Eksperti: Flini mirë para se të merrni vaksinën e gripit, gjumi rrit efektivitetin

Mos i humb

BE do të marrë 2 miliardë doza të vaksinës ndaj COVID-19, një pjesë për Ballkanin Perëndimor dhe Afrikën

Bashkimi Evropian (BE) do të marrë rreth dy miliardë doza të vaksinës së koronavirusit, njoftoi presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der...

Numri i viktimave nga COVID-19 në Afrikën tejkalon shifrën 52 mijë

Qendra Afrikane për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) ka njoftuar se numri i viktimave nga koronavirusi i ri (COVID-19) në Afrikë...

Vrasja e të fortit në Shkodër, zbardhet dëshmia e bashkëpunëtorit në krim: Isha rastësisht në vendngjarje

Gjykata e Shkallës së Parë në Shkodër ka caktuar masën “arrest me burg” për shtetasin Milkjor Gjoka, i dyshuar si bashkëpunëtor në...

Një vit pas tërmetit hetimet me “hapin e breshkës”, lirohen 50 të arrestuarit. Ja personi i vetëm pas hekurave

Mbushet sot plot një vit nga tërmeti tragjik i 26 nëntorit 2019, ku për 31 sekonda dhjetëra banesa në Durrës, Thumanë e...

Gjumi është shumë i rëndësishëm “për të na armatosur mirë” në luftën kundër gripit dhe Covid-19.

Ekspertët e shëndetit rekomandojnë që njerëzit të bëjnë vaksinat e tyre të gripit këtë vit, pjesërisht sepse disa simptoma të Covid-19 dhe gripit janë të ngjashme.

Por për ta bërë të efektshme vaksinën e gripit, praktikimi i “një rutine të mirë të gjumit” është shumë i rëndësishëm, tha për CNN, specialisti Matthew Walker, autori i librit bestseller “Pse flemë?”.

Gjumi i pamjaftueshëm gjatë javës para se të merrni vaksinën e gripit mund të çojë në prodhimin e më pak se 50% të përgjigjes normale të antitrupave, një reagim që do ta bënte goditjen e gripit kryesisht joefektive, tha Walker, specialist në marrëdhëniet midis gjumit dhe shëndetit të njeriut në Universitetin e Kalifornisë, Berkeley.

Walker citoi një studim të vitit 2002 të botuar nga Journal of the American Medical Association, dhe një studim të vitit 2020 në International Journal of Behavioral Medicine që mbështet këto zbulime, duke sugjeruar që gjumi natën para vaksinimit mund të jetë kritik për efikasitetin e vaksinës.

Specialisti sugjeron që tani duhet studiuar nëse kjo lidhje e orëve të gjumit, ekziston edhe për koronavirusin.

“Atëherë duhet të studiojmë, a ekziston e njëjta marrëdhënie midis gjumit dhe imunizimit të suksesshëm ndaj Covid, sepse nëse ekziston, atëherë kjo mund të ndryshojë lojën”, tha ai.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Të gjithë anëtarët e BE-së do të kenë qasje në vaksinën COVID-19 në të njëjtën kohë

Spahn dhe komisionarja evropiane përgjegjëse për shëndetësinë, Stella Kyriakides, dhanë deklarata për gazetarët pas takimit të mbajtur nëpërmjet internetit me ministrat e...

SHBA, shkon në mbi 277 mijë numri i të vdekurve nga COVID-19

Numri i personave të vdekur nga koronavirusi i ri (COVID-19) në SHBA është rritur në 277.021, prej të cilëve 2.635 kanë humbur...

Picë e Pjekur në Tigan – Si Ta Përgatisni Plot Shije Vetë Në Shtëpi

Kjo është një recetë fantastike, me shije të mrekullueshme e mbi të gjitha krejt e shëndetshme. Kjo recetë kërkon...

Gjykata Kushtetuese e Kosovës jep afatin, vendimi për fatin e qeverisë Hoti merret pas 7 dhjetorit

Gjykata Kushtetuese e Kosovës sot ka përfunduar mbledhjen e saj për rastin e deputetit Etem Arifi i cili ka qenë i dënuar...

“Nëse SHBA ndërhyn për sulm…”, Irani kërcënon se do të kundërpërgjigjet ndaj Emirateve të Bashkuara Arabe

Irani i ka dërguar një mesazh kërcënues Emirateve të Bashkuara Arabe. Siç raportojnë mediat e huaja, mësohet se Teherani ka kërcënuar princin...