“EBA i ka bërë kërkesë zyrtare SHBA-së për avionët luftarakë F-35”

Mos i humb

Angli, shqiptari i hedh acid policit për t’i shpëtuar arrestimit

Policia angleze ka ngritur akuzat ndaj një shqiptari në Londër për plagosje të një efektivi policie gjatë një kontrolli për drogë.

Borrell në vetizolim, kontakt me një të infektuar me Covid-19

Përfaqësuesi i Lartë i BE-së për Politika të Jashtme dhe Sigurisë, Joseph Borrell, është futur në vetë izolim, pasi ka qenë në...

Digjet një shtëpi në Korçë/ Gruaja harron bombolën e gazit ndezur, dëme në hyrjen e sapoblerë

Një banesë në katin e dytë të një pallati në Korçë është përfshirë nga flakët. Raportohet se nga informacionet...

Pas 18 ditësh përshkallëzohet greva e naftëtarëve, në vend të burrave hyjnë gratë

Naftëtarët e Ballshit kanë lënë grevën e urisë pas 18 ditësh rezistencë brenda ambienteve të rafinerisë. Mjekët i këshilluan...

Emiratet e Bashkuara Arabe (EBA) të cilat pak kohë më parë nënshkruan marrëveshjen e “normalizimit” me Izraelin, thuhet se i kanë bërë kërkesë zyrtare SHBA-së për blerjen e avionëve luftarakë F-35, (AA).

Në lajmin e Bloomberg të cilin e bazon mbi një zyrtar amerikan emri i të cilit nuk deklarohet thuhet se EBA ka përcjellë zyrtarisht kërkesën në fjalë një javë pas marrëveshjes me Izraelin.

Sipas lajmit, zyrtarët e Departamentit të Mbrojtjes dhe Departamentit Amerikan të Shtetit janë distancuar për të bërë një deklaratë lidhur me “shitjen e armëve potenciale” dhe se kanë dhënë siguri që dominimi i kapacitetit të armëve të Izraelit do të ruhet.

Presidenti i SHBA-së, Donald Trump dhe kryekëshilltari i tij Jared Kushner kanë dhënë deklarata që ndezin ‘dritën jeshile’ ndaj EBA-së për blerjen e avionëve luftarakë F-35 ndërkohë që Izraeli ka thënë se është i shqetësuar nga mundësia e shitjes në fjalë.

Izraeli me ndërmjetësimin e SHBA-së nënshkroi me EBA-në dhe Bahreinin marrëveshje për “normalizimin e marrëdhënieve” në një ceremoni të mbajtur në Shtëpinë e Bardhë.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Google Search tani ju lejon të kërkoni këngën tuaj të preferuar me një psherëtimë

Google sjellë për të gjithë përdoruesit e telefonave inteligjentë një risi të re. Ata mund të shtypin butonin e mikrofonit në aplikacionin...

Hekurosja e Mbathjeve – Këshilla e Nënave Shqiptare Sot Vlen Më Shumë Se Kurrë

Një herë e një kohë amvisat shqiptare kishin një rregullt strikt sa i përket larjes dhe hekurosjes së ndërresave dhe të mbathurave.

Studentja me aftësi të kufizuara ngjit majën më të lartë të Greqisë

Një studente greke me aftësi të kufizuara ka realizuar ëndrrën e saj për të ngjitur majën e malit Olimp. Eleftheria Tosiou, e...

Biskota me Xhenxhefil – Aromë dhe Shije Perfekte

Biskotat shkojnë me çdo gje, qumësht, çaj, kafe, lëng frutash e çdo gjë tjetër që mund t’ju vijë ndër mend.

NASA dhe Nokia po vendosin një rrjet 4G në Hënë

Shërbimi celular shumë shpejt mund të shkojë përtej kësaj bote. NASA ka firmosur një kontratë me Nokia prej 14.1 milionë dollarësh për...