndësishëm në mbarëvajtjen e punëve në organizëm jo vetëm gjatë natës.

Shpërthim në një depo në Britani: Rregjistrohen disa të lënduar, ende nuk ka viktima të konfirmuara

Shërbimet e urgjencës kanë konfirmuar se ka pasur një numër të madh të lënduarish në një shpërthim në një depo në Bristol...